Polska

PODSTAWOWE INFORMACJE

Uprawa kauczukowców zapewnia utrzymanie 30 milionom ludzi rocznie.

Michelin 18 maj 2010

ENVIRONMENT

Deforestacja terenów uprawowych zagroziła utrzymaniu rolników uprawiających drzewa kauczukowe. Przemysł oponiarski zużywa blisko 70% światowej produkcji kauczuku, a zatem do koncernów takich jak MICHELIN należy ochrona zasobów naturalnych i zapewnienie równowagi upraw kauczukowców.

Przez dziesiątki lat MICHELIN uprawiał niemal 21 000 hektarów kauczukowców na plantacjach w Brazylii i Nigerii, pokrywając 12% zapotrzebowania swoich fabryk na całym świecie na kauczuk. Aby zapewnić długoterminowe i zdrowe zbiory kauczuku, przy okazji wspierając lokalną gospodarkę, chroniąc przyrodę i realizując plany socjalne, MICHELIN zainwestował środki w programy rozwoju zrównoważonego rolnictwa w Brazylii. Dzięki nim, kauczuk pozyskiwany na plantacjach może być poddawany wstępnym procesom technologicznym. Ponadto, na plantacjach uprawia się także bananowce i kakaowce.

Ochrona bioróżnorodności lasów tropikalnych

MICHELIN stworzył również tzw. korytarze ekologiczne, które łącząc trzy obszary lasów nadatlantyckich, zapewniają rozszerzenie upraw z pasów położonych nad oceanem w głąb lądu. Łączna powierzchnia korytarzy sięga 3000 hektarów. Powierzchnia pasów lasów tropikalnych, które niedgyś rozciągały się wzdłuż Brazylijskiego wybrzeża, to dziś zaledwie 10% ich początkowej powierzchni. Tym samym, jest to jeden z najbardziej zagrożonych obszarów lasów tropikalnych na Ziemi.

Ścisła współpraca z lokalnymi rolnikami

Dbając o rozwój korytarzy, MICHELIN ściśle współpracuje z lokalnymi samorządami i grupami chroniącymi bioróżnorodność w lasach tropikalnych. Ponadto, MICHELIN wspiera rozwój ok. 1000 plantacji rodzinnych, dostarczając ich właścicielom odmiany kauczukowca odporne na choroby i wyhodowane dzięki programowi badawczemu prowadzonemu wspólnie z Międzynarodowym Ośrodkiem Badań Rolniczych na rzecz Rozwoju (CIRAD). Obserwując wzrost cen towarów, samorządy lokalne dostrzegają opłacalność bycia producentem i zaufanym dostawcą producenta.

 

Nowa osada

MICHELIN podarował 18 hektarów ziemi pod nową osadę, Nova Igrapiuna, w której zamieszkają głównie zbieracze kauczuku ze swoimi rodzinami. Wioska, w której nie zabrakło terenów zielonych, posiada własną stację uzdatniania wody, szkoły i punkt medyczny.

Program zalesiania

Ukoronowaniem badań naukowych mających na celu poznanie tutejszej flory i fauny jest program stopniowego zalesiania obszarów najbardziej dotkniętych deforestacją. Ponad 2700 akrów plantacji Michelin znajdującej się w brazylijskim stanie Bahia pozostawiliśmy w stanie dziewiczym, aby chronić pierwotne gatunki roślin i zwierząt. Dzięki programowi w lesie znów pojawiły się gatunki zwierząt, których nie widywano tu od jakiegoś czasu, a teren wokół wodospadu stał się celem wypraw ekoturystów, mających możliwość poznania sposobów na jeszcze lepszą ochronę przyrody.

Podnoszenie świadomości ekologicznej

Podjąwszy wysiłki zmierzające do ochrony ekosystemu, MICHELIN, przy współpracy z organizacjami takimi jak CETREL, BioBrasil i Tropical Nature Foundations. Dowiedz się więcej o programie przyrodniczo-edukacyjnym na http://www.michelin-hevea.com

Badania biologiczne i rolnicze

Plantacje kauczukowca to także ośrodki badań biologicznych i rolniczych prowadzonych przez MICHELIN w celu:

 • Poprawy technik wykorzystania kauczukowców i obniżenia kosztów produkcji
 • Zwiększenia plonów
 • Poprawy jakości kauczuku
 • Zwalczania chorób drzew kauczukowych

Zwalczanie chorób drzew kauczukowych

MICHELIN podjął ścisłą współpracę z uniwersytetami, ośrodkami naukowymi i badawczymi, aby skutecznie walczyć z microcyclus ulei, grzybem atakującym liście kauczukowców rosnących na południowoamerykańskich plantacjach. Istnieje obawa, że grzyb może również poważnie zagrozić uprawom w Azji i Afryce. Owocem wspólnych badań jest wyhodowanie odmian kauczukowców bardziej odpornych na atak pasożytów. Od wielu lat przekazujemy sadzonki gatunków odpornych na chorobę brazylijskim rolnikom prowadzącym niewielkie plantacje na terenach zagrożonych. W samym 2006 r. do rąk rolników trafiło 200 000 drzewek.

Ochrona zasobów naturalnych

Cztery plantacje MICHELIN w Nigerii również przyczyniają się do ochrony środowiska. Obszar 500 hektarów plantacji nad rzeką Osse, sąsiadujący z Narodowym Parkiem Okumu (pod ochroną od 1999 r.), jest uważany za ostatni rezerwat tropikalnych lasów deszczowych w zachodniej części kraju. To właśnie za tą plantację, MICHELIN został uhonorowany w 2002 r. nagrodą Nigerian Conservation Foundation dla najbardziej ekologicznej firmy w Nigerii.

Recykling zużytych opon

Wraz z rozwojem coraz liczniejszych metod utylizacji zużytego ogumienia i wzrostem świadomości ekologicznej, coraz mniej opon trafia na wysypiska odpadów. MICHELIN jest niezłomnie zaangażowany w walkę o ochronę środowiska i aktywnie uczestniczy we wspólnych działaniach przemysłu oponiarskiego nakierowanych na recykling zużytych opon. W Europie, wywożenie całych opon na śmietniska jest nielegalne od 2003 r. a od 2006 r. zakaz dotyczy również opon rozdrobnionych.

Recycling

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

 • CrossClimate+

  Przygotuj się na każde warunki drogowe. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Crossclimate

  CrossClimate+ !Nowa
 • Primacy 3

  IDEALNE POŁĄCZENIE BEZPIECZEŃSTWA, TRWAŁOŚCI i KOMFORTU JAZDY DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Primacy 3
 • Energy Saver +

  OSZCZĘDZAJ JESZCZE WIĘCEJ PALIWA I JEDŹ BEZPIECZNIE DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Energy Saver +
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myśli do natychmiastowej reakcji na drodze. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Sport 4
 • Pilot Super Sport

  Opona opracowana specjalnie dla seryjnie produkowanych samochodów sportowych oraz pojazdów tuningowanych, o ultrawysokich osiągach DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Super Sport
 • Pilot Sport 4 S

  Prawdziwa pasja. Wyjątkowe emocje. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Sport 4 S !Nowa
 • Pilot Sport Cup 2

  Ponad 50% więcej okrążeń z jeszcze większą prędkością(1), dzięki technologiom opracowanym dla wyścigów wytrzymałościowych DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato Tor wyścigowy

  Pilot Sport Cup 2
 • Energy E-V

  Pierwsza gama opon MICHELIN przeznaczona wyłącznie do pojazdów elektrycznych. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Energy E-V
 • Alpin 5

  BEZPIECZEŃSTWO I MOBILNOŚĆ W surowych WARUNKACH ZIMOWYCH DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Alpin 5
 • Alpin A4

  Przeznaczona do samochodów miejskich, rodzinnych i minivanów. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Alpin A4
 • Pilot Alpin PA4

  PRZEZNACZONA DO SPORTOWYCH MODELI I LIMUZYN O NAJWYŻSZYCH OSIĄGACH DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Pilot Alpin PA4

USŁUGI