OPONYOPONY PORADYPORADY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Bądź po właściwej przepisów z oponami zimowymi

r.pankiewicz 31 paź 2012

Bądź po właściwej przepisów z oponami zimowymi

Czy w tym roku wybierasz się zimą w góry? Zapewne już skompletowałeś sprzęt narciarski i ciepłą odzież. Ale czy pomyślałeś wcześniej o oponach? Montaż zimowych opon zwiększa Twoje bezpieczeństwo podczas zimowych wypadów. Musisz pamiętać, że w niektórych europejskich krajach wraz z nastaniem chłodnych dni, przepisy  nakazują montaż opon zimowych.

Sprawdź przed podróżą

Podobnie jak zima wygląda różnie w poszczególnych krajach, tak też zmieniają się przepisy dotyczące opon. Zwróć na to uwagę, wybierając się zimą na narty za granicę. W niektórych krajach o umiarkowanym klimacie nie ma osobnych dotyczących opon zimowych, natomiast w innych, jak na przykład w Austrii czy Słowenii montaż opon zimowych jest obowiązkowy. We Francji i Szwajcarii montaż nie jest obowiązkowy, ale w zależności od warunków drogowych panujących na niektórych odcinkach dróg obowiązkowe jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia zimowego (opon zimowych lub łańcuchów śniegowych).

Każdy kraj ma także odrębne przepisy dotyczące okresu, w którym obowiązują opony zimowe. W Norwegii taki okres rozpoczyna się 16 października i trwa do 30 kwietnia, ale w Estonii sezon opon zimowych twa od 1 grudnia do 1 marca.

Dlatego tak ważna jest nie tylko znajomość przepisów w poszczególnych krajach, ale również śledzenie prognozy pogody i aktualnych warunków drogowych. Bądź zatem na bieżąco z prognozą pogody i śledź sytuację w serwisach dla podróżujących.

Głębokość bieżnika

Na terenie UE minimalna głębokość bieżnika opon zimowych wynosi 1,6 mm. Jednakże niektórych krajach, np. w Austrii,  w Czechach, w Słowacji czy w Litwie, minimalna głębokość bieżnika opon zimowych wynosi 3 lub 4 mm. Jeżeli już masz zimowe opony w swoim samochodzie, sprawdź, czy głębokość bieżnika jest zgodna z przepisami.

Opony z kolcami

Opony z kolcami zapewniają znakomitą trakcję na ubitym, zamarzniętym śniegu i lodzie, co widać zwłaszcza podczas hamowania. Takie opony mogą uratować ci życie podczas nagłego hamowania na gołoledzi. Opony z kolcami nie są jednak odpowiednie do jazdy po suchej lub nieoblodzonej mokrej nawierzchni, ponieważ mogą wydłużać drogę hamowania, hałasować i niszczyć asfalt. W niektórych krajach, na przykład w Niemczech, Polsce i Czechach, jazda na oponach z kolcami jest zabroniona. Zawsze upewnij się, czy znasz przepisy kraju, do którego się wybierasz.

Przepisy, które ratują życie

Przepisy regulujące użytkowania opon zimowych mają na celu obniżenie liczby wypadków drogowych i zapewnienie bezpieczeństwa. We Francji, gdzie montaż ogumienia zimowego jest nieobowiązkowy, planowane jest wprowadzenie obowiązkowego montażu opon zimowych właśnie w celu zmniejszenia liczby wypadków drogowych.

 

Opony zimowe ułatwiają jazdę po nawierzchni mokrej, oblodzonej lub pokrytej śniegiem nawierzchni i zwiększają bezpieczeństwo. Jest to możliwe dzięki lepszej trakcji oraz efektywniejszemu i krótszemu hamowaniu. Oczywiście nie zwalnia Cię to zachowania szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza podczas złej pogody. Wybierając opony zimowe, zwracaj uwagę na produktu zapewniające wyjątkowe osiągi w zakresie przebiegu i hamowania, jakie zapewniają na przykład opon gamy MICHELIN Alpin.

 

 

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

 • OSOBOWE
 • 4X4 / SUV
 • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
 • Alpin 5

  Bezpieczeństwo i mobilność w surowych warunkach zimowych DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Alpin 5
 • Alpin A4

  Przeznaczona do samochodów miejskich, rodzinnych i minivanów. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Alpin A4
 • Pilot Alpin PA4

  Przeznaczona do sportowych modeli i limuzyn o najwyższych osiągach DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • CrossClimate+

  Przygotuj się na każde warunki drogowe. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Crossclimate

  CrossClimate+ NOWOŚĆ
 • Primacy 3

  Idealne połączenie bezpieczeństwa, trwałości i komfortu jazdy DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Primacy 3
 • Energy Saver +

  Oszczędzaj jeszcze więcej paliwa i jedź bezpiecznie DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Energy Saver +
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myśli do natychmiastowej reakcji na drodze. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Sport 4
 • Pilot Super Sport

  Opona opracowana specjalnie dla seryjnie produkowanych samochodów sportowych oraz pojazdów tuningowanych, o ultrawysokich osiągach DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Super Sport
 • Pilot Sport 4 S

  Prawdziwa pasja. Wyjątkowe emocje. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Sport 4 S NOWOŚĆ
 • Pilot Sport Cup 2

  Ponad 50% więcej okrążeń z jeszcze większą prędkością(1), dzięki technologiom opracowanym dla wyścigów wytrzymałościowych DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato Tor wyścigowy

  Pilot Sport Cup 2
 • Energy E-V

  Pierwsza gama opon MICHELIN przeznaczona wyłącznie do pojazdów elektrycznych. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Energy E-V
Loader

USŁUGI