Auto Background banniere-reglementation-france Tips and Advice

Czy mogę jeździć na oponach zimowych latem?

Zapewne niektórzy z nas zastanawiali się, czy nie można jeździć na oponach zimowych przez cały rok. Sprawdźmy zatem, czy to dobry pomysł. Z artykułu dowiesz się, jakie przepisy regulują stosowanie opon zimowych. Bedzie również o komforcie, jaki zapewniają te opony na drodze, technologiach podnoszących ich bezpieczeństwo i oszczędnościach, na jakie możemy liczyć z oponami zimowymi. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o jeździe na oponach zimowych latem i przez cały rok.

Dlaczego warto wybrać opony zimowe?

Opony zimowe, zwane również oponami śniegowymi, posiadają bieżnik z szerokimi i głębokimi rowkami. Specjalnie zaprojektowane mieszanki gumowe zachowują elastyczność w niskiej temperaturze, zapewniając znakomitą przyczepność na zmarzniętym podłożu we wszystkich warunkach pogodowych.
 

Czy przepisy zabraniają jazdy na oponach zimowych latem?

W Polsce przepisy nie zabraniają jazdy na oponach zimowych w okresie letnim. Brak również przepisów, które nakładałyby obowiązek montażu opon zimowych na sezon zimowy. Kierowca ma zatem całkowitą swobodę w doborze opon, ale powinien je dobierać odpowiednio do pory roku, mając zawsze w pierwszej kolejności na uwadze bezpieczeństwo na drodze i komfort jazdy.

Auto Background Bibendum Hiver Tips and Advice

bras bib hiver

Kiedy można używać opon zimowych?

Michelin zdecydowanie zaleca zmianę opon letnich na zimowe (zwane również śniegowymi), gdy temperatura zacznie spadać poniżej 7°C.

Dlaczego?

Ponieważ w warunkach zimowych poniżej 7°C droga hamowania opony zimowej na dowolnym podłożu (droga sucha, mokra, zaśnieżona, pokryta gołoledzią) jest krótsza od drogi hamowania opony letniej, a jej przyczepność większa.

Dlaczego powinieniem zmienić opony zimowe na letnie

Opony zimowe zmieniamy na letnie dla własnego bezpieczeństwa i krótszej drogi hamowania

Natomiast w temperaturze poniżej 7°C i warunkach zimowych, wyższych osiągów możemy oczekiwać od opon zimowych z certyfikatem dopuszczającym je do użytkowania na śniegu (oznaczenie

M+S and/or 3PMSF*) Na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD w 2013 r. na oponach w rozmiarze 205/55 R16 H.

braking on snow_ENG

braking on snow_ENG

(2) Średnia różnica długości drogi hamowania na korzyść opon zimowych z certyfikatem zimowym w porównaniu z oponami letnimi. Test hamowania od 50 do 0 km/h na śniegu. Według wyników testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD w 2013 r. na oponach w rozmiarze 205/55 R16 H w temperaturze od -4 do -6°C.

Oszczędność paliwa

Opór toczenia opony zimowej jest większy od oporu toczenia opony letniej w tym samym rozmiarze. Zatem jeżdżąc latem na oponach zimowych, będziemy zużywać więcej paliwa i generować więcej CO2.

Komfort

Przejście z opon zimowych na ogumienie dostosowane do wyższej temperatury i warunków drogowych latem przyniesie mocno odczuwalną poprawę komfortu jazdy. Opony letnie gwarantują lepszą przyczepność w temperaturze powyżej 30°C, dzięki czemu możemy cały czas cieszyć się spokojną i bezpieczną jazdą.

Przepisy

Mimo iż ze względów bezpieczeństwa i zużycia paliwa ogólnie nie zaleca się jazdy na oponach zimowych przez cały rok, to polskie przepisy tego nie zabraniają. Nie ma także wymogu zmiany opon na zimowe wraz z nadejściem chłodów i zimy. Zabronione jest tylko stosowanie opon z kolcami z wyjątkiem niektórych obszarów i w określonym okresie.

Bezpieczeństwo

Kierowanie samochodem na oponach zimowych latem jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza gdy temperatura zacznie mocno rosnąć. W temperaturze powyżej 30°C guma opon zimowych mięknie, osłabiając przyczepność opony do nawierzchni. Niezależnie od długości jazdy, opony zimowe nie zapewnią latem odpowiednich osiągów.

A co z oponami całorocznymi?

MICHELIN CrossClimate to gama opon całorocznych z certyfikatem zimowym 3PMSF* będąca innowacyjną alternatywą w stosunku opon letnich i zimowych.

Z całoroczną oponą MICHELIN CrossClimate możemy cieszyć się bezpieczeństwem latem i zimą i zapomnieć o sezonowej zmianie opon. Opony te będą zatem najlepszą opcją dla kierowców, którzy mieszkają w obszarach z umiarkowanym klimatem, gdzie oprócz sporadycznych okresów ze spadkiem temperatury poniżej zera reszta roku jest na ogół łagodna.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny
IE
firefox 66+
chrome 72+
edge 17+
safari 12+
opera 58+