Po co używać opon zimowych? Michelin wyjaśnia.

Dlaczego przygotowanie się do jazdy w warunkach zimowych jest tak ważne?

guide car rainy road dark 0 0 587 462 max

Pogoda

Od października do kwietnia warunki drogowe mogą się dość często zmieniać, a nawierzchnia może być sucha, wilgotna, mokra, jak również pokryta śniegiem czy lodem. Z pewnością będzie również chłodno. Dlatego zimą należy jeździć na oponach zaprojektowanych na zimową aurę, czyli na oponach zimowych lub całorocznych.

W świecie opon zima rozpoczyna się, gdy temperatura spada poniżej 7°C. Wtedy zwykle zaleca się zmianę opon letnich na zimowe. Opony letnie nie będą skuteczne ponieważ w niskiej temperaturze guma w tych oponach traci elastyczność i nie zapewnia oczekiwanych osiągów.

Większość kierowców czuje się mniej bezpiecznie na śniegu, lodzie czy otoczonej złą sławą gołoledzi. Ale można temu zaradzić.

Zachowując należytą ostrożność związaną z jazdą w chłodne dni i posiadając właściwe ogumienie (opony zimowe lub opony całoroczne z oznaczeniem 3PMSF), możemy czuć się za kierownicą równie bezpiecznie, jak w piękny letni dzień.

carousel produit pilot alpin 5 max

Bezpieczeństwo zimą

Większość kierowców uważa, że śnieg i lód są największym zagrożeniem na drodze zimą. Mimo to 9 na 10* wypadków drogowych ma miejsce na nawierzchni suchej lub mokrej, a nie na drodze zaśnieżonej lub oblodzonej.

Śnieg może być zaledwie jednym z zagrożeń. Nawet w zimie niemal 90% wypadków* ma miejsce na prostej drodze.

Jak to wyjaśnić? Zachowaniem ostrożności. Kierowcy zachowują o wiele większą ostrożność na zakrętach ciasnych i z ograniczoną widocznością niż na prostych drogach miejskich z dobrą widocznością, gdzie wydaje im się, że nie muszą zachowywać aż tak dużej uwagi. W rezultacie liczba wypadków w obszarach zabudowanych i w miastach jest znacznie większa.

W takich warunkach opony odgrywają jeszcze większą rolę, dlatego tak ważne jest wyposażenie pojazdu w opony zimowe lub całoroczne, w zależności, które będą lepiej pasować do naszego stylu kierowania pojazdem.

Dlaczego przy spadku temperatury używa się opon z oznaczeniem 3PMSF?

Jest wiele powodów, aby używać specjalnie dostosowanych opon (zimowych lub całorocznych), gdy temperatura zaczyna spadać.

O ile oznaczenie 3PMSF gwarantuje bezpieczeństwo i mobilność na śniegu, to opony z tym oznaczeniem są również zaprojektowane do użytku na zmarzniętych, śliskich nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i oblodzonych.

W temperaturze poniżej 7°C opony certyfikowane do użytku w warunkach zimowych (z oznaczeniami M+S i/lub 3PMSF na boku) zapewniają większe bezpieczeństwo i krótszą drogę hamowania na mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej drodze w porównaniu z oponami letnimi.

3pmsf ms 1280x640

Znajdź idealne dla siebie opony Michelin w kilka sekund

LEGAL MENTIONS

* Institute of Traffic Accident Research (VUFO) University of Dresden: 12,000 accidents analysed over a period of 12 years.