Czym dokładnie charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe, nazywane również oponami śniegowymi, oponami kontaktowymi czy też oponami błotno-śniegowymi są gotowe stawić czoła wyzwaniom, do jakich zostały stworzone.

guide drive in snow 2

Co sprawia, że opony zimowe są tak wyjątkowe?

Opony zimowe to opony, których konstrukcja ma zapewniać bezpieczeństwo na drodze suchej, mokrej i zaśnieżonej w temperaturze poniżej 7°C.

Opony zimowe można rozpoznać po oznaczeniach  M+S and/or 3PMSF, znajdujących się na ich bokach.

Cechy szczególne opon zimowych MICHELIN
 

1. Bieżnik

Bieżniki opon zimowych są dość charakterystyczne, ponieważ posiadają dużą liczbę głębokich rowków i nacięć zwanych lamelami.

Ich działanie w bieżniku opony można porównać do szponów, które wczepiają się w podłoże, zapewniając optymalne osiągi na drodze suchej, mokrej, zaśnieżonej i oblodzonej.

W temperaturze poniżej 7°C opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność niż opony letnie, ponieważ w odróżnieniu od nich posiadają:

  • 10 razy więcej lameli
  • Samoblokujące się lamele 3D na całej głębokości bieżnika, które zapewniają właściwą kierowalność na suchej drodze
  • głębszy o 10% bieżnik zapewniający elastyczność na śliskiej nawierzchni

 

summer sculpture michelin pcy4

winter sculpture michelin alpin

2. Specjalne materiały

Opony zimowe różnią się także od opon letnich składem chemicznym mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność w niskiej temperaturze, zapewniając dużą przyczepność na śliskiej nawierzchni (drodze mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej).

  • W niskiej temperaturze (poniżej 7°C) bieżnik opony letniej twardnieje, w efekcie czego nie zapewnia odpowiedniej przyczepności.
  • Specjalny skład gumy opon zimowych gwarantuje, że opona pozostanie elastyczna i będzie zapewniać przyczepność na właściwym poziomie.

Po co mi opony zimowe?

W niższej temperaturze osiągi opon letnich mocno spadają. Guma, która twardnieje w niskiej temperaturze nie zapewnia właściwej przyczepności do podłoża. Dlatego Michelin zaleca wymianę opon, gdy tylko temperatura zacznie spadać poniżej 7°C.

Opony zimowe, opracowane na warunki drogowe panujące zimą, są wykonane z materiałów zachowujących swoje właściwości w niskiej temperaturze. Zimowa opona z elastycznym, głębokim bieżnikiem będzie zatem zapewniać odpowiednią przyczepność na drodze suchej, mokrej, zaśnieżonej bądź oblodzonej. Na takich drogach nasz samochód wyposażony w opony zimowe będzie zapewniał odpowiednią kierowalność i krótszą drogę hamowania.

eb002316

Comparing the MICHELIN CrossClimate to MICHELIN Alpin 5

 

Przydatne informacje:

Jeśli jeździsz sporadycznie w warunkach zimowych po zaśnieżonych lub oblodzonych nawierzchniach, to znakomitym rozwiązaniem będzie dla Ciebie gama opon MICHELIN CrossClimate.

Jeśli jednak zimą jeździsz w trudnych warunkach zimowych, to o Twoje bezpieczeństwo zadbają lepiej opony gamy MICHELIN Alpin.

 

INNE ARTYKUŁY

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny