OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PODSTAWOWE INFORMACJE

Krótki kurs języka opon

Michelin 18 maj 2010

How to read a tyre sidewall

Język, jakim komunikują się opony, widoczny na boku każdej z nich jest obcy dla większości ludzi. Jest pełen tajemniczych liczb, liter, symboli i kodów. Tak naprawdę, ten szyfr zawiera bardzo istotne informacje o właściwościach opony. A więc jeżeli nie wiesz co jest szerokością opony, a co indeksem prędkości - albo wiesz i pragniesz wzbogacić wiedzę - oto kilka informacji, które mogą być przydatne podczas doboru odpowiedniej opony.

JAK CZYTAĆ OZNACZENIA NA OPONIE?

Trzy szczyty górskie i płatek śniegu:

Dobierając oponę  upewnij się, że opona jest w takim samym rozmiarze jak opona pierwszego wyposażenia pojazdu. Jeżeli nie masz pewności co do rozmiaru opony, skorzystaj z wyszukiwarki opon lub odczytaj oznaczenie znajdujące się na boku demontowanej opony. JAK CZYTAĆ OZNACZENIA NA OPONIE?

Jeżeli opony nie będą montowane jako komplet, to należy pamiętać, aby nie montować opon o różnej budowie na jednej osi. W razie wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą w dziedzinie ogumienia.

Green X:

Na boku opon Michelin najnowszej generacji widnieje logo GREEN X oznaczające „zielone", energooszczędne opony. Oprócz znacznie obniżonego zużycia paliwa, opony z tym oznaczeniem oferują wyjątkową trwałość bieżnika i przyczepność na mokrej nawierzchni.

Green XOpony dodatkowo oznaczone symbolami XL (Extra Load) lub Reinf (Reinforced) mają wyższy indeks nośności niż standardowe opony w tym rozmiarze. Zmieniając opony, zwracaj uwagę na oznaczenia opon

ZP: Zero Pressure

MICHELIN ZP są oponami samonośnymi (oznaczonymi jako SST - Self Supporting Tyres) o wzmocnionych bokach, co umożliwia kontynuację jazdy nawet po przebiciu opony.

Symbol ZP oznacza możliwość jazdy bez ciśnienia na dystansie do 80 km z maksymalną prędkością 80 km/h.

Oznaczenie ZP SR mówi o możliwości kontynuacji jazdy bez ciśnienia do 30 km z maksymalną prędkością 80 km/h.

Specjalne oznaczenia producentów pojazdów


Np.
Pilot Primacy MO (Mercedes)
Pilot Sport PS2 z oznaczeniem N (Porsche)
205/55R16 91V Pilot Primacy G1

Niektóre opony Michelin (głównie do samochodów o wysokich osiągach) posiadają specjalne oznaczenia mówiące, że opona została zaprojektowana specjalnie dla danego pojazdu, aby zapewniać optymalne jego osiągi.

Opony Michelin noszące takie oznaczenia powstają nieco inaczej niż opony standardowe. Nie oznacza to, że są w jakikolwiek sposób lepsze czy gorsze od opon standardowych, ale są inne pod względem zachowania na danej marce pojazdu. Specyficzne oznaczenia opon można zawsze znaleźć na boku opony i dodatkowo na etykietach przyklejonych do opon.

Pewne specjalne oznaczenia producentów pojazdów (np. N, C czy K) mówią o bardzo restrykcyjnych wymogach, jakie stawiają przed nimi samochody, do których są przeznaczone.

Pojazdy muszą gwarantować pewne osiągi, co jest możliwe wyłącznie ze specjalnymi oponami. Dodatkowe oznaczenia na bokach takich specjalnych opon mają za zadanie odróżnić je od standardowych odpowiedników i komunikować ich zmienioną charakterystykę techniczną.

Opony G1, na przykład, różnią się nieznacznie rozmiarami od standardowych odpowiedników. Jednakże, nie są one przeznaczone dla konkretnego producenta samochodów.   

Inne oznaczenia, np. * lub MO są znów wymagane przez producenta pojazdów, aby pokazać, że dana opona została skonstruowana specjalnie dla tych samochodów. Zastosowanie odpowiedniej opony jest gwarancją optymalnych osiągów ich aut.
  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader