OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZED ZAKUPEM

Jaką oponę wybrać ?

Michelin 18 maj 2010

To bardzo proste.

Which Tyre For You

Aby dokonać właściwego wyboru, dobierając opony do samochodu, musisz wiedzieć trzy rzeczy:

1. Rozmiar opon 2. Klimat w miejscu zamieszkania     3. Warunki użytkowania pokazdu

1. Rozmiar opony

Dobierając oponę  upewnij się, że opona jest w takim samym rozmiarze jak opona pierwszego wyposażenia pojazdu. Jeżeli nie masz pewności co do rozmiaru opony, skorzystaj z wyszukiwarki opon lub odczytaj oznaczenie znajdujące się na boku demontowanej opony.

JAK CZYTAĆ OZNACZENIA NA OPONIE?

Jeżeli opony nie będą montowane jako komplet, to należy pamiętać, aby nie montować opon o różnej budowie na jednej osi. W razie wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą w dziedzinie ogumienia.

Zmiana rozmiaru opon

Zakładając opony o większewj szerokości możesz zwiększyć obszar kontaktu opony z nawierzchnią. W rezultacie otrzymasz większą sterowność pojazdu i poprawę precyzji kierowania na zakrętach. Opony niskoprofilowe z niższymi bokami mogą poprawiać wygląd samochodu, ale będziesz bardziej odczuwać wszelkie nierówności podłoża. Z pewnością odczujesz również zmiany w hamowaniu, osiągach i zużyciu paliwa. Dla własnego bezpieczeństwa dobieraj opony o rozmiarze jak najbardziej zbliżonym do opon pierwszego wyposażenia auta. Skonsultuj się ze specjalistą w celu prawidłowego doboru opon, felg i innych niezbędnych akcesoriów takich jak wentyle, pierścienie, dystanse oraz śruby.

Pojazdy z napędem 4x4

Zalecamy wyposażać pojazd z napędem 4x4 w komplet czterech identycznych opon (ten sam rozmiar, marka, wzór bieżnika oraz indeksy nośności i prędkości). Wyjątkiem są sytuacje, kiedy montaż innych opon na osi przedniej i innych na tylnej jest zalecany przez producenta pojazdu. Należy zawsze bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta pojazdu. 

2. Warunki klimatyczne

Opony muszą być odporne na różnorodne warunki klimatyczne, takie jak opady deszczu i śniegu, silny wiatr, mgła czy oblodzenie szosy. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na osiągi opon, a dodatkowo należy do nich dostosować styl jazdy. Zawsze sprawdzaj stan techniczny pojazdu i opon przed dłuższą podróżą.

Winter driving

Jazda po mokrej nawierzchni

Jazda w deszczu, po śniegu, w mgle czy podczas opadów deszczu ze śniegiem różni się diametralnie od jazdy po suchej nawierzchni. Weź to pod uwagę dla własnego bezpieczeństwa. Szczególnie ostrożnie należy jeździć w deszczu i we mgle.

Driving in the rainNa mokrej nawierzchni droga hamowania wydłuża się, deszcz zmniejsza widoczność i znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstania zjawiska aquaplaningu. Jeżeli opady deszczu miały miejsce po suchym i gorącym okresie, to mokra mieszanka kurzu i oleju pokrywających jezdnie może być szczególnie śliska.

Droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuża się trzykrotnie w porównaniu do drogi hamowania na nawierzchni suchej. Opona Michelin w dobrym stanie odprowadza wodę spod opony dzięki systemowi rowków bieżnika. Należy zatem regularnie sprawdzać stan bieżnika. Minimalna głębokość rowków bieżnika to 1,6 mm, a im głębsze rowki, tym lepsze odprowadzanie wody spod opony.

Jazda po suchej nawierzchni

Jazda po suchej nawierzchni jest bezpieczniejsza, ale trzeba uważać na nierówności na jezdni, dziury, żwir czy kałuże, które błyskawicznie osłabiają przyczepność pojazdu.Poniższe wskazówki pozwolą Ci utrzymać opony w dobrym stanie i zachować ostrożność podczas jazdy.
 • Przestrzegaj ograniczenia prędkości i zachowaj właściwy odstęp od samochodu przed Tobą.
 • Bądź dobrym kierowcą w nocy - dostosuj się do słabszej widoczności po zmroku.
 • Nie siadaj za kierownicą kiedy jesteś zmęczony, szczególnie gdy czeka Cię jazda po odcinkach o dużym natężeniu ruchu drogowego z licznymi przejściami dla pieszych.

3. Warunki eksploatacji opon

Opony są jedynym elementem pojazdu mającym kontakt z podłożem, a zatem odgrywają kluczową rolę w kierowaniu, komforcie jazdy, hamowaniu i ilości zużywanego paliwa. Różne warunki jazdy wymagają różnej charakterystyki opon.

Miasto

Ponieważ jazda w terenach miejskich i zabudowanych wymaga szczególnej ostrożności, regularnie, co najmniej raz w miesiącu, sprawdzaj ciśnienie w zimnych oponach. Zaniżone ciśnienie w oponach wydłuża drogę hamowania na mokrej nawierzchni i zwiększa zużycie paliwa. Pamiętaj, aby sprawdzać ciśnienie także w kole zapasowym. Kryterium doboru opon do jazdy w mieście:
 • Droga hamowania. Stosuj opony zapewniające najkrótszą drogę hamowania na suchych i mokrych nawierzchniach.
 • Trwałość. Częste przyspieszanie i hamowanie wpływa na przyspieszone zużycie opon. Wybieraj opony o długiej żywotności.
 • Oszczędność paliwa. Opony o niskich oporach toczenia obniżają zużycie paliwa.
 • Ciśnienie powietrza w oponach. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach - co najmniej raz w miesiącu. Zaniżone ciśnienie w oponach wydłuża drogę hamowania i zwiększa zużycie paliwa. Pamiętaj, aby sprawdzać ciśnienie także w kole zapasowym.

Autostrady i główne drogi krajowe

Opony odgrywają kluczową rolę w kierowaniu pojazdem przy dużych prędkościach. Od ogumienia zależy właściwy tor jazdy. Kryteria wyboru opon:
 • Droga hamowania przy dużej prędkości. Dla maksymalnego bezpieczeństwa, stosuj opony zapewniające wysoką skuteczność hamowania na suchych i mokrych nawierzchniach.
 • Komfort jazdy. Na dłuższą podróż wybieraj opony, które zapewnią Ci komfort pod względem wibracji i poziomu hałasu.
 • Przyczepność. Wybieraj opony zapewniające maksymalną przyczepnośći i stabilność.

Samochody sportowe

Jeżeli preferujesz sportowy styl jazdy, to Twoje opony powinny zapewniać właściwy tor jazdy przy dużej prędkości zgodnej z przepisami na drodze publicznej lub podczas jazdy po torze wyścigowym.Kryteria wyboru opon:
 • Przyczepność. Znajdź opony o znakomitej przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni.
 • Kontrola nad pojazdem. Wybierz opony z gamy sportowych opon MICHELIN, zapewniające znakomitą kontrolę nad torem jazdy i przyczepność (precyzję, kierowalność i reakcyjność) oraz stabilność w zakrętach.

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

 • OSOBOWE
 • 4X4 / SUV
 • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader