OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

JAK DBAĆ O OPONY

Endurance World Championship

Michelin 21 maj 2010

endurance

W 2010 r. Mistrzostwa Świata Endurance (FIM Endurance World Championship) składają się z pięciu rund.
Dwa najbardziej znane wyścigi to 24-godzinne Le Mans i Bol d'Or, a pozostałe trzy rundy to wyścigi 8-godzinne. W zależności od rodzaju wyścigu, stajnie wystawiają po dwóch lub trzech kierowców jeżdżących na tej samej maszynie.

Tegoroczne mistrzostwa z pewnością złapały wiatr w żagle, ponieważ swój udział zgłosiła rekordowa liczba 31 drużyn.
Na tor powrócą zespoły SERT (Suzuki Endurance Racing Team), utytułowany uczestnik mistrzostw, oraz GMT94. W tym roku do startu przystępuje także team BMW.
Lista startowa FIM Endurance 2010 zapowiada zaciekłą walkę również między producentami ogumienia. Michelin stoczy ją z trzema konkurentami.

W klasie Formula EWC o tytuł mistrzowski będą walczyć tylko zespoły stałe.
Inne stajnie mogą sięgać po Puchar FIM w klasie Superstock. Zespoły stałe muszą ścigać się we wszystkich rundach poza 8-godzinnym wyścigiem na torze Suzuka.

Zaangażowanie Michelin w EWC

W 2009 r., po kilkuletniej nieobecności na Endurance World Championship, Michelin zdecydował, że czas wracać na tor. O słuszności decyzji świadczy tytuł wywalczony pod koniec roku z teamem YART (Yamaha Austria Racing Team).

Udział w zawodach umożliwi koncernowi przetestowanie powstających opon, a wyścig typu endurance jest odpowiednim laboratorium do opracowywania przyszłych opon szosowych. Format mistrzostw zakłada niemal godzinną obecność opony na torze, a pogoda podczas każdej rundy zawodów jest zawsze wielką niewiadomą.

W rezultacie inżynierowie Michelin skupiają się na wszechstronności opon i ich jak najlepszych osiągach. W 2010 r. partnerami Michelin będą obrońcy tytułu, zespół YART, oraz BMW.

Zespół MICHELIN Power Research Team (MPRT) wystartuje w 24-godzinnych zmaganiach Le Mans i Bol d'Or. 

Partnerzy Michelin

Yamaha Austria Racing Team (YART)

Po niezwykle intensywnym sezonie 2009, dzięki czterem zwycięstwom z sześciu startów, zespół YART powrócił do domu z tytułem Mistrza Świata Endurance.

W tym roku team YART wystartuje po raz drugi z rzędu na oponach Michelin i w tym samym składzie: Igor Jerman (35 l.), Steve Martin (42 l.) i Gwen Giabbani (38 l.). Zespół będzie bronił zeszłorocznego tytułu mistrzowskiego a walka na torze będzie naprawdę zaciekła.

Austriacki zespół został założony w 2001 r. przez Mandy Kainza, który pozostaje jego właścicielem.

Zespół BMW MICHELIN

Zespół BMW promujący w tegorocznych mistrzostwach swój najnowszy supersportowy motocykl BMW S1000RR, wystąpi w składzie: Sébastien Gimbert, Erwan Nigon i Sébastien Charpentier.

Właścicielem zespołu jest Bernard Rigoni.
W pierwszym wspólnym występie na Mistrzostwach Świata Endurance, zespół BMW MICHELIN ma nadzieje na zajęcie miejsca na podium.

Opony na wyścigi Endurance

 

Oprócz 17-calowych opon typu slick przygotowanych dla uczestników startujących w klasie Superstock, do gamy opon Michelin na EWC należą także 16-calowe slicki na przód i 16,5-calowe slicki na tył.
Opony korzystają z rozległego doświadczenia zdobytego przez Michelin w ciągu wielu lat startów w wyścigach motocyklowych. Opony spełniają wymogi wyścigów typu endurance poprzez:
 • szybkość rozgrzewania się, szczególnie podczas przejazdów nocnych, dzięki czemu kierowcy mogą bardzie zaufać maszynie;
 • możliwość różnorodnego zastosowania pozwalającego na zmniejszenie liczby opon różnych typów, a zatem uproszczenie strategii zespołów;
 • odpowiednią wytrzymałość umożliwiającą pokonywanie wielu okrążeń, co jest nieodzownym elementem walki o zwycięstwo.

 

Fakty i liczby

 • 13 tytułów mistrzowskich w Endurance World Championship (w latach 1983-2009)
 • 13 zwycięstw w Le Mans 24 Hours
 • 1 zwycięstwo w 8-godzinnych wyścigach na torze Oschersleben
 • 1 zwycięstwo w 8-godzinnych wyścigach na torze Albacete
 • 13 zwycięstw w Bol d'Or
 • 6 zwycięstw w 8-godzinnych wyścigach na torze Suzuka
 • 1 zwycięstwo w 8-godzinnych wyścigach na torze Doha

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

 • OSOBOWE
 • 4X4 / SUV
 • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader