OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

JAK DBAĆ O OPONY

Kiedy zmieniać opony?

Michelin 17 maj 2010

When should I change my tyres?

1. Po przebiciu

Nowoczesne opony są bardzo wytrzymałe i są w stanie przetrwać wiele rzeczy. Niemniej, przebicia opon są najczęstszym powodem naprawy lub zmiany opony. Przebita opona powinna być sprawdzona przez specjalistę pod kątem ukrytych uszkodzeń, które mogłyby uniemożliwić naprawę opony. Zasady bezpieczeństwa, które należy zachować przy przebiciu opony:

  • Zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo swoje i pasażerów - zjedź na pobocze w bezpieczne miejsce
  • Wyłącz silnik
  • Włącz światła awaryjne
  • Załóż żółtą kamizelkę odblaskową
  • Postaw trójkąt ostrzegawczy ok. 100 m za motocyklem

Twoje bezpieczeństwo jest priorytetem - zawsze!

2. Zużycie bieżnika do poziomu dozwolonego przepisami

Regularnie sprawdzaj opony pod kątem zużycia bieżnika. Ale jak to zrobić? Oto kilka prostych rad, które pomogą Ci określić, czy Twoje opony są zużyte.

Postać Ludzika Michelin widoczna na barku opony MICHELIN wskazuje położenie wskaźnika zużycia bieżnika znajdującego się w głównych rowkach bieżnika. Wskaźniki to niewielkie wzniesione obszary w rowkach bieżnika.

Jeżeli powierzchnia gumy bieżnika jest na tym samym poziomie jak te obszary, to oznacza, że najprawdopodobniej głębokość bieżnika zbliża się do minimalnej dozwolonej głębokości bieżnika (1,6 mm) lub ją przekroczyła. Michelin zaleca zmianę opon zanim dojdzie do zużycia wskazywanego przez wskaźnik. Opona z tak zużytym bieżnikiem nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, przyczepności i osiągów, zwłaszcza na mokrej nawierzchni, a jazda na ogumieniu w takim stanie jest wykroczeniem.

Nawet jeżeli głębokość bieżnika przekracza 1,6 mm, to powinieneś dostosować prędkość i styl jazdy do warunków panujących na drodze, w szczególności na mokrej nawierzchni. 

3. Opony ze zmianami starzeniowymi

Niemożna przewidzieć żywotności danej opony. Data produkcji ogumienia nie ma tu zasadniczego znaczenia. Opony starzeją się nawet, jeżeli nie są używane lub są używane sporadycznie. Istnieje wiele czynników, które mogą znacząco wpływać na trwałość ogumienia, takie jak temperatura, konserwacja, warunki przechowywania i użytkowania, obciążenie, prędkość, ciśnienie oraz styl jazdy. Regularnie sprawdzaj opony.


Michelin radzi, aby kierowcy regularnie zwracali uwagę na stan opon i wszelkie oznaki starzeniowe i zmęczeniowe gumy. Zmiany mogą mieć postać pęknięć bądź deformacji na zewnętrznych obszarach bieżnika, barków lub stopki. Znaczne zmiany starzeniowe mogą osłabiać przyczepność.


Michelin zaleca wykonywanie regularnych przeglądów opon, w tym opon zapasowych, przez specjalistę w dziedzinie ogumienia. Tylko on może stwierdzić czy opona nadaje się jeszcze do użytku.

Stara opona? Co to tak naprawdę znaczy? Test pięciu lat. Po pięciu latach użytkowania, opony należy poddawać regularnej kontroli co najmniej raz do roku. W razie konieczności należy kierować się zaleceniami producenta pojazdu odnośnie zmiany opon oryginalnego wyposażenia. Jako środek ostrożności należy przyjąć, że opony używane przez co najmniej 10 lat po dacie produkcji (zobacz jak odczytywać oznaczenia na boku opony) powinny zostać wymienione na nowe, nawet jeżeli wydają się być sprawne i nadające się do użytku, lub ich stopień zużycia nie osiągnął granicy dopuszczanej przez przepisy.

 

4. Opona uszkodzona

Opona może ulec poważnemu uszkodzeniu po uderzeniu w twardy przedmiot, taki jak krawężnik, krawędź dziury w jezdni lub przedmiot o ostrych krawędziach. Wszelkie widoczne przebicia, rozcięcia czy deformacje muszą być dokładnie sprawdzone przez specjalistę.Tylko specjalista może stwierdzić, czy opona nadaje się do naprawy, czy do wymiany. Z powodów bezpieczeństwa nie wolno użytkować opon uszkodzonych lub opon, na których kontynuowano jazdę po stracie ciśnienia. W takich przypadkach należy zawsze oddać oponę do oględzin specjaliście. Dokładne oględziny opony są konieczne ponieważ niektórych uszkodzeń nie widać kiedy opona jest zamontowana na feldze.

Opona nie nadaje się do naprawy w następstwie:
1. Przebicia boku
2. Odsłonięcia lub deformacji drutówki
3. Rozwarstwienia opasania lub warstw tekstylnych
4. Załamań opasania lub warstw tekstylnych
5. Uszkodzenia spowodowanego przez kontakt z substancjami ropopochodnymi lub żrącymi
6. Sfałdowania lub zmarszczek wewnętrznej warstwy gumy powstałych na skutek jazdy z zaniżonym ciśnieniem

5. Nieregularne formy zużycia

Nieregularne formy zużycia bieżnika - miejscowe, na środku lub na barkach - są często oznaką problemu mechanicznego (np. nieprawidłowej geometrii kół, zużytych lub nadwyrężonych amortyzatorów lub elementów skrzyni biegów) lub nieprawidłowego wyważenia. Mogą być również wskazówką jazdy z niewłaściwymi ciśnieniem w oponach lub z nadmiernym obciążeniem motocykla.

Aby uniknąć nierównomiernego zużywania się ogumienia należy co pół roku wyważenie kół motocykla. Zachowanie właściwych parametrów pozwoli przedłużyć trwałość opon i cieszyć się komfortową jazdą.

W przypadku odczucia, że zużycie opon jest niewspółmiernie duże w stosunku do przebiegu lub w porównaniu do opon zamontowanych na identycznym motocyklu użytkowanym w podobny sposób należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

 

6. Opony niewłaściwie dobrane do motocykla

Wybór opon powinien być zgodny z przepisami oraz zaleceniami producenta pojazdu.
Aby zapewnić jak najlepsze osiągi, konieczny jest montaż opon tego samego typu na  kole przednim i tylnym.
Opony o różnym wzorze bieżnika, budowie i poziomie zużycia mogą mieć negatywny wpływ na kierowalność i stabilność motocykla.
O ile nie jest to zalecane przez producenta pojazdu, nie wolno montować opon różnych typów (np. radialnej i diagonalnej) w motocyklu.

Jest wiele sposobów, aby dobrać najlepsze opony do motocykla. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie opony są najodpowiedniejsze do Twojego motocykla, skorzystaj z naszej wyszukiwarki opon lub skonsultuj się ze specjalistą. Wyszukiwanie opon Michelin można przeprowadzić także według ich nazw. Wybór należy skonsultować ze specjalistą w dziedzinie ogumienia.

 

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader