OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Czy wiesz, że…?

Michelin 18 maj 2010

Did you know

FAKT 1 20% paliwa spalanego przez pojazd jest zużywane na pokonywanie oporów tocznia opon

Opory toczenia to jedna z pięciu sił, które pojazd musi pokonać, aby jechać. Pochłania to 20% całości spalanego paliwa. Jeden bak paliwa na każde pięć jest zużywany na pokonanie oporów toczenia opon. Jeden na pięć...

FAKT 2 Opony z zaniżonym ciśnieniem mogą się rozgrzać do 80o C

Tak jest, opony zużywają energię. Przekonaj się sam dotykając ich po przejechaniu kilku kilometrów. Są gorące, prawda? Opony z zaniżonym ciśnieniem mogą się nagrzewać nawet do 80°C. Skąd bierze się to ciepło? Po prostu z odkształceń opony na zakrętach oraz naprężeń spowodowanych toczeniem, przyspieszaniem czy hamowaniem. Przy bliższym spojrzeniu widać nieznaczne, ale bardzo częste odkształcenia bieżnika w punkcie styku bieżnika z podłożem.

FAKT 3 Krzemionka znacząco obniża zużycie paliwa

Po raz pierwszy konstruktorzy MICHELIN dodali krzemionki do mieszanki opon w 1992 r, na skutek czego znacznie obniżyło się zużycie paliwa pojazdu wyposażonego w takie opony. Dodatkowo, opony zapewniają znakomitą trakcję na mokrej nawierzchni.

FAKT 4 MICHELIN wynalazł pierwszą „zieloną” oponę

MICHELIN wprowadził na rynek pierwszą oponę MICHELIN ENERGY™  w 1992 r. Oznacza to, że o ile niektórzy producenci ogumienia dopiero teraz wprowadzają swoje pierwsze „zielone” opony na rynek, to MICHELIN miał już takie w swojej ofercie ponad 10 lat temu.

FAKT 5 Mniej odkształceń, nagrzewania i zużytego paliwa

Opony MICHELIN Energy, pierwsza generacja „zielonych” opon, były lżejsze o 2,5 kg od standardowych opon dostępnych na rynku w 1992 r. Mniejsza waga opon przekłada się na mniejsze odkształcenia, a w rezultacie opona wytwarza mniej ciepła. A to oczywiście oznacza mniej zużytego paliwa.

FAKT 6 Opony MICHELIN ENERGYTM wytrzymują do 45 000 km (1)

Opony MICHELIN ENERGYTM Saver są także trwalsze. W zależności od warunków użytkowania mogą wytrzymać do 45 000 km.(1)

FAKT 7 Opony MICHELIN ENERGYTM Saver hamują do 2,9 m krócej na mokrej nawierzchni (2)

Opona z zaokrąglonym obszarem kontaktu z podłożem przecina warstwę wody jak dziób statku. Woda spod opony jest gromadzona w rowkach bieżnika lub jest odprowadzana na zewnątrz.

FAKT 8 Opony MICHELIN ENERGYTM pozwalają zaoszczędzić do 80 litrów paliwa(3)

Oszczędności związane z paliwem zależą od ceny paliwa i rozmiaru opon, ale przeciętnie możemy uznać, że opony MICHELIN ENERGY™ Saver zaoszczędzają do 80 litrów paliwa w ciągu całego okresu eksploatacji.

FAKT 9 Oszczędzaj na paliwie, aby kupić nową oponę.

Po przejechaniu 45 000 km(1) na energooszczędnych oponach MICHELIN zaoszczędzisz na paliwie tyle, że będziesz mógł kupić jedną nową oponę.

FAKT 10 Opony obniżają emisję CO2 do atmosfery o 4 g na km(4)

Dojrzałe drzewo może zasymilować ok. 25 kg dwutlenku węgla rocznie. Opony MICHELIN ENERGY™ Saver obniżają emisję CO2 Twojego pojazdu o 4 g na 1 km(4). Jeżdżąc przeciętnym autem, oszczędzasz ilość CO2, do której zasymilowania potrzebowalibyśmy 8 drzew(5). To konretny przykład, co możemy zrobić dla naszej jedynej planety.

FAKT 11 820 milionów litrów zaoszczędzonego paliwa rocznie

To całkowita ilość paliwa zaoszczędzonego przez pojazdy wyposażone w "zielone" opony MICHELIN rocznie na całym świecie. 820 milionów litrów...! Oznacza to, że potrzebowalibyśmy 28 milionów drzew, aby zasymilować dwutlenek węgla powstający przy spalaniu paliwa.

FAKT 12 12 mld litrów zaoszczedzonego paliwa i 30 mln ton CO2 mniej w atmosferze od 1992 r.

Od 1992 r. w Europie zakupiono 400 milionów „zielonych”, energooszczędnych opon Michelin. Szacuje się, że opony MICHELIN o niskich oporach toczenia umożliwiły zaoszczędzenie ok. 12 mld litrów paliwa, dzięki czemu do atmosfery nie trafiło 30 mln ton dwutlenku węgla.

Najnowsze dane na http://www.michelin-green-meter.com.

FAKT 13 Możesz zaoszczędzić ok. 3 miliardów litrów paliwa

Gdyby wszystkie samochody osobowe w Europie wyposażono w "zielone" opony MICHELIN, moglibyśmy zaoszczędzić ok. 3 mld litrów paliwa rocznie (równowartość ok. 100 000 cystern).

FAKT 14 Jedna opona MICHELIN w ciągu całego życia może przejechać dalej niż długość równika (1)

W ciągu całego okresu eksploatacji, opona MICHELIN może przejeachać do 45 000 km. To trochę więcej niż długość równika. 
(1) Średnia żywotność opon MICHELIN (dane ze źródeł wewnętrznych).
(2) W porównaniu do opony poprzedniej generacji. Dane z testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD Automotive.
(3) Szacunkowa wartość oszczędności paliwa opon MICHELIN ENERGYTM Saver w porównaniu do wiodących konkurentów. Dane na podstawie wyników testów oporów toczenia przeprowadzonych przez TÜV SÜD Automotive w 2009 r. na oponach w 15 najpopularniejszych rozmiarach na europejskim rynku (Michelin zajął 1. miejsce w 13 rozmiarach i 2. w pozostałych 2). Testy przeprowadzono na długości 45 000 km, czyli średniej trwałości opon MICHELIN (dane ze źródeł wewnętrznych).
(4) Emisja CO2 obliczona na podstawie wzoru empirycznego: 0,1 1 oleju napędowego = 265 g i 0,1 l – 0,1 l benzyny = 235 g.

(5) Dla samochodów kategorii D napędzanych benzyną jest to równowartość 199 kg CO2, czyli ilość asymilowana rocznie przez 8 drzew.

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader