OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

JAK DBAĆ O OPONY

Zalecenia Ludzika Michelin dotyczące sprawdzania ciśnienia w oponach

Michelin 18 sty 2011

Zalecenia ludzika michelin dotyczące sprawdzania ciśnienia w oponach

Pamiętaj, aby sprawdzać ciśnienie w oponach (włącznie z kołem zapasowym) przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.

Utrzymując właściwe ciśnienie w oponach, obniżasz swoje bieżące wydatki. Opony z zaniżonym ciśnieniem mogą mieć skłonność do przegrzewania się, powodować większe zużycie paliwa i szybciej się zużywać. W podobny sposób, ciśnienie zawyżone może skrócić trwałość opon, zmniejszyć ich przyczepność i spowodować problemy z kierowaniem pojazdem.

- ZUŻYCIE. Przebieg opony z ciśnieniem zaniżonym o 20% może się skrócić o 20%. W praktyce oznacza to o 8 000 km mniej przy potencjalnym przebiegu 40 000 km.

- ZUŻYCIE PALIWA A EMISJA CO2. Niskie ciśnienie w oponach pociąga za sobą wzrost zużycia paliwa, a w konsekwencji większą emisję CO2.

Stopniowa utrata ciśnienia w oponie jest naturalnym procesem (zazwyczaj o ok. 0,06 bara na miesiąc). Spadek ciśnienia może być szybszy na skutek utraty powietrza spowodowanego przez:

- przypadkowe przebicie opony
- zawór: przy każdorazowej zmianie opony należy także wymienić zawór.
- kapturek zaworu: element gwarantujący szczelność zaworu.
- koło: przy montażu opon należy oczyścić felgę i wnętrze opony.

- Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta opon lub pojazdu, zwłaszcza w zakresie warunków użytkowania (m.in. nośność/prędkość)
- Sprawdzaj ciśnienie w zimnych oponach (czyli wtedy, gdy pojazd nie był używany w ciągu ostatnich 2 godzin lub przejechał mniej niż 3 km z małą prędkością).
- Przy sprawdzaniu ciśnienia w gorących oponach dodaj 0,3 bara do wartości ciśnienia zalecanej przez producenta pojazdu. Ponownie sprawdź ciśnienie, gdy opony ostygną.
- Nigdy nie spuszczaj powietrza z gorącej opony.
- Nawet, jeżeli opony są pompowane azotem, należy często kontrolować ciśnienie i ogólny stan ogumienia.

Opona z właściwym ciśnieniem poprawia bezpieczeństwo jazdy, jest bardziej ekonomiczna w użyciu i bardziej przyjazna dla środowiska.

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader