OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

JAK DBAĆ O OPONY

Wskazówki na zimę

Michelin 18 maj 2010

Cold weather tips

1. Zmień opony na zimowe przy spadku temperatury

Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa i panowania nad pojazdem przy niskiej temperaturze, zmień opony z letnich na zimowe. Aby zachować motorykę pojazdu, niektórzy zmieniają opony tylko na przedniej osi. Takie rozwiązanie może być kuszące, ale nie zapewnia optymalnej przyczepności, osiągów, a przede wszystkim bezpieczeństwa. 

 • Montaż opon zimowych tylko na przedniej osi zmniejsza przyczepność opon na tylnej osi. Istnieje ryzyko wpadnięcia pojazdu w poślizg lub utraty panowania nad nim na zakręcie (niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pojazdem z napędem na przednią oś czy na tylną oś).
 • Zamontowanie opon zimowych tylko na tylnej osi zwiększa ryzyko braku reakcji pojazdu na ruchy kierownicą podczas pokonywania zakrętu.

Dowiedz się więcej o zimowych oponach MICHELIN. < Link to MICHELIN Cold Weather tyres product page> 

2. Prawidłowe ciśnienie zimą

Spadek temperatury powoduje spadek ciśnienia w oponach. Jeżeli przy 20°C ciśnienie w oponie wynosi 2 bary (29 psi), to w temperaturze 0°C spadnie ono do zaledwie 1,8 bara (26 psi). Jeżeli pomiar ciśnienia przy spadku temperatury wykaże zaniżone ciśnienie oponach, to konieczne jest uzupełnienie go do wartości zalecanej przez producenta pojazdu.
Cold weather tyre pressure


Nasza wskazówka:

 • Dostosuj ciśnienie w zimnych oponach (temperatura opon równa temperaturze otoczenia) do zaleceń producenta pojazdu.
 • Jeżeli dostosowujesz ciśnienie w ciepłym garażu lub innym pomieszczeniu, dodaj 0,2 bara (3 psi) do wartości zalecanej przez producenta pojazdu. W ten sposób dostosujesz opony do jazdy w niskich temperaturach.

Więcej wskazówek dotyczących ciśnienia w oponach < link to Tyre Pressure Article page > 

3. Konserwacja pojazdu zimą

Nadchodząca zima wymaga przystosowania samochodu do eksploatacji w niskich temperaturach. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się jechać po śniegu, lodzie, luźnym żwirze lub soli, to doskonale wiesz jak zachowuje się pojazd na takiej nawierzchni. Niewielkie zadrapania zaczynają korodować, ogrzewanie pracuje przy maksymalnej wydajności, a przednia szyba jest poddawana dużej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz auta. Jeżeli nie planujesz używania samochodu zimą, to możesz zabezpieczyć przednią szybę, okrywając ją (użycie do tego celu specjalnego pokrowca lub zwykłej gazety jest dobrym rozwiązaniem).

Przednia szyba

W ciężkich warunkach pogodowych, niewielkie pęknięcie na przedniej szybie może zamienić się w rozległe uszkodzenie. Zadbaj o dobry stan przedniej szyby odpowiednio wcześniej zanim sezon zimowy rozpocznie się na dobre. W przeciwnym wypadku, może Cię czekać kosztowna wymiana szyby. Zimą widoczność może być ograniczona, więc koniecznie sprawdź stan wycieraczek, żeby nie zaskoczyły Ci w najmniej odpowiednim momencie.

Frozen windscreen

Płyn do mycia szyb

Jeżeli kiedykolwiek jechałeś po drodze posypanej solą, to zapewne wiesz jak ważne jest posiadanie pełnego zbiornika płynu do szyb. Podczas jazdy po ulicy posypanej solą przednia szyba stosunkowo szybko pokrywa się warstewką soli. Radzimy także nie rozcieńczać płynu dolewając do niego wody, ponieważ taki płyn będzie miał tendencję do zamarzania w ujemnych temperaturach. 

 • Regularnie sprawdzaj naładowanie akumulatora, ponieważ w niskich temperaturach szybciej się rozładowuje.
 • Sprawdź, czy olej, jaki zazwyczaj wlewasz do silnika jest przystosowany do niskich temperatur i nie zgęstnieje.
 • Sól znacznie przyspiesza korozję, więc dbaj o samochód częściej go myjąc.
 • Sprawdź hamulce - śliskie nawierzchnie są już i tak wystarczająco niebezpieczne.
 • Sprawdź światła. Zimą zmrok zapada znacznie wcześniej.

4. Kiedy zakładać łańcuchy na opony?

Łańcuchy powinny być stosowane na ubitym śniegu. Wyjeżdżając na zimowy urlop za granicę, sprawdź, czy w danym kraju montaż łańcuchów śniegowych nie jest obowiązkowy.

Jeżeli nie posiadasz kompletu łańcuchów, zwróć się do dobrego sprzedawcy opon po poradę, jakie łańcuchy wybrać. Im więcej łańcuchów będzie oplatać oponę, tym lepiej. Minimalna liczba łańcuchów w poprzek koła to 12. Przed podróżą poćwicz ich montaż i demontaż. Zakładanie łańcuchów zmarzniętymi palcami, na podjeździe pod górę, podczas śnieżycy i przy ujemnej temperaturze jest już trudne samo w sobie. Przećwiczenie montażu i demontażu łańcuchów znacznie przyspieszy ich zakładanie w takich warunkach.

Zadbaj o to, aby łańcuchy były łatwo dostępne w bagażniku. Dobrą praktyką może być spakowanie ich na samym końcu, po spakowaniu do bagażnika wszystkich bagaży. Zawsze warto mieć w samochodzie parę rękawic roboczych i latarkę. Dobrym rozwiązaniem jest latarka na opasce na głowę, ponieważ z pewnością obie ręce będziesz miał zajęte.

Sprawdź gamę zimowych opon MICHELIN <link to MICHELIN Cold Weather tyres product page>

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

 • OSOBOWE
 • 4X4 / SUV
 • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader