OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Czy mogę jeździć na oponach zimowych przez cały rok?

Michelin 05 paź 2016

Czy mogę jeździć na oponach zimowych przez cały rok?

Jazda na tym samym komplecie opon przez cały rok brzmi kusząco, ale czy to naprawdę dobre rozwiązanie?

Kiedy potrzebuję zimowych opon?

W Polsce, inaczej niż w niektórych krajach europejskich, nie ma obowiązku sezonowej zmiany opon. Mimo to zaleca się stosowanie opon zimowych, gdy temperatura na zewnętrz będzie się utrzymywać poniżej +7°C. Chodzi głównie o zapewnienie skutecznego hamowania, przyczepności i trakcji.

Jakie są wady jeżdżenia na oponach zimowych w lecie?

Opony letnie gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa w okresie letnim zarówno na nawierzchni suchej jak i mokrej. Droga hamowania przy prędkości od 80  km/h do 0   km/h w zakresie temperatur 11-26°C na mokrej drodze z oponami letnimi będzie o 4 m krótsza niż z oponami zimowymi. Na suchej drodze hamowanie od 50 km/h do 0 km/h przy tej samej temperaturze będzie o 1,5 m krótsze z oponami letnimi i niż z zimowymi.

Na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD w 2013 r. na rozmiarze 205/55 16 H.

Istnieje jednak opona letnia z certyfikatem do użytkowania zimowego: MICHELIN CrossClimate. To pierwsza letnia opona MICHELIN z homologacją 3PMSF do użytku w warunkach zimowych. Jest ona najlepszym rozwiązaniem dla kierowców, którzy borykają się z nagłymi zmianami warunków pogodowych i sporadycznymi opadami śniegu.

Ostatnia wskazówka przed podróżą

Czy wiesz, że ciśnienie w oponach spada wraz z temperaturą? Jeśli ciśnienie w oponie wynosi 2 bary (29 psi) przy temperaturze 20°C, to przy 0°C ciśnienie w niej może wynosić już  tylko 1,8 bara (26 psi). Dlatego sprawdzanie ciśnienie w oponach co najmniej raz w miesiącu jest tak ważne.


OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader