OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Ilu opon zimowych potrzebuję?

Michelin 06 paź 2016

Ilu opon zimowych potrzebuję?

Wiele osób zastanawia się, czy wystarczy zamontować dwie opony zimowe  zamiast czterech. Poniżej przedstawiamy powody, które wyjaśnią dlaczego, warto montować w samochodzie komplet czterech opon zimowych.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeśli już decydujesz się założyć opony zimowe, to musisz wiedzieć, że zalecany jest montaż kompletu czterech opon. Montując tylko dwie opony zimowe, będziesz mieć w samochodzie dwa różne komplety opon z przodu i z tyłu, a tym samym ryzykujesz utratę stabilności i sterowalności pojazdu. Wzrośnie też tempo zużycia wszystkich opon. Montaż kompletu czterech opon zimowych jest zatem rozsądną, długoterminową inwestycją.

Czym ryzykujemy, montując dwie opony zimowe na przedniej osi?

Tył pojazdu wyposażonego w dwie opony zimowe na przedniej osi będzie podatny na poślizgi, czy zarzucanie na oblodzonej czy mokrej drodze. Takie poślizgi tylnych kół pojazdu trudno opanować, szczególnie, gdy jesteś niedoświadczonym kierowcą. Tylne koła mogą buksować i tracić przyczepność podczas przyspieszania (w pojazdach z napędem na tylną oś) lub na zakrętach (w pojazdach z napędem na przód lub na tył).

Czym ryzykujemy, montując dwie opony zimowe na tylnej osi?

Montując tylko dwie opony zimowe z tyłu, doświadczymy takiego samego niezrównoważenia zachowania pojazdu, jak z oponami zimowymi tylko na przedniej osi. Możemy mieć trudności z panowaniem nad pojazdem przy ewentualnej podsterowności (utrzymanie toru jazdy pojazdu pomimo skrętów kierownicą.)

Ostatnia wskazówka przed podróżą

Zanim ruszysz w drogę w niskiej temperaturze, sprawdź informacje o warunkach drogowych. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych sytuacji i podejmiesz właściwe decyzje związane z wyjazdem.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader