OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Kiedy montować opony zimowe

Michelin 05 paź 2016

Kiedy montować opony zimowe

Będziesz czekał z oponami zimowymi do pierwszej śnieżycy? Zapamiętaj zasadę dotyczącą opon zimowych: montujemy je, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej +7°C.


Kiedy zakładać opony zimowe?

Pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zima może zaatakować nagle. Po co więc ryzykować jazdę z kompletem niewłaściwych opon? Możesz tego uniknąć, przestrzegając jednej zasady: zmieniasz opony letnie na zimowe, gdy temperatura na zewnętrz będzie się utrzymywać poniżej +7°C .

 

Dlaczego powinno się zmieniać opony od października do kwietnia?

W Polsce właśnie w tym okresie odnotowujemy największe spadki temperatur. Są one najlepszym wskaźnikiem, kiedy zmieniać opony letnie na zimowe. W temperaturze poniżej +7°C osiągi opon letnich znacznie spadają. To czas, aby zamontować opony zimowe certyfikowane do użytku w warunkach zimowych. Opony zimowe produkuje się z mieszanek gumowych, które utrzymują elastyczność w niskich temperaturach. Rzeźba bieżnika opon zimowych posiada większą liczbę rowków i nacięć, dzięki którym opona zapewnia optymalne osiągi na zimnych nawierzchniach.

 

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

W Polsce przepisy nie wymagają montażu opon zimowych. Jeśli jednak mieszkasz w regionie, w którym występują trudne warunki pogodowe, to montaż opon zimowych jest wysoce zalecany. W wielu europejskich krajach, np. Austrii, Estonii, Finlandii czy Islandii, istnieje wymóg montażu opon zimowych w okresie zimowym. Zatem przed przekroczeniem granicy upewnij się, czy nie złamiesz tam prawa!

 

Ostatnia wskazówka przed podróżą

Po zamontowaniu opon zimowych należy raz w miesiącu sprawdzać w nich ciśnienie. Przy pompowaniu opon w wyższej temperaturze należy do ciśnienia zalecanego przez producenta dodać 0,2 bara (3 psi) w celu skorygowania spadku ciśnienia w oponie spowodowanego niską temperaturą otoczenia.


OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader