OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Różnica między oponami letnimi i zimowymi

Michelin 03 paź 2016

/content/learnShareArticles/roznica.jpg

Jeżeli nie jesteś specjalistą, to odróżnienie opony letniej od zimowej może nie być takie łatwe. Ten krótki poradnik pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, która opona lepiej pasuje do twoich potrzeb.

 

Czym charakteryzuje się opona zimowa?

W przeciwieństwie do opon letnich, opony zimowe produkuje się z mieszanek gumy, które utrzymują elastyczność w niskich temperaturach. Posiadają także więcej rowków i nacięć, dzięki którym opona zachowuje optymalne osiągi w niskich temperaturach na drodze suchej, mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej. Ponadto opony zimowe można poznać po specjalnym oznaczeniu na boku: symbolu „M+S" lub piktogramie trzech szczytów górskich i płatka śniegu (3PMSF).

Opony z oznaczeniem „M+S" na boku są „oponami śniegowymi" z punktu widzenia przepisów. Niemniej jednak, umieszczenie takiego oznaczenia na boku opony przez jej producenta nie musi być poparte wynikami obowiązkowego testu osiągów opon, zatem nie ma żadnej gwarancji osiągów opon z tym oznaczeniem.

Z kolei oznaczenie 3PMSF znajdziemy na oponach zimowych, które przeszły wymagane przepisami badania gwarantujące właściwy poziom osiągów w warunkach zimowych. Michelin zaleca montaż opon zimowych z oznaczeniem 3PMSF w okresie zimowym.

Jakie warunki pogodowe są konieczne do montażu opon zimowych?

Opony zimowe należy montować w samochodzie, gdy tylko temperatura na zewnątrz będzie się utrzymywać poniżej +7°C, co w zależności od lokalnych uwarunkowań klimatycznych zazwyczaj następuje w okresie od połowy października do połowy kwietnia.

Jakie warunki pogodowe są konieczne do montażu opon letnich?

Opony letnie gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa w temperaturach powyżej +7°C. Mieszanki gumy i konstrukcja opon letnich zapewniają dobrą przyczepność i kierowalność na suchych i mokrych drogach w wyższych temperaturach, gwarantując przy tym większą trwałość ogumienia, obniżenie zużycia paliwa i komfort jazdy.

Ostatnia wskazówka przed podróżą

Kiedy zdecydujesz się na montaż zimowych opon, pamiętaj aby dla zachowania stabilności prowadzenia pojazdu zamontować 4 opony zimowe na wszystkich kołach auta.


OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader