OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Jazda zimą

Michelin 18 maj 2010

WINTER DRIVING

Zachowaj ostrożność, zwolnij i kontroluj sytuację na drodze.

Trzy najważniejsze wskazówki, jak jeździć bezpieczniej zimą. Zima stanowi wyzwanie dla wszystkich kierowców. Zawsze dostosuj jazdę do warunków pogodowych i sytuacji na drodze, które mogą się raptownie zmienić.

Bezpieczeństwo jest nadrzędnym priorytetem.

Jazda zimą jest wyzwaniem dla pojazdu i Twoich umiejętności jako kierowcy. Upewnij się, czy jesteś odpowiednio przygotowany do zimy.

Pomyśl o oponach zimowych.

Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo dzięki lepszej trakcji, poprawie hamowania i zachowania pojazdu na śniegu, błocie pośniegowym a w szczególności na lodzie. Wyposażenie samochodu w komplet opon zimowych zapewni lepszą stabilność i kontrolę nad pojazdem. 

Bądź świadom ograniczeń swoich i innych kierowców.

Zwracaj uwagę na warunki. Dostosuj prędkość pojazdu do panujących warunków i zachowaj bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed Tobą. Unikaj sytuacji, gdzie będziesz musiał gwałtownie hamować na śliskiej nawierzchni.

Hamowanie

Właściwym zachowaniem każdego kierowcy jest trzeźwa ocena drogi hamowania w różnych warunkach pogodowych. Staraj się unikać sytuacji, gdzie konieczne będzie hamowanie przy dużej prędkości. Nie wykonuj nagłych ruchów kierownicą, unikaj gwałtownego przyspieszania - przyspieszanie powinno być stopniowe i zrównoważone. Hamuj pulsacyjnie, aby nie dopuścić do zablokowania kół, które mogłoby prowadzić do poślizgu i utraty panowania nad pojazdem. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, zwolnij pedał hamulca, aby odzyskać przyczepność i staraj się hamować silnikiem na zmianę z hamulcem. Aby zminimalizować ryzyko ześlizgnięcia się pojazdu podczas podjeżdżania pod górę stosuj wyższe biegi niż podczas jazdy po suchej nawierzchni.  

Ściąganie pojazdu

Aby zminimalizować ryzyko zarzucenia pojazdu podczas przyspieszania na śniegu, kluczową zasadą jest przyspieszanie stopniowe. Jeżeli koła zaczną boksować, wrzuć wyższy bieg, żeby zmniejszyć siłę działającą na koła, a będziesz mógł łagodnie wprawić samochód w ruch.

Pokonywanie zakrętów

Zwolnij na prostej przed zakrętem. Aby uniknąć wpadnięcia w poślizg i utraty panowania nad pojazdem, kieruj płynnymi ruchami. Utrzymuj niską prędkość i regularne tempo jazdy.

Utrata panowania nad kołami przedniej osi

Aby odzyskać panowanie nad pojazdem, zdejmij nogę z gazu. Jeżeli jest to konieczne, lekko naciśnij na pedał hamulca, tak aby nie zablokować kół. 

Utrata panowania nad kołami tylnej osi

Jeżeli tylna oś pojazdu z napędem na przednią oś straci przyczepność (przy zachowanej przyczepności osi przedniej), lekko przyspiesz, aby odzyskać równowagę samochodu. W samochodzie z napędem na tylną oś, lekko zdejmij nogę z gazu aż auto odzyska przyczepność. Następnie łagodnie przyspiesz do odpowiedniej prędkości. W żadnym wypadku nie hamuj, ponieważ to pogorszy sytuację.

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader