OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Co o oponach zimowych mówią przepisy w Polsce?

Michelin 03 paź 2016

Co o oponach zimowych mówią przepisy w Polsce?

Każdy kraj europejski ma odrębne przypisy regulujące stosowanie opon zimowych. W Polsce nie ma wymogu montażu opon zimowych.

 

Dlaczego montaż opon zimowych nie jest obowiązkowy?

Montaż opon zimowych w Polsce nie jest obowiązkowy z kilku powodów. Po pierwsze zimy w wielu częściach kraju są na tyle łagodne, że nie ma konieczności wprowadzania prawnego wymogu stosowania opon zimowych. Po drugie: drogi w naszym kraju są rzadko zaśnieżone lub oblodzone, a  część kierowców po prostu nie siada za kółkiem w razie wystąpienia takich warunków pogodowych. Warto pamiętać, że o ile stosowanie łańcuchów śniegowych w Polsce nie jest obowiązkowe, to ich stosowanie jest zalecane w niektórych obszarach  naszego kraju.

Dlaczego warto zmieniać opony na zimowe?

Warunki jazdy w zimie bywają trudne. Marznące deszcze, śnieg, lód czy błoto pośniegowe sprawiają, że przyczepność na drodze jest mniejsza. Opony zimowe posiadają szersze kanały i bardziej zoptymalizowany kształt obszaru kontaktu z podłożem, dlatego zapewniają maksymalną przyczepność, lepsze panowanie nad pojazdem i krótszą drogę hamowania. Zalecane jest też montowanie czterech opon zimowych.

Ostatnia wskazówka przed podróżą

Aby uniknąć ewentualnych problemów z wypłatą odszkodowania, upewnij się, że Twoje opony zimowe są zamontowane właściwie i zgodnie z zaleceniami ich producenta.

 

Czy słyszałeś kiedykolwiek o przepisach dotyczących opon zimowych?


OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader