OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

PRZEWODNIK KIEROWCY

Co o oponach zimowych mówią przepisy w innych krajach?

Michelin 06 paź 2016

Co o oponach zimowych mówią przepisy w innych krajach?

W Polsce stosowanie opon zimowych nie jest obowiązkowe. Ale czy jesteś pewien, że znasz przepisy w kraju, do którego wybierasz się na narty?


Przepisy dotyczące opon zimowych w Niemczech

W Niemczech przepisy dotyczące opon zimowych zmieniły się w roku 2010. Montaż opon zimowych jest obowiązkowy na drogach zaśnieżonych lub oblodzonych. Okres, w którym wymagany jest montaż opon zimowych trwa od października do Wielkanocy, ale przed wyjazdem do Niemiec należy sprawdzić szczegółowe przepisy w rejonie, do którego się udajemy. O obowiązku montażu łańcuchów śniegowych informują znaki drogowe. Niezastosowanie się do przepisów może skutkować grzywną lub zmniejszeniem kwoty odszkodowania nawet o 30% w razie wypadku.

Przepisy dotyczące opon zimowych w Szwajcarii

W Szwajcarii opony zimowe nie są obowiązkowe. Niemniej jednak, w okresie od października do Wielkanocy kierowcom zaleca się montaż opon zimowych. W razie wypadku kierowca, który nie posiadał opon zimowych może nie otrzymać od ubezpieczyciela pokrycia całości szkody, a w niektórych przypadkach może on także pociągnąć kierowcę do odpowiedzialności prawnej za zaniedbanie. O obowiązku montażu łańcuchów śniegowych w okresie zimowym informują znaki drogowe.

Przepisy dotyczące opon zimowych we Włoszech

We Włoszech stosowanie opon zimowych i łańcuchów jest regulowane przez gminy, prowincje, regiony lub zarządców autostrad. Okres, w którym pojazd musi być wyposażony w opony zimowe trwa od 15 listopada do 15 kwietnia. W niektórych rejonach o konieczności montażu łańcuchów informują znaki drogowe. Łańcuchy są wtedy rozwiązaniem alternatywnym do opon zimowych.

Ostatnia wskazówka przed podróżą

Jeśli wynajmujesz samochód za granicą, nie zakładaj od razu, że będzie on automatycznie wyposażony w opony zimowe. Należy wtedy poprosić o ich montaż, co zazwyczaj będzie wiązać się z dodatkową opłatą.

 

Czy słyszałeś kiedykolwiek o przepisach dotyczących opon zimowych?


OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

  • OSOBOWE
  • 4X4 / SUV
  • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
Loader