OPONYOPONY POKAŻ WSZYSTKIE OPONYPOKAŻ WSZYSTKIE OPONY DILERZYDILERZY

Innowacje i technologie w oponach

Innowacje i technologie w oponach

 • Ile przeciętnie trwa zastosowanie nowinek technicznych z prototypów na tor wyścigowy w oponach seryjnych?
  Wszystko zależy od technologii, ale patrząc z perspektywy czasu wszelkie udoskonalenia z opon wyścigowych systematycznie trafiają do opon drogowych. Jednym z przykładów jest zmienna strefa kontaktu bieżnika opracowana przez Michelin na potrzeby Formuły 1. Technologia jest dziś szeroko stosowana w wyścigu 24h Le Mans. Rozwiązanie zapewnia równomierny rozkład ciśnienia i temperatury na całej powierzchni kontaktu opony z podłożem. Powierzchnia gumy w kontakcie z podłożem pozostaje cały czas taka sama nawet na zakrętach. Przeniesienie tej technologii ze świata F1 i wyścigów wytrzymałościowych do opon drogowych zajęło 1,5 roku. W wyniku tego powstała MICHELIN Pilot Super Sport, opona o wysokich osiągach, która zdobyła niezwykłą popularność wśród kierowców.
  06/2013 - Sport tyres - club911.net
 • Co to jest opór toczenia i jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne, aby wyeliminować to zjawisko podczas wyścigów?
  Opór toczenia to strata energii spowodowana odkształcaniem się opony. Opór toczenia generuje siłę, która działa przeciwnie do kierunku toczenia opony, a zatem również przeciwnie do kierunku ruchu pojazdu. Na pokonanie tej siły pojazd zużywa średnio 20% paliwa.
  Inżynierowie dokonali wielu udoskonaleń w architekturze opon i składzie mieszanki gumowej opon w celu zmniejszenia strat energii spowodowanych oporem toczenia. Opony stały się także lżejsze. Więcej informacji na naszej stronie poświęconej oponom pod adresem http://thetiredigest.michelin.com/performance-fuel-savings
  06/2013 - Sport tyres - club911.net
 • W jakim zakresie technologie z torów wyścigowych trafiają potem do seryjnie produkowanych opon 4x4? Czy innowacje, materiały i procesy są dokładnie takie same?
  Wyścigi samochodowe to duży obszar prac badawczo-rozwojowych Michelin. Zawody to dla nas ostateczne stanowisko badawcze. Podczas wyścigu możemy analizować zachowanie opon w najtrudniejszych warunkach, dzięki czemu mamy pełny obraz funkcjonowania poszczególnych elementów.
  Podobieństwo bieżników opon i maszyn startujących np. w World Rally Championship do seryjnie produkowanych modeli (pod względem masy, mocy itp.) oznacza, że wiele technologii trafia potem do opon dostępnych dla Konsumentów. Testując opony podczas WRC możemy zatwierdzić daną oponę lub podjąć decyzję o dopracowaniu bieżnika pod kątem przydatności dla rynku masowego odbiorcy. Niektóre technologie podnoszące odporność opony z WRC na uderzenia z powodzeniem stosujemy w niektórych oponach szosowych.
  Analizy zachowania opon w wyścigach wytrzymałościowych pozwoliły nam lepiej zrozumieć mechanizmy decydujące o przyczepności na suchym podłożu. Technologie, które optymalizują rozkład ciśnienia pod obciążeniem wywodzą się bezpośrednio od zawodów wyścigowych. Tę technologię posiada między innymi nowa opona MICHELIN Pilot Sport Cup 2.
  Innym przykładem jest opona MICHELIN Pilot Super Sport z technologią dwóch mieszanek gumy o różnej twardości na zewnętrznej i wewnętrznej stronie bieżnika. Strona zewnętrzna bieżnika jest wykonana z unikalnego, wzmocnionego sadzą elastomeru (opracowanego specjalnie na 24h Le Mans), który zapewnia wyjątkową wytrzymałość opon na torach o ciasnych zakrętach. Elastomer zastosowany w mieszance po wewnętrznej stronie bieżnika zapewnia doskonałą trakcję na mokrych nawierzchniach i utrzymanie optymalnego kontaktu opony z podłożem przy przecinaniu zalegającej na torze warstwie wody.
  10/2013 - From the circuit to the road - club911.net
 • Czy wszystkie zespoły, które rywalizują w 24h Le Mans jadą na dokładnie takich samych oponach MICHELIN?
  Oczywiście. Jedną z fundamentalnych wartości Michelin jest szacunek wobec klientów. Zgodnie z tym Michelin oferuje wszystkim partnerom dokładnie takie samo wsparcie i jakość. Poszczególne modele samochodów mogą dobrze współgrać z konkretnymi oponami, ale wszystkie zespoły mają całą gamę opon do wyboru.
  10/2013 - From the circuit to the road - club911.net

Jesteś wielbicielem aut o wysokich osiągach?

Gama opon o wysokich osiągach

Gama opon o wysokich osiągach

Poznaj gamę opon o wysokich osiągach MICHELIN Znajdź swoje opony
Poznaj opony MICHELIN Pilot Sport <sup>4</sup> S

Poznaj opony MICHELIN Pilot Sport 4 S

Czy poznałeś już jedną z najnowszych innowacji Michelin? Poznaj oponę
MICHELIN Passion

MICHELIN Passion

Kanał YouTube poświęcony w całości sportom motorowym i autom o wysokich osiągach Oglądaj teraz