OPONYOPONY PORADYPORADY DILERZYDILERZY

JAK DBAĆ O OPONY

Wprowadzenie etykiet do oznaczania osiągów opon ważnym krokiem w kierunku konsumentów

Michelin 07 mar 2011

Etykiety na opony


Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009,  etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r.

Rozporządzenie będzie dużym krokiem w kierunku informowania konsumentów o bezpieczeństwie (efektywność hamowania na mokrej nawierzchni) i wpływie ogumienia na środowisko (opór toczenia i zewnętrzny hałas toczenia opon).   

Wygląd etykiet może być znajomy dla wielu z nas, z uwagi na fakt, iż takie etykiety są stosowane do oznaczania klasy efektywności energetycznej domowych urządzeń elektrycznych czy od niedawna również  nowych samochodów osobowych, ale jakie będą z tego korzyści dla konsumentów?

Odczytywanie etykiet

Zużycie paliwa

Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2.

Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony.

Jaka jest różnica między oponami klasy A i G?

Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. 

Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km.

Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).

Oszczędność ponad 460 pln rocznie w przypadku samochodu na benzynę (przy cenie paliwa 5,80 pln/litr).

To nie tylko niebagatelne oszczędności dla konsumentów, ale także istotne zmniejszenie G15 wpływu ogumienia na środowisko, ponieważ ta różnica powoduje spadek emisji CO2 o 12 g/km.

 


Hamowanie na mokrej nawierzchni

Etiquetage freinage sol humide
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. 

Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej.

 

Jaka jest różnica między oponami klasy A i G?

Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów.

Dystans równy czterem długościom samochodu.


Zewnętrzny hałas toczenia

Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnętrz pojazdu).

Minimalne wymogi

Niniejsze rozporządzenie ma na celu poprawę sytuacji na rynku opon w zakresie ich trzech wspomnianych parametrów. Również od 1 listopada 2012 r., jako kolejny środek mający na celu poprawę osiągów opon, nie będzie już możliwe uzyskanie homologacji nowych typów opon klasy G dla oporów toczenia i opon klasy F dla przyczepności na mokrej nawierzchni. Od 1 listopada 2014 r. sprzedaż takich opon będzie zabroniona. Podobne kroki mają być podjęte odnośnie zewnętrznego hałasu toczenia, ale niższe limity nie będą dotyczyć opon sprzedawanych do listopada 2016 r.

Inne narzędzia komunikacyjne

W przypadku opon osobowych, dostawczych i ciężarowych informacje o efektywności energetycznej będą przedstawiane w sposób standaryzowany na promocyjnej dokumentacji technicznej producentów oraz w internecie. 

Te informacje będą się również musiały znaleźć na dokumentach sprzedaży (lub być do nich dołączone) opon sprzedawanych klientom przez dilerów. Konsument będzie zatem mógł poszerzyć swoją wiedzę o produktach i porównywać je w oparciu o wspomniane kryteria.

A trwałość opon?

Michelin w pełni popiera etykietowanie opon, ponieważ w ten sposób ich nabywcy otrzymają obiektywne informacje o osiągach ogumienia.  

Jest to z pewnością krok naprzód w kierunku oczekiwań konsumentów, jednakże Michelin zwraca uwagę również na trwałość opon, o której informacja nie znajdzie się na etykietach, a która jest kluczowym oczekiwaniem kierowców, ponieważ wpływa bezpośrednio na ich wydatki. 

Opony różnych producentów dostępne na rynku mogą się znacznie różnić pod względem przebiegów: trwałość niektórych opon może być nawet dwukrotnie wyższa niż innych w tym samym rozmiarze.

20 000 km 40 000 km

 

Celem Michelin jest zaoferowanie konsumentom opon o zrównoważonych osiągach: zmniejszenie zużycia paliwa, większe bezpieczeństwo i trwałość.


ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OPONY OSOBOWE MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

OSTATNIO CZYTANE ARTYKUŁY

Brak ostatnio czytanych artykułów

 • OSOBOWE
 • 4X4 / SUV
 • DOSTAWCZE - DO KAMPERÓW
 • Alpin 5

  Bezpieczeństwo i mobilność w surowych warunkach zimowych DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Alpin 5
 • Alpin A4

  Przeznaczona do samochodów miejskich, rodzinnych i minivanów. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Alpin A4
 • Pilot Alpin PA4

  Przeznaczona do sportowych modeli i limuzyn o najwyższych osiągach DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • CrossClimate+

  Przygotuj się na każde warunki drogowe. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Crossclimate

  CrossClimate+ NOWOŚĆ
 • Primacy 3

  Idealne połączenie bezpieczeństwa, trwałości i komfortu jazdy DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Primacy 3
 • Energy Saver +

  Oszczędzaj jeszcze więcej paliwa i jedź bezpiecznie DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Energy Saver +
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myśli do natychmiastowej reakcji na drodze. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Sport 4
 • Pilot Super Sport

  Opona opracowana specjalnie dla seryjnie produkowanych samochodów sportowych oraz pojazdów tuningowanych, o ultrawysokich osiągach DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Super Sport
 • Pilot Sport 4 S

  Prawdziwa pasja. Wyjątkowe emocje. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Pilot Sport 4 S NOWOŚĆ
 • Pilot Sport Cup 2

  Ponad 50% więcej okrążeń z jeszcze większą prędkością(1), dzięki technologiom opracowanym dla wyścigów wytrzymałościowych DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato Tor wyścigowy

  Pilot Sport Cup 2
 • Energy E-V

  Pierwsza gama opon MICHELIN przeznaczona wyłącznie do pojazdów elektrycznych. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

  Lato

  Energy E-V
Loader

USŁUGI