pilot sport 4 suv fr

W JAKI SPOSÓB OPONY KOMUNIKUJĄ SIĘ ZE SWOIM EKOSYSTEM DZIĘKI RFID

RFID (Radio Frequency IDentification) to technologia wykorzystująca częstotliwość radiową do zapamiętywania, przechowywania i rejestrowania danych na urządzeniu oraz do ich zdalnego odczytu.

Technologia, zintegrowana z oponami już na etapie projektowania, gwarantuje niezawodną identyfikację: wewnątrz opony znajduje się unikalny identyfikator, którego nie można sfałszować i który można odczytać niezależnie od stanu opony, aż do momentu jej recyklingu.

Korzyści z technologii RFID

Technologia RFID zapewnia lepszą identyfikowalność opon, większą wydajność i bezpieczeństwo w całym cyklu życia opony, w tym także w procesie recyklingu. Technologia stała się już standardem na rynku ogumienia.

RFID usprawnia również zarządzanie gwarancjami i reklamacjami i optymalizuje monitorowanie opon, w szczególności przy sezonowej wymianie ogumienia. Technologia pozwoliła na udoskonalenie monitorowania pojazdów i ich konserwację predykcyjną.

Technologia RFID jest już obecna na oponach ciężarowych i w sportach motorowych, a ambicją firmy Michelin jest wprowadzenie jej we wszystkich oponach MICHELIN do samochodów dostawczych do 2024 r.

Jak działa technologia RFID?

Dowiedz się, jak technologia RFID wspomaga opony przez cały cykl życia od produkcji po recykling.

Korzyści z technologii RFID

microsoftteams image 26

Spokój i bezpieczeństwo
 

W przyszłości technologia RFID pozwoli nam lepiej śledzić opony dzięki kluczowym informacjom: jak ich marka, model, rozmiar, numer identyfikacyjny... Abyśmy mogli jeździć bezpiecznie.

Bardziej efektywne monitorowanie i konserwacja opon
 

Dzięki informacjom gromadzonym za pośrednictwem technologii RFID dilerzy samochodowi będą mogli usprawnić konserwację opon i lepiej zarządzać ich wymianą (na przykład podczas sezonowej wymiany)

microsoftteams image 30
microsoftteams image 27

Więcej gwarancji
 

Przy składaniu reklamacji można szybko i łatwo zidentyfikować oponę i umówić się na jej wymianę.

Ochrona
 

Po zaszyfrowaniu danych w etykiecie RFID podczas produkcji opony zawarte na niej informacje są blokowane.
Technologia identyfikacji znakomicie sprawdza się w walce z kradzieżami i podrabianiem opon, ale także w przypadku uszkodzenia opony, sprawdzania jej wieku czy pracy w niesprzyjających warunkach pogodowych.

microsoftteams image 28

Najczęściej zadawane pytania

Jakie informacje są zakodowane w etykiecie RFID opony?

Na etykiecie RFID jest zapisany unikalny identyfikator opony. Jest on oparty na formacie SGTIN-96, który zawiera prefiks firmy, kod towaru oraz unikalny fabryczny numer seryjny. Etykiety RFID znajdujące się w oponach MICHELIN są zgodne z międzynarodowymi normami ISO 20909 i ISO 20910.

Jakie informacje są dostępne dzięki etykiecie RFID wywnętrz opon MICHELIN?

Skaner, którym odczytuje się etykiety RFID w oponach automatycznie uzyskuje dostęp do oznaczeń handlowych opony (rozmiar, marka, gama). To podstawowa, standardowa usługa przyjęta w branży oponiarskiej. Kodowanie jakichkolwiek innych informacji na etykiecie RFID opony wymaga uprzedniej zgody jej użytkownika.

Jaką rolę pełnią etykiety RFID w oponach MICHELIN?

Etykieta RFID w oponach MICHELIN pozwala na identyfikację potrzeb, które muszą być spełnione przez cały cykl życia opony. Oznacza to, że usługi mogą być rozwijane w celu poprawy wydajności, wpływu transportu na środowisko, doświadczenia konsumentów, w tym bezpieczeństwa kierowców oraz recyklingu opon po zakończeniu ich eksploatacji.

Czy do informacji zakodowanych na etykiecie RFID przypisane są jakiekolwiek dane osobowe?

Identyfikator zapisany na etykiecie RFID w oponie nie może umożliwiać dostępu do danych osobowych bez zgody osoby zainteresowanej. Dane można porównywać do numeru seryjnego opony.

Kto może odczytać informacje zapisane na etykietach RFID w moich oponach?

Każdy, kto posiada skaner RFID połączony z interfejsem API i jest upoważniony przez konsumenta do zbierania informacji zawartych na etykiecie.

Czy można dezaktywować etykiety RFID w oponach MICHELIN?

Nie można zmienić identyfikatora opony, a etykiety wbudowanej w oponę nie można dezaktywować bez uszkodzenia opony. Dlatego etykiety RFID nie można dezaktywować.

Po czym poznam, że w oponach MICHELIN zamontowanych w moich pojazdach są etykiety RFID?

Abyśmy mogli odpowiedzieć na to pytanie, potrzebujemy pewnych informacji, które można znaleźć bezpośrednio na oponach zamontowanych w pojeździe. Aby dowiedzieć się więcej, prosimy o kontakt z Michelin za pomocą poniższego formularza kontaktowego.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące technologii RFID, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta

Abyśmy mogli udzielić jak najlepszej odpowiedzi, prosimy o wypełnienie poniższego formularza

* informacje obowiązkowe

RFID
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid
This field is invalid

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób Michelin wykorzystuje i przetwarza podane przez Państwa dane, prosimy o zapoznanie się z Polityką prywatności firmy Michelin. 

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny