Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych
Utrzymywanie prawidłowego zalecanego ciśnienia w oponach samochodu nie tylko korzystnie wpływa na jego osiągi, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa jego kierowcy i pasażerów, a także innych uczestników ruchu podczas jazdy.
Z drugiej strony nieprawidłowe ciśnienie w oponach pogarsza ich przyczepność i wydłuża drogę hamowania. Może także przyczyniać się do uszkodzenia opon, skrócenia ich trwałości i zwiększenia zużycia paliwa. Zobaczmy, jak uniknąć tych zagrożeń i jakie powinno być ciśnienie w oponach danego samochodu.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie w danych oponach?
Pomiar ciśnienia w oponach jest czynnością prostą i tanią. Istotne jest utrzymywanie ciśnienia w granicach zalecanych przez producenta, aby uniknąć zarówno nadmiernego napompowania, jak i niedopompowania.
- Nadmierne napompowanie może prowadzić do przyspieszonego zużycia opony w środku bieżnika.
- Niedopompowanie może prowadzić do przyspieszonego zużycie opony w obszarze barku. Zmniejsza to przyczepność.
Ciśnienie w oponach zalecane przez producenta
Optymalny poziom ciśnienia wskazany jest przez producenta zależnie od zestawienia pojazdu i opony. Wszystkie właściwości zostały skontrolowane przez producenta w jednoznacznym celu: Twojego bezpieczeństwa. Dlatego niezbędne jest ustalenie ciśnienia zalecanego przez producenta do danego samochodu. Zazwyczaj jest ono podane w następujących miejscach:
- Na naklejce po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy,
- Na klapce wlewu paliwa,
- W instrukcji obsługi samochodu.
Zalecane ciśnienie w oponach przedniej i tylnej osi może nie być takie samo.
Ponadto zobaczysz, że wskazane są dwa typy ciśnienia:
- Ciśnienie w normalnych warunkach: to jest standardowe ciśnienie.
- Ciśnienie pod obciążeniem: należy je przyjąć, jeśli samochód jest szczególnie obciążony, na przykład podczas wyjazdu na wakacje.
Ciśnienie wskazane jest w jednostkach używanych w kraju zamieszkania: w BAR lub PSI (1 bar = 14,50 psi).
Zagrożenia związane z nieodpowiednim ciśnieniem w oponach
Stosowanie się do zaleceń producenta jest niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa i należy się nimi kierować podczas kontroli ciśnienia w oponach. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy podczas jazdy, zwłaszcza w następujących przypadkach:
Wytrzymałość
Jazda na niedopompowanej oponie powoduje pogorszenie ogólnej konstrukcji opony, co może prowadzić do jej przemieszczenia i rozerwania.
Aquaplaning
Jeśli ciśnienie w oponach znajduje się poniżej zakresu zalecanego przez producenta, znacznie rośnie ryzyko aquaplaningu.
Hamowanie
Różnica 1 bar lub 14 psi w stosunku do zalecanego przez producenta ciśnienia może wydłużyć drogę hamowania na mokrej nawierzchni o 11 metrów.
Zużycie paliwa
Opony, których niedopompowanie wynosi 14 psi (1 bar), odznaczają się zwiększonymi oporami toczenia, co przekłada się na wzrost zużycia paliwa o 1 pełny zbiornik rocznie.
Prawidłowe ciśnienie w oponach:to bezpieczne, ekonomiczne i odpowiedzialne działanie
Opona napompowana zgodnie z zalecanym ciśnieniem w oponach poprawia bezpieczeństwo i ekonomię jazdy, a także jest bardziej przyjazna dla środowiska.
A ponieważ opona w sposób naturalny traci stopniowo ciśnienie (zazwyczaj około 0,07 bar na miesiąc), regularne pomiary są konieczne.
Pojazdy wyprodukowane po 2014 r. w większości wyposażone są w TPMS (system monitorowania ciśnienia w oponach), który ostrzega o niedopompowaniu opon. Lepiej jest jednak nie czekać na ten sygnał, aby martwić się prawidłowym ciśnieniem w oponach.