4w 240 tire michelin pilot sport 4 s en us product in context nosignature 16 slash 9

Jakie powinno być ciśnienie powietrza w oponach mojego samochodu?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Utrzymywanie prawidłowego zalecanego ciśnienia w oponach samochodu nie tylko korzystnie wpływa na jego osiągi, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa jego kierowcy i pasażerów, a także innych uczestników ruchu podczas jazdy.

Z drugiej strony nieprawidłowe ciśnienie w oponach pogarsza ich przyczepność i wydłuża drogę hamowania. Może także przyczyniać się do uszkodzenia opon, skrócenia ich trwałości i zwiększenia zużycia paliwa. Zobaczmy, jak uniknąć tych zagrożeń i jakie powinno być ciśnienie w oponach danego samochodu.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w danych oponach?

Pomiar ciśnienia w oponach jest czynnością prostą i tanią. Istotne jest utrzymywanie ciśnienia w granicach zalecanych przez producenta, aby uniknąć zarówno nadmiernego napompowania, jak i niedopompowania.

 • Nadmierne napompowanie może prowadzić do przyspieszonego zużycia opony w środku bieżnika.
 • Niedopompowanie może prowadzić do przyspieszonego zużycie opony w obszarze barku. Zmniejsza to przyczepność.
   

Ciśnienie w oponach zalecane przez producenta

Optymalny poziom ciśnienia wskazany jest przez producenta zależnie od zestawienia pojazdu i opony. Wszystkie właściwości zostały skontrolowane przez producenta w jednoznacznym celu: Twojego bezpieczeństwa. Dlatego niezbędne jest ustalenie ciśnienia zalecanego przez producenta do danego samochodu. Zazwyczaj jest ono podane w następujących miejscach:

 • Na naklejce po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy,
 • Na klapce wlewu paliwa,
 • W instrukcji obsługi samochodu.


Zalecane ciśnienie w oponach przedniej i tylnej osi może nie być takie samo.

Ponadto zobaczysz, że wskazane są dwa typy ciśnienia:

 • Ciśnienie w normalnych warunkach: to jest standardowe ciśnienie.
 • Ciśnienie pod obciążeniem: należy je przyjąć, jeśli samochód jest szczególnie obciążony, na przykład podczas wyjazdu na wakacje.


Ciśnienie wskazane jest w jednostkach używanych w kraju zamieszkania: w BAR lub PSI (1 bar = 14,50 psi).

microsoftteams image 3

Zagrożenia związane z nieodpowiednim ciśnieniem w oponach

Stosowanie się do zaleceń producenta jest niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa i należy się nimi kierować podczas kontroli ciśnienia w oponach. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy podczas jazdy, zwłaszcza w następujących przypadkach:

Wytrzymałość

Jazda na niedopompowanej oponie powoduje pogorszenie ogólnej konstrukcji opony, co może prowadzić do jej przemieszczenia i rozerwania.

Aquaplaning

Jeśli ciśnienie w oponach znajduje się poniżej zakresu zalecanego przez producenta, znacznie rośnie ryzyko aquaplaningu.

Hamowanie

Różnica 1 bar lub 14 psi w stosunku do zalecanego przez producenta ciśnienia może wydłużyć drogę hamowania na mokrej nawierzchni o 11 metrów.

Zużycie paliwa

Opony, których niedopompowanie wynosi 14 psi (1 bar), odznaczają się zwiększonymi oporami toczenia, co przekłada się na wzrost zużycia paliwa o 1 pełny zbiornik rocznie.

Prawidłowe ciśnienie w oponach:to bezpieczne, ekonomiczne i odpowiedzialne działanie

Opona napompowana zgodnie z zalecanym ciśnieniem w oponach poprawia bezpieczeństwo i ekonomię jazdy, a także jest bardziej przyjazna dla środowiska.

A ponieważ opona w sposób naturalny traci stopniowo ciśnienie (zazwyczaj około 0,07 bar na miesiąc), regularne pomiary są konieczne.

Pojazdy wyprodukowane po 2014 r. w większości wyposażone są w TPMS (system monitorowania ciśnienia w oponach), który ostrzega o niedopompowaniu opon. Lepiej jest jednak nie czekać na ten sygnał, aby martwić się prawidłowym ciśnieniem w oponach.

microsoftteams image 5

Wybierz swoją markę samochodu, aby znaleźć prawidłowe ciśnienie w oponach

map search desktop

Znajdź najbliższy punkt sprzedaży

Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Samochód osobowy
 • Samochód osobowy
 • Motorbike
Zlokalizuj mnie
Szukaj
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny