VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Kiedy zakładać opony zimowe

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Zwlekanie ze zmianą opon na zimowe może się skończyć niespodziewanym unieruchomieniem pojazdu na zaśnieżonej drodze.
Aby wiedzieć, kiedy założyć zimówki, wystarczy pamiętać o jednej prostej zasadzie:

"Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C, czas zmienić opony na zimowe!"

4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1 1

Kiedy powinno się zmieniać opony na zimowe?

 

Z roku na rok pogoda, zwłaszcza zimą, jest coraz bardziej nieprzewidywalna.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, wystarczy zapamiętać prostą zasadę: "Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C, czas zmienić opony na zimowe!"

Dlaczego powinno się jeździć na oponach zimowych od października do kwietnia?

Samochód można także wyposażyć w opony zimowe, gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Pamiętajmy, że w temperaturze poniżej 7°C opony letnie nie będą zapewniać optymalnych osiągów.

Warto wybierać opony z certyfikatem do użytkowania w warunkach zimowych, ponieważ są one wykonane z mieszanek gumowych zachowujących elastyczność w niskiej temperaturze. Optymalne osiągi opon zimowych zapewniają również lamele gęsto rozmieszczone w bieżniku. Jeśli jeździmy na oponach całorocznych z oznaczeniem 3PMSF, to zmiana opon na zimowe nie jest konieczna.

guide replace tire glove

Kiedy należy zdjąć opony zimowe?

Specjaliści od ogumienia stanowczo odradzają jazdę na oponach zimowych przez cały rok, ponieważ na rozgrzanym asfalcie opony zimowe nie zapewniają optymalnych osiągów, a ich miękka guma zużywa się w szybkim tempie. Opony zimowe zaprojektowane do pracy w niskiej temperaturze należy wymienić na opony letnie, gdy tylko temperatura wzrośnie powyżej 7°C. Zazwyczaj opony zimowe wymienia się pod koniec marca lub przy zmianie czasu z zimowego na letni.

4w 461 tire michelin crossclimate 2 en product in context 2 nosignature landscape

Czym właściwie charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe, niezbędne do jazdy w chłodne dni, zostały zaprojektowane tak, aby zapewniały optymalną przyczepność na zmarzniętej nawierzchni, która może być dodatkowo mokra, pokryta śniegiem bądź oblodzona.

Opony zimowe posiadają na bokach oznaczenie M+S i/lub 3PMSF.

Zalety jazdy na oponach zimowych

W warunkach zimowych opony zimowe zapewniają większą przyczepność. Dzieje się tak za sprawą odpowiednio dobranych mieszanek gumy, które zachowują elastyczność w temperaturze poniżej 7°C oraz odpowiednio wyprofilowanego, głębokiego bieżnika. Oprócz większej przyczepności, opony zimowe zapewniają właściwą kierowalność i trakcję na mokrych, zaśnieżonych i oblodzonych drogach.

Auto Background pn002567 max Tips and Advice

Najważniejsze informacje o jeździe w warunkach ZIMOWYCH

  • Pamiętaj o złotej zasadzie: "Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C, czas zmienić opony na zimowe!"
  • Jazda przez cały rok na oponach zimowych nie jest najlepszym pomysłem.
  • Po zmianie opon z letnich na zimowe należy pamiętać, aby raz w miesiącu sprawdzić ciśnienie we wszystkich czterech oponach. W chłodniejsze dni ciśnienie w oponach spada (ciśnienie zaniżone), a w cieplejsze rośnie (ciśnienie zawyżone).
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny