r9a12 header def

W jaki sposób opony mogą poprawić średnie spalanie i zużycie paliwa?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Znajomość relacji  opona-oszczędność paliwa może być pomocna w uzyskiwaniu lepszych wyników spalania na pełnym baku, co jest dobrą wiadomością nie tylko dla Twojego portfela, ale także dla środowiska. Teraz przyjrzymy się jak zmniejszyć zużycie paliwa, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia kodów dotyczących opon i oszczędności paliwa :jak rozumieć etykietę i co tak naprawdę oznacza tabela zużycia paliwa.

Co to jest zużycie paliwa?

Możesz zastosować proste wskazówki, aby poprawić spalanie Twojego samochodu

Obliczenie dystansu jaki może przejechać Twój samochód na pełnym baku, nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dwa pojazdy mogą rozpocząć jazdę z taką samą ilością paliwa w baku i przejechać tę samą odległość, ale ich zużycie paliwa po przyjeździe może się znacznie różnić ze względu na liczne czynniki. Jest to wartość wyrażana ilościowo w litrach paliwa spalanego na 100 kilometrów. Im niższa jest liczba litrów, tym bardziej wydajne jest spalanie pojazdu.

Średnie zużycie paliwa przez samochód to nie tylko liczba litrów spalanych na 100 km. Odległość, jaką może pokonać Twój pojazd, może się różnić w zależności od innych czynników, takich jak styl jazdy, opony i ukształtowanie terenu. Dlatego często używamy wyrażenia „oszczędność paliwa” w odniesieniu do tego, jak zoptymalizować zużycie paliwa przez silnik.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa: zrozumienie pojazdu

Zrozumienie tego jakie samochody zużywają najwięcej paliwa i dlaczego tak się dzieje, jest kluczem do poznania sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa.Zasadniczo im większy i cięższy jest samochód, tym więcej paliwa będzie zużywał.Dlaczego? 

Po części wynika to z oporów toczenia opony. Energia potrzebna do spowodowania ruchu nieruchomego samochodu stojącego na płaskiej powierzchni wynika z konieczności pokonania oporów toczenia opon.Im cięższy masz samochód, tym mocniej trzeba „pchać”, co oznacza zapotrzebowanie na więcej energii.Jednak jeśli Twój samochód ma założone opony o niskim oporze toczenia, to ilość energii potrzebna do „popchnięcia” samochodu będzie mniejsza.
Tak więc prostym rozwiązaniem na oszczędzanie paliwa jest wybór mniejszego, lżejszego pojazdu.Ponadto warto upewnić się, że wieziesz ze sobą tylko to, czego potrzebujesz!

Jak poprawić zużycie paliwa w swoim samochodzie

Zmiana pojazdu nie jest rozwiązaniem dla każdego. Niektórzy zwyczajnie nie mają możliwości po prostu zmiany samochodu na mniejszy. Dotyczy to na przykład osób z dużymi rodzinami lub ludzi potrzebujących transportu dla sprzętu. Spójrzmy więc, jak przejeżdżać więcej kilometrów na jednym baku, dzięki wskazówkom jak poprawić zużycie paliwa.

•    Ciśnienie w oponie
Głównym czynnikiem, którego wielu nie bierze pod uwagę, jeśli chodzi o oszczędność paliwa jest dobór opon i ciśnienie w oponach.Opony, które nie mają odpowiedniego ciśnienia powietrza, mogą być źródłem niepotrzebnych strat energii, więc pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ciśnienie, aby uzyskać optymalne osiągi.Jest to również ważne ze względu na Twoje bezpieczeństwo.

•    Konserwacja
Regularna konserwacja pojazdu zapewni prawidłowe i płynne działanie wszystkich części – optymalizując w ten sposób przepływ paliwa w pojeździe i zapobiegając niepotrzebnemu marnowaniu energii.Na przykład upewnienie się, że silnik jest dostrojony prawidłowo lub naprawienie uszkodzonego czujnika tlenu może poważnie wpłynąć na przebieg.

•    „Odchudź” samochód
Abyzaoszczędzić paliwo, upewnij się, że nie obciążasz auta niepotrzebnym bagażem, który spowoduje większy nacisk na opony i będzie wymagał więcej energii do pokonania oporów toczenia.Sprawdź bagażnik:  ten zestaw narzędzi, który od czasu do czasu zabierasz do domu rodziców, jest przykładem tego, co nie musi codziennie pozostawać w samochodzie.

 

•    Zmniejsz opór powietrza
W dzisiejszych czasach większość samochodów jest zaprojektowana z zakrzywionymi liniami aerodynamicznymi, które pomagają pojazdowi płynnie pokonywać opór powietrza. Im bardziej możesz zmniejszyć opór powietrza (aerodynamika), tym więcej możesz zaoszczędzić paliwa.Jeśli więc zainstalowałeś bagażnik na dachu lub uchwyt na rowery, rozważ jego demontaż do czasu, gdy będzie potrzebny.

•    Planuj podróże 
Aby  dowiedzieć się, jak zmniejszyć zużycie paliwajeszcze przed włączeniem silnika, zaplanuj z wyprzedzeniem, jak uniknąć korków i uzyskać zoptymalizowane trasy podróży za pomocą urządzenia GPS lub aplikacji mobilnej.Im bardziej uda się unikać nagłego hamowania, zatrzymywania się i ruszania oraz utrzymywania silnika w ruchu, tym więcej kilometrów przejedziesz na jednym baku.

•    Klimatyzacja
Ogrzewanie lub chłodzenie samochodu zużywa energię.Więc zanim podkręcisz ogrzewanie o kolejny stopień, zastanów się, czy zamiast tego mógłbyś czuć się równie komfortowo w lekkim swetrze.Podobnie jest z podgrzewanymi siedzeniami, instlacją odmgławiającą i innymi energochłonnymi urządzeniami. Oszczędzaj ciepło, aby oszczędzać paliwo.

 

3 tips to improve fuel economy and increase gas mileage | Michelin Garage

Jakie opony są najlepsze pod względem zużycia paliwa? 

Pozostaje jedna opona, która obecnie wyróżnia się na tle swojego segmentu pod względem niskich oporów toczenia: opona MICHELIN e.PRIMACY.Innowacyjna technologia oznacza również, że ta opona jest zarówno ekonomiczna (oferuje więcej kilometrów na jednym baku), ale jest również bardziej zrównoważonym rozwiązaniem.

Cyrille Roget, dyrektor ds. komunikacji w zakresie nauki i innowacji w Michelin, wyjaśnia, że energia tracona przez opony – opór toczenia, o którym dowiedzieliśmy się wcześniej – może stanowić 20%zużycia paliwa przez samochód spalinowy.„Odpowiednia opona może naprawdę pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.Dzięki nowej oponie MICHELIN e.PRIMACY o najniższym oporze toczenia w swojej kategorii*, użytkownik może zaoszczędzić paliwo.„Konkretnie, zgodnie z certyfikowanymi testami, niski opór toczenia opony MICHELIN e.PRIMACY oznacza, że kierowcy oszczędzają  około 0,21 litra paliwa  na 100 kilometrów i około 80 € przez cały okres eksploatacji opony”*.

Ta efektywność paliwowa zapewniła oponie MICHELIN e.PRIMACY ocenę A w kategoriach etykiet UE na opony.

Opony odgrywają ważną rolę w oszczędzaniu paliwa

Jak korzystać z unijnej oceny wydajności paliwaw celu oszczędzania paliwa? 

Nowa wersja unijnej etykiety opony, wskazującej efektywność paliwową opony od A do E

Unia Europejska wprowadziła pierwszą inicjatywę w zakresie etykietowania opon w 2012 roku. Zawiera wskazówki dotyczące możliwości oferowanych przez opony, jeśli chodzi o  oszczędzanie paliwa w samochodach.

Obecna etykieta opony (zaktualizowana w maju 2021 r.) jest zgodna z najnowszą inicjatywą Unii Europejskiej dotyczącą etykietowania energetycznego i zawiera ocenęw skali od A do E dla oporów toczenia (z symbolem dystrybutora), gdzie A jest najwyższym, a E najniższym parametrem pod względem wydajności.Wybór „efektynych opon ” klasy A może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa  w Twoim samochodzie. 

Na etykiecie opony znajdziesz też inne przydatne informacje:

-    Skala przyczepności na mokrej nawierzchni, również od A do E. 
-    Ikona głośnika symbolizująca poziom hałasu zewnętrznego generowanego przez opony podawanego w decybelach (dB).
-    Niektóre etykiety opon wskazują, czy są one przeznaczone do jazdy po lodzie i/lub na grubym śniegu.
-    Etykiety będą zawierały identyfikujący kod QR, który konsument może zeskanować, aby szybko uzyskać dostęp do dalszych informacji o oponie.

Porady dotyczące jazdy: sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa podczas jazdy

Wskazówki dotyczące oszczędzania paliwa podczas podróży.Niezależnie od tego, czy chodzi o krótką,czy długą podróż, istnieją pewne techniki jazdy, które są kluczowe, jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia paliwa.

Ogólnie rzecz biorąc, im płynniej jeździsz, tym dalej zajedziesz.Ten rodzaj jazdy określany jest jako eko-jazda, nie tylko dlatego, że jest przyjazny dla Twojego portfela, ale także dla środowiska, ponieważ na kilometr będziesz emitować mniej CO2.

Poprzez utrzymanie samochodu w dobrym stanie, wybierając odpowiednie opony i stosując nawyki eko-jazdy możesz zmniejszyć zużycie paliwa, zredukować poziom emisji CO2 i uzyskać większe przebiegi.

Other related articles

Źródła zdjęć:

Adene Sanchez / Getty
Florent GIFFARD, TERMINAL 33 / Michelin
DR/Komisja Europejska

Legal mentions

* Podczas użytkowania współczynnik oporu toczenia MICHELIN e·Primacy jest niższy średnio o 1,5 kg/t od oporu toczenia opon konkurentów, co odpowiada oszczędności do 80 EUR na paliwie. Dzięki obniżeniu zużycia paliwa do atmosfery nie trafia ok. 174 kg CO2. Korzyści w trakcie użytkowania są uśrednionymi wartościami z badań opon nowych i z bieżnikiem startym do 2 mm, które odzwierciedlają osiągi w rzeczywistych warunkach użytkowania. Obliczenia dla przebiegu 35 000 km i przy cenie paliwa 1,46 EUR/l (https://ec.europa.eu/energy/data-analysis/weekly-oil-bulletin_en01.06.2020 r. ważona dla 10 krajów o najwyższym ruchu pojazdów silnikowych w kraju i za granicą– https://ec.europa.eu/ eurostat/web/transport/data/database). Rzeczywiste oszczędności paliwa i kosztów mogą różnić się w zależności od stylu jazdy, pojazdu lub ciśnienia w oponach.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny