r2a1 header def

Wyjaśnienie oznaczeń na oponach: Jak odczytać informacje o oponie?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Z treści tego artykułu nauczysz się jak odczytać rozmiar opony, jej maksymalne obciążenie i prędkość oraz dowiesz się, w jaki sposób marka, gama i typ opony są zapisane na Twojej oponie. Dowiesz się również o innych oznaczeniach na oponach, takich jak symbol 3 szczytów górskich z płatkiem śniegu, litery M+S oraz znaczenie oznakowania OE.

Co oznaczają cyfry na oponach?

Jeśli spojrzysz na bok swojej opony, zauważysz liczne kody alfanumeryczne i symbole. Jaką treść kryją te oznaczenia na oponach? 

Te oznaczenia na oponach dostarczają ważnych informacji na temat użytkowania lub wymiany opon.

167137188 m

Jak odczytać rozmiar opony?

tyre size

Rozmiar opony jest określony za pomocą cyfr i litery, jak pokazano tutaj na żółto.

Zwróć uwagę, że czasami tym znakom towarzyszą dodatkowe litery wskazujące na zalecany sposób użytkowania opony.

Dostępne litery to:

  • P: samochód osobowy
  • LT: lekka ciężarówka
  • C : opona do samochodów dostawczych
  • XL, HL lub Reinforced:  opony o większej nośności niż normalnie ze względu na swój wymiar. Takie opony należy wymienić na ich odpowiedniki (na przykład: opona HL na inną oponę HL)
  • T: Tymczasowy (koła zapasowe)

Jak odczytać szerokość opony i jej profil?

Przykład: 205 / 55

To ważne oznaczenia na oponach, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią oponę, gdy zajdzie potrzeba jej wymiany.

Pierwsza z dwóch liczb to nominalna szerokość opony.Jest podawana w milimetrach i określa odległość między wewnętrznym i zewnętrznym bokiem opony.Na przykład „205” oznacza, że Twoja opona ma nominalną szerokość 205 mm.

Druga liczba to stosunek wysokości boku opony do jej szerokości.Jest wyrażony w procentach.Na przykład 55 oznacza, że wysokość boku między górną częścią bieżnika a obręczą wynosi 55% szerokości opony.

Jak odczytać rodzaj budowy opony i średnicę koła?

Przykład: R 17

Te oznaczenia opon składają się zwykle z litery i cyfry.

Litera R wskazuje, że budowa wewnętrzna opony to Radialna.

Opona radialna wynaleziona przez Michelin wykorzystuje połączenie mieszanki gumowej oraz metalowych i tekstylnych materiałów wzmacniających tworzących bardzo wytrzymałą konstrukcję w obszarze bieżnika, ale zachowując elastyczne boki.Pozwala to uzyskać dłuższą żywotność bieżnika i zmniejsza zużycie paliwa dzięki zmniejszeniu oporów toczenia.

Po literze znajduje się numer.W pokazanym przykładzie: 17.
Liczba ta jest wyrażona w calach i oznacza średnicę koła, do zaprojektowano oponę.

Jak odczytać maksymalne obciążenie i prędkość opony?

Przykład: 91 V

Na boku opony znajduje się liczba, po której następuje litera.
Nośność opony lub indeks nośności (w naszym przykładzie: 91) to kod, który odpowiada maksymalnemu obciążeniu w kg, jakie może przyjąć jedna opona.
Indeks prędkości opony (w naszym przykładzie: V) to kod odpowiadający maksymalnej prędkości, z jaką opona może przyjąć swoje maksymalne obciążenie.

load speed index

Tabelę korelacji między tymi kodami a ich wartościami znajdziesz w artykule na temat indeksów obciążenia i prędkości.Indeksy są ważną informacją, podobnie jak rozmiar opon, szczególnie przy wyborze nowych opon do swojego samochodu.

Jak rozpoznać markę i gamę opony?

To całkiem proste. Na boku opony zawsze widnieje marka producenta razem z nazwą gamy opony.
Na zdjęciu wyraźnie widać MICHELIN i naszego„Ludzika Michelin”, a nazwa „Pilot Sport 4 S” określa gamę opon.

4w 240 3528703361718 tire michelin pilot sport 4 s 265 slash 35 zr20 99y xl mo1 a main 4 90

Jak rozpoznać typ opony? 

Słowo „Tubeless” (bezdętkowa) na boku opony oznacza, że opona nie wymaga stosowania dętki. Należy pamiętać, że w przypadku niektórych kół konieczne jest użycie dętki, ale w takich przypadkach ważne jest, aby ocenić, czy dętka i opona są kompatybilne.

Obecność słowa „Tube type” (dętkowa) wskazuje, że opona wymaga zamontowania dętki.

Jakie są korzyści? Montaż bezdętkowy jest lżejszy, zapewnia większą oszczędność paliwa i często większą niezawodność w porównaniu z uszkodzeniami, które mogą wystąpić w przypadku opony dętkowej.

tubeless

Jak odczytać dopuszczalne ciśnienie w oponach?

Na boku opony znajdują się oznaczenia wskazujące maksymalne obciążenie i maksymalne ciśnienie opony (MAXLOAD i MAX PRESS). Jednak niekoniecznie są to wartości obciążenia i ciśnienia dla Twojego pojazdu.

Aby upewnić się, że opony będą działać prawidłowo w pojeździe, należy zapoznać się z wartościami ciśnienia zalecanymi przez producenta pojazdu. Można je zwykle znaleźć w instrukcji obsługi lub na naklejce we wnęce drzwi kierowcy lub na korku wlewu paliwa.

max press

Jak odczytać kod daty produkcji opony?

Kod daty opony pojawia się w polu DOT (ang. Department Of Transportation), gdzie znajdują się inne oznaczenia opon.
Pierwsze kody dotyczą wymagań obowiązujących na rynku amerykańskim. Kod daty znajduje się na końcu w postaci czterech cyfr.Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie ostatnie rok produkcji. W pokazanym przykładzie kod daty opony ma postać „4714”, co oznacza, że opona została wyprodukowana w 47.

Kod wieku opony znajduje się na końcu DOTu opony

tygodniu roku 2014.Jedynym wskazaniem końca eksploatacji opony jest jej zużycie.Można je zmierzyć za pomocą wskaźników zużycia.

Skąd wiadomo, że opona osiągnęła maksymalny poziom zużycia?

Małe wybrzuszenia na oponach MICHELIN pomagają zlokalizować wskaźniki zużycia na bieżniku.

Na Twojej oponie znajdują się wskaźniki zużycia.
Mają one postać niewielkich wypukłości o wysokości 1,6 mm umiejscowionych pomiędzy rzeźbą bieżnika opony.

bibendum

Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie ostatnie rok produkcji. W pokazanym przykładzie kod daty opony ma postać „4714”, co oznacza, że opona została wyprodukowana w 47. tygodniu roku 2014.Jedynym wskazaniem końca eksploatacji opony jest jej zużycie.Można je zmierzyć za pomocą wskaźników zużycia.

Kiedy zużycie bieżnika opony osiągnie ten sam poziom, co wskaźniki zużycia, oznacza to, że opona osiągnęła minimalną dopuszczalną głębokość bieżnika.

Wyjaśnienie oznaczeń na oponach: 3 szczyty górskie z płatkiem śniegu i M+S

1 – 3 szczyty górskie z płatkiem śniegu
Na oponie może znajdować się logo przedstawiające 3 szczyty górskie i płatek śniegu. Jest to symbol trzech szczytów górskich z płatkiem śniegu lub piktogram 3PMSF: najnowszy standard oznaczenia opon zimowych lub opon do jazdy po lodzie. Obecność tego piktogramu gwarantuje spełnienie minimum parametrów do jazdy zimą ponieważ stosuje się obiektywny test w przypadku opon oznaczonych w ten sposób. Ten piktogram na oponie oznacza, że jest ona uważana za zalecane wyposażenie do jazdy na obszarach objętych stosownymi przepisami, takich jak na przykład ośrodki narciarskie

m s 3pmsf

2 - Litery M+S
Niektóre opony są oznaczone literami M+S na boku, dotyczy też opon całorocznych i zimowych. Litery te oznaczają po prostu angielskie słowa „mud” (błoto) i „snow” (śnieg) i wskazują, że według producenta opona jest oponą „śniegową”.  Jednak w przypadku opon tylko z oznaczeniem „M+S” zachowanie w warunkach zimowych nie podlega testom regulacyjnym.

Tylko opony z piktogramem „3PMSF” gwarantuje rzeczywiste parametry zimowe, ponieważ są specjalnie zaprojektowane do jazdy na śniegu i spełniają wszystkie wymagania potwierdzone przez obiektywne testy.

66130439 m

W przypadku certyfikowanych opon zimowych (oznaczenie M+S i/lub 3PMSF) dopuszczalna prędkość może być niższa niż w przypadku oryginalnych opon letnich.  Dlatego po założeniu opon zimowych, w razie potrzeby należy odpowiednio ograniczyć prędkość pojazdu. W niektórych krajach, na przykład, w których teoretyczny limit prędkości dla samochodu może przekraczać indeks prędkości opon, wewnątrz pojazdu może być wymagana naklejka z niższą prędkością, wyraźnie widoczna dla kierowcy.

sticker

Oznakowanie OE

Niektórzy producenci samochodów wyposażają pojazdy w opony dostosowane specjalnie do ich wymagań.

Oznaczenie na oponie oznaczające „wyposażenie oryginalne” (tzw. OE) wskazuje, że opona została zaprojektowana przez producenta opon i zatwierdzona przez producenta pojazdu do standardowego montażu.

Oznaczenie OE odnosi się nie tylko do producenta, ale często do konkretnego modelu samochodu.Różnice między oponami tego typu mogą dotyczyć prowadzenia, komfortu, poziomu hałasu, a czasami wymagań na podstawie rodzaju przekładni i oprogramowania pojazdu.Dodatkowo optymalizuje to również opory toczenia.

oe marking

Jeśli Twój pojazd jest oryginalnie wyposażony w opony z oznaczeniem OE, to Michelin zaleca, aby opony zamienne były prawidłowymi wersjami z oznaczeniem OE.

Na przykładowym zdjęciu oznaczenie „AO” odpowiada marce Audi, jak podano w poniższej tabeli.

Tabela oznaczeń OE według marki samochodu:

2024 05 b2c 4w michelin oem table 1 web
2024 05 b2c 4w michelin oem table 2 web
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny