WHAT CAN CAUSE EXCESSIVE OR UNEVEN TYRE WEAR?

Co może być przyczyną nadmiernego lub nierównego zużycia opon??

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Postępujące zużycie opon wraz z upływem czasu ich użytkowania jest zjawiskiem normalnym. Są jednak przypadki, w których specyficzne warunki użytkowania mogą powodować oznaki nadmiernego lub nierównego zużycia opon, które może skrócić ich trwałość.  Niektóre z przyczyn nierównego zużycia opon mogą z czasem doprowadzić do osłabienia warstw wzmocnienia opony. Zanim jednak do tego dojdzie, mogą pojawić się mniej oczywiste objawy, takie jak np. zwiększone zużycie paliwa.

W tym artykule omówiono przyczyny nadmiernego lub nierównego zużycia opon, podano sposoby zapobiegania, a także rozpoznania potrzeby wymiany opon.

Przyczyny zużycia opon

Przypadek 1: zdzieranie opony od zewnątrz (oba barki) lub zaokrąglenie

Zdzieranie opony od zewnątrz na barkach

Zdzieranie opony od zewnątrz barki lub bieżnik przybierają zaokrąglony wygląd.

Nadmierne zużycie opon na obu barkach, w wyniku którego bieżnik wygląda na zaokrąglony może wskazywać na zbyt niskie ciśnienie w oponach.  Niedostateczne ciśnienie w oponie powoduje, że powierzchnia styku z drogą jest nierówna. Środkowy punkt powierzchni styku nie ma prawidłowego podparcia przez co obciążenie jest przenoszone na zewnętrzne krawędzie (barki) opony. Większe obciążenie działające na barki opony skutkuje szybszym zużyciem opony na zewnętrznych krawędziach.

Niedostatecznie napompowana opona ma tendencję do nadmiernego gięcia się i nagrzewania się do wyższych temperatur niż standardowo. To powoduje przyspieszone zużywanie mieszanki bieżnika, zwiększa opór toczenia, co z kolei prowadzi do wyższego zużycia paliwa.

Jak uniknąć uszkodzenia bocznego opony?

Aby zapobiec nadmiernemu zużyciu opon, należy pompować je do zalecanego ciśnienia, mierzyć ciśnienie w oponie sprawnym manometrem przynajmniej raz w miesiącu. Opona podczas pomiaru musi mieć temperaturę otoczenia.

Zalecane ciśnienie w oponach jest podane w instrukcji obsługi pojazdu, a także na naklejce na słupku B.

Przypadek 2: Zdzieranie opon na środku

Zdzieranie opony na środku

Zdzieranie opony na środku

Nadmierne zużycie opon w części środkowej może być oznaką zbyt wysokiego ciśnienia w oponach.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponie powoduje, że jej środkowa część, która podtrzymuje większość obciążenia zużywa się szybciej niż krawędzie.

Niewielkie zużycie pośrodku opony, np. w przypadku opon zamontowanych z tyłu może być charakterystyczne dla sposobu zestrojenia pojazdu przez producenta, jednak zawsze należy to sprawdzić.

Jak unikać nadmiernego zużywania się opony w jej części środkowej?

Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach po osiągnięciu przez oponę temperatury otoczenia za pomocą sprawnego manometru. Ustaw ciśnienie na wartość zalecaną przez producenta pojazdu.

Zalecane ciśnienie w oponach jest podane w instrukcji obsługi pojazdu, a także na naklejce na słupku B.

Przypadek 3: Zdzieranie opony od zewnątrz, zdzieranie opon od zewnątrz (tylko na krawędzi) lub wzorce zużycia opon

Zdzieranie opony od zewnątrz lub od wewnątrz

Zdzieranie opony od zewnątrz
Zdzieranie opony od wewnątrz (na jednej krawędzi)

tyre wear patterns

Uneven or patchy Tyre wear patterns

Nadmierne zużycie z jednej strony opony lub nierówne zużycie, nierównomierne wzorce zużycia opon mogą wskazywać na problem z zawieszeniem pojazdu. Do tego rodzaju zużycia może dochodzić w sytuacji nieprawidłowego ustawienia zbieżności lub pochylenia kół, albo przy nieodpowiednim stanie tulei lub amortyzatorów.

Przykłady możliwego pochylenia/zbieżności kół

camber

POCHYLENIE

alignment

ZBIEŻNOŚĆ KÓŁ

Jak skorygować niewspółosiowość zawieszenia?

Zleć specjaliście Euromaster kontroli geometrii pojazdu, w ramach której wykona też ustawienie odpowiednich kątów i wymianę uszkodzonych lub zużytych elementów.

Dowiedz się więcej o geometrii.

Skąd będę wiedział, że trzeba wymienić oponę?

Przepisy dotyczące budowy pojazdów silnikowych oraz ich eksploatacji zawierają definicje minimalnej głębokości bieżnika opon. Pozostała głębokość bieżnika w przypadku samochodów osobowych, vanów i samochodów z napędem 4x4 musi wynosić co najmniej 1,6 mm na całej powierzchni ciągłego pasa pośrodku opony na szerokości ¾ bieżnika, a także dokoła całego obwodu opony.

Gdy poziom zużycia opony zbliża się do tej granicy oznacza to konieczność jej wymiany.

Moment, gdy zużycie opony osiągnie punkt oznaczający konieczność jej wymiany

Należy pamiętać, że:

  • Kierowca musi upewnić się, że opony są w stanie umożliwiającym bezpieczną jazdę.  Jazda na oponach w niewłaściwym stanie może grozić mandatem.

 

  • Wymiana opon zanim głębokość bieżnika osiągnie minimalną dopuszczalną wartość wiąże się ze wzrostem kosztów eksploatacji pojazdu, zwiększeniem ilości odpadów i emisji CO2.


Na szczęście istnieje łatwa metoda określania czy nadszedł czas na wymianę opon.

tyre wear indicators

Wskaźnik zużycia opony

Wskaźniki zużycia opony to niewielkie zgrubienia o wysokości 1,6 mm między klockami bieżnika rozmieszczone w różnych odstępach na obwodzie opony.

Zużycie opony zachodzi w momencie, gdy wysokość bieżnika osiąga wartość wskaźnika zużycia opony. Jest to moment na wymianę opony.

Na barkach opony może nie być wskaźnika zużycia. W takich przypadkach ustawodawca wymaga, aby opona nie miała struktury typu slick.

Odnajduj wskaźniki zużycia na oponach MICHELIN w łatwy sposób dzięki logo przedstawiającemu Ludzika Michelin.

Gdzie znaleźć wskaźnik zużycia opony?

Wskaźniki zużycia opony znajdują się na całej powierzchni opony (zwykle w dużych rowkach) w różnych odstępach na obwodzie opony.

Na boku opon firmy MICHELIN znajduje się niewielkie logo przedstawiające Ludzika Michelin w miejscu, w którym znajduje się wskaźnik zużycia opony.

Czy wskaźniki zużycia na Twojej oponie pokazują, że nadszedł czas na wymianę?

banner dealer locator

Znajdź najbliższy punkt sprzedaży

Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Samochód osobowy
  • Samochód osobowy
  • Motorbike
Zlokalizuj mnie
Szukaj
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny