Driving safely on mountain roads

BEZPIECZNA JAZDA W GÓRACH

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Bezpieczna jazda w górach wymaga zachowania ostrożności i wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków, szczególnie w trudnych warunkach na mokrych, zaśnieżonych lub oblodzonych drogach.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co nasi eksperci mają do powiedzenia na temat bezpiecznej jazdy po górskich drogach.

Spis treści:

Jak dobrze przygotować się do podróży

Zanim wyjedziesz w góry, zalecamy zadbanie o bezpieczeństwo podróży, dzięki czemu będziesz spokojniejszy na górskich drogach.

1 - Zaopatrz się w przydatne akcesoria

W pierwszym rzędzie zapoznaj się z listą akcesoriów, które mogą być przydatne, żeby czuć się bezpiecznie na górskich drogach, zwłaszcza zimą:

 • płyn do odmrażania w sprayu i skrobaczka do szybszego usuwania szronu z szyb z samochodu po mroźniej nocy
 • łopata do odśnieżania
 • złożone pudło kartonowe, które można podłożyć pod koła ślizgające się w śniegu
 • koc i ciepła odzież na wypadek, gdybyś musiał czekać na pomoc w samochodzie bez ogrzewania
 • przekąski i napoje
   

2 - Sprawdź poziom oleju i płynu do chłodnicy

Awaria samochodu gdzieś na górskich drogach podczas ostrej zimy to chyba ostatnia rzecz, jakiej byśmy sobie życzyli. Aby tego uniknąć, sprawdź przed wyjazdem poziom oleju, aby zapobiec przegrzaniu silnika i innych podzespołów. Uzupełnij także płyn w chłodnicy, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że silnik nie zagrzeje się powyżej 100°C. Jeśli jednak silnik zagrzeje się, zatrzymajmy się w odpowiednim miejscu i poczekajmy aż silnik nieco ostygnie.

3 - Sprawdź światła

Na drodze, zwłaszcza w górach, gdzie widoczność może się nagle pogorszyć, i przy braku oświetlenia ulicznego musisz widzieć i być widoczny na drodze. Sprawdź przednie i tylne światła, żeby mieć pewność, że zachowasz widoczność i będziesz widoczny dla innych użytkowników dróg.

4 - Check the wipers

If it rains or snows, you'll need to rely on your windscreen wipers to ensure the best possible visibility. Also remember to check your windscreen washer fluid level.

4 - Sprawdź wycieraczki

Dwie rzeczy, które koniecznie należy sprawdzić w oponach:

 • poziom zużycia bieżnika
 • ciśnienie powietrza
   

Zużywanie się opon jest nieuniknione, a jazda na oponach z bieżnikiem startym do dopuszczalnego poziomu jest niebezpieczna. Starty bieżnik nie jest tak efektywny, jak bieżnik nowej opony zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Dowiedz się jak sprawdzić poziom zużycia bieżnika.

Z biegiem czasu ciśnienie w oponach spada. Prawidłowe ciśnienie w oponach zapewnia dobre prowadzenie pojazdu, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas zjazdów ze wzniesień. Zapobiega także nierównomiernemu i/lub przedwczesnemu zużyciu opon. Dlatego zdecydowanie zaleca się regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, a już w szczególności przed dłuższą podróżą lub wyjazdem w góry.

opony można napompować samoobsługowym kompresorem na stacji benzynowej

Czy masz odpowiednie opony do jazdy po górskich drogach?

Jeśli bardzo często poruszasz się po górskich drogach, to wiesz, ile problemów mogą przysporzyć gwałtowanie zmieniające się warunki pogodowe. Właśnie dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w odpowiednie opony o wysokich osiągach.

Wśród wielu polecanych produktów znajdziesz opony, które zapewnią większe bezpieczeństwo i optymalne osiągi w niskiej temperaturze, na śniegu i lodzie. Sprawdź nasze wskazówki, jak wybrać odpowiednie opony.

michelin crossclimate 2

Jazda w górach: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy

Jadąc w góry, musimy się nastawić na poruszanie się krętymi drogami o różnym stopniu nachylenia. To także odcinki z ograniczoną widocznością czy też częste i ostre zakręty. Bezpieczna jazda, nawet na suchej drodze, wymaga odpowiednich nawyków za kółkiem.

Ogólne porady

 • Zawsze prowadź, zachowując ostrożność i stosując się do ograniczeń prędkości. Utrzymuj należytą odległość od pojazdu przed tobą, szczególnie na drodze mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej.
 • Zwolnij przed zakrętem przy ograniczonej widoczności (np. w tunelu) i sygnalizuj swoją obecność klaksonem. Dzięki temu kierowcy nadjeżdżający z naprzeciwka będą wiedzieć o twojej obecności, zanim cię zauważą.
   

Bezpieczne podjeżdżanie pod górę

Zwalniaj przed zakrętem i delikatnie przyspieszaj na zakręcie. Jeśli obroty samochodu spadają, oznacza to, że podjeżdżasz pod górkę. Zamiast dodawać gazu, zredukuj bieg, żeby cały czas mieć kontrolę nad pojazdem. Może to być pomocne szczególnie podczas pokonywania zakrętów, na przykład na stromych serpentynach.

Bezpieczne zjeżdżanie z góry

Zjeżdżając z góry, używaj hamulców, ale przede wszystkim staraj się hamować silnikiem. Manewruj biegami, aby utrzymywać nieco wyższe obroty, spowalniając samochód.

Bezpieczna jazda zimą

Driving safely in winter

Wszystkie nasze zalecenia obowiązują również zimą, ale z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności. Prowadząc samochód w górach zimą, z pewnością napotkamy na trudniejsze warunki drogowe niż latem.

Podczas hamowania na śniegu i lodzie samochód będzie zachowywał się inaczej niż na czystej suchej drodze. Zbyt gwałtowne i mocne hamowanie może spowodować zablokowanie kół i wpadnięcie auta w poślizg. Należy hamować powoli i stopniowo, aby opony nie straciły przyczepności, a samochód zwolnił.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny