compare tyres L

Jak porównywać opony?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Na jakiej podstawie porównywać opony, aby wybrać taką, która da Ci pełną satysfakcję?Ten artykuł dotyczy głównych kryteriów wydajności, które należy wziąć pod uwagę, pomocy w podejmowaniu decyzji, z których możesz skorzystać, oraz najlepszych porad Michelin.Omówiono w nim jak wybrać oponę, której potrzebujesz w ramach tej samej linii opon, a także podano środki pomocne w podejmowaniu decyzji, takie jak niezależne testy opon, etykiety i strony internetowe dostarczające porównania opon.Na koniec omówimy jeszcze jedno ważne kryterium: wyniki długoterminowe.

Główne kryteria wydajności w ramach porównania opon

Przyczepność to kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas porównywania opon.

Właściwości trakcyjne lub przyczepność

Pamiętaj: opony to jedyny punkt styku Twojego pojazdu z drogą, więc ich przyczepność odgrywa kluczową rolę dla Twojego bezpieczeństwa. Zdolność hamowania, skręcania, przyspieszania lub zachowania stabilności przy wyższych prędkościach zależy od przyczepności opony. Każdy typ opony zaprojektowano tak, aby zapewnić przyczepność w określonych warunkach pogodowych i drogowych. Z tego powodu tak ważne jest, aby przy wyborze opon zastanowić się, jak i gdzie będziesz jeździć oraz jakiego rodzaju przyczepności oczekujesz.

Trwałość to kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu opon

Długa trwałość

To, jak długo będzie służyć opona, zanim zużyje się jej bieżnik, jest ważnym elementem zapewniającym uzyskanie najlepszego stosunku jakości do ceny. W zależności od budowy i jakości opony mogą wystąpić ogromne różnice w przebiegach opon. Opony sportowe (opony o wysokich osiągach) mają zwykle krótszą trwałość bieżnika niż standardowe opony do samochodów osobowych, ponieważ przy ich projektowaniu skupiono się na przyczepności i osiągach, a nie na trwałości. Na trwałość opon wpływa także to, jak i gdzie jeździsz oraz to, czy dbasz o swoje opony. 

Opony energooszczędne mogą być pomocne w oszczędzaniu paliwa i dlatego należy je brać pod uwagę przy porównaniu opon

Wydajność energetyczna

Czy wiesz, że 1 na 5 baków paliwa pojazdu jest zużywany na pokonanie oporów toczenia na drodze? Opony mogą mieć duży wpływ na zużycie paliwa przez Twój pojazd. Niektóre opony mają szczególną budowę i materiały, które pomagają zmniejszyć opory toczenia. Zakup energooszczędnych opon, które oferują niski opór toczenia, może pomóc Ci zaoszczędzić paliwo lub zwiększyć zasięg akumulatora w przypadku pojazdów elektrycznych, jest to kolejny sposób na zapewnienie dobrego stosunku jakości do ceny.

Dobre prowadzenie i zapewnienie precyzyjnego kierowania i pokonywania zakrętów.

Prowadzenie

Prowadzenie to sposób, w jaki Twój pojazd reaguje na polecenia kierowcy, takie jak kierowanie, przyspieszanie, hamowanie i na warunki drogowe. Opony o doskonałych parametrach prowadzenia mogą zwiększyć bezpieczeństwo poprzez utrzymywanie stabilności pojazdu i pozostawienie kontroli w rękach kierowcy, a także zachowanie przyjemności z jazdy.
Opona odgrywa bardzo ważną rolę w prowadzeniu:
Przekazuje instrukcje kierowcy pochodzące z kierownicy na podłoże. Ogólnie rzecz biorąc: sportowe opony o wysokich osiągach są projektowane tak, aby zmaksymalizować właściwości jezdne i zapewnić precyzyjne kierowanie i pokonywanie zakrętów.

Wybierz opony zoptymalizowane pod kątem większego komfortu

Komfort i poziom hałasu

Komfort jazdy odnosi się do sposobu, w jaki opona izoluje kierowcę od nierównościami drogi. Opony zoptymalizowane pod kątem większego komfortu mają specjalnie zaprojektowaną budowę, która pomaga amortyzować wstrząsy i zapewnia płynną jazdę.
Kolejnym ważnym warunkiem przyjemnej podróży jest cicha jazda. Decyduje o tym konstrukcja bieżnika opony, czyli ilość rowków w oponie oraz ich położenie. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej agresywny wygląd opony, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie generować hałas. Pamiętaj jednak, że rowki odgrywają ważną rolę w zapewnianiu przyczepności i zdecyduj, czy dodatkowa trakcja jest warta trochę większej ilości hałasu na drodze.

Sprawdź wytrzymałość opon przy okazji porównania

Wytrzymałość

Opony muszą być w stanie znieść wszystko, co przyniesie droga. Wytrzymałość, czy też solidność opony to jej zdolność do pokonywania codziennych zagrożeń na drodze. Poszukaj opon o wzmocnionej budowie, jeśli często jeździsz po zniszczonych lub nieutwardzonych drogach.

tip7 long lasting performance

Długotrwała wydajność

Bez względu na rozważane kryteria osiągów, ważne jest, aby były one trwałe przez cały okres eksploatacji opony. Oznacza to nie tylko porównanie nowych opon, ale także zapewnienie, że będą utrzymywały osiągi przez cały okres ich użytkowania, aż do osiągnięcia wskaźników zużycia. Opona powinna zapewniać dobre parametry od pierwszego do ostatniego kilometra.

Aby zapewnić odpowiednie osiągi, opony muszą charakteryzować się wieloma, często sprzecznymi parametrami. Ulepszanie jednego z parametrów nie może odbywać się kosztem pozostałych.

Jak przeprowadzać porównanie opon należących do tej samej gamy?

Każda z naszych gam opon jest produkowana w różnych rozmiarach tak, aby pasowały do odpowiednich pojazdów. 

Czasami gama opon obejmuje kilka wersji tego samego rozmiaru, ale o różnych specyfikacjach technicznych, takich jak:

●    Indeksy prędkości (np.  S, T, H, V, W, Y itd.), 
●    Indeks obciążenia (np.  91, 94, XL itd.), 
●    Oznakowanie OE (oryginalne wyposażenie).

ckh3kw1ft0hms01ijt52wniim tip4 version 680

Są to parametry techniczne, które są ważnymi szczegółami mogącymi określić, czy dana wersja opony jest kompatybilna z Twoim pojazdem i sposobem jazdy.

Jeśli z Twoim pojazdem jest kompatybilnych kilka wersji opon, to zalecamy wybranie wersji o takich samych specyfikacjach jak oryginalne opony, w tym te z prawidłowym oznaczeniem OE.
Oznaczenie OE dotyczy opon opracowanych we współpracy z producentami samochodów, które spełniają bardziej szczegółowe wymagania, właściwe dla poszczególnych marek.Na przykład oznaczenie „MO” oznacza, że opona jest homologowana przez Mercedesa do swoich pojazdów. 
Jednakże oznaczenie OE nie jest wymagane, o ile przestrzegane są indeksy rozmiaru, prędkości i obciążenia.
Możesz również bezpiecznie wybrać wersję o wyższym indeksie prędkości lub indeksie nośności; jednak wyższa prędkość lub nośność mogą negatywnie wpłynąć na trwałość bieżnika i komfort jazdy.

Niezależne testy, które pomogą Ci podczas porównania opon

Niezależne testy opon, których dostarczają specjalistyczne czasopisma lub organizacje zawodowe, mogą pomóc w porównaniu opon.Co roku niezależni testerzy tego typu stosują bardzo surowe kryteria oceny osiągów opon i testują ich zachowanie na różnych nawierzchniach.

Oceniają różne aspekty, takie jak hamowanie, prowadzenie, opory toczenia, hałas itp.

pn008254

Porównaj opony z europejskimi etykietami

Etykiety europejskie mają na celu pomóc Ci porównać różne modele opon (różnych marek lub w ramach tej samej marki) według obiektywnych kryteriów.

Na przykład, jeśli rozważasz oponę letnią MICHELIN, to być może wahasz się między Primacy 4 a E-Primacy. Etykieta wskazuje, że E-Primacy ma mniejszy opór toczenia, co pomaga zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2. Jeśli te aspekty są bliskie twemu sercu, to etykieta wskaże Ci model E-Primacy.

W ten sposób etykiety mogą być pomocne w podejmowaniu decyzji. Należy jednak mieć świadomość, że informacje zawarte na etykiecie ograniczają się do kilku kryteriów i dotyczą jedynie nowych opon, co nie mówi wszystkiego o osiągach opony.

labelling

Porównanie opon za pomocą porównywarek opon

Korzystanie z witryn oferujących porównywanie opon może być pomocne, ale należy pamiętać, że takie porównania są zwykle oparte na nowych oponach, co oznacza, że nie przedstawiają testowanych opon w perspektywie wykraczającej poza pewien poziom zużycia (po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów).

Jednak niektóre parametry opon stają się mniej efektywne wraz ze zużyciem, szczególnie na mokrej nawierzchni, a zwłaszcza podczas hamowania.Dlatego też podczas porównania opon ważna jest ocena parametrów opon po tym jak ulegną pewnemu zużyciu.

Wybór opon o trwałych parametrach

Utrzymanie parametrów opony do ostatniego kilometra jest dokładnie tym, czego Michelin wymaga od swoich opon.

Podczas opracowywania i produkcji naszych opon dążymy do uzyskania najlepszych parametrów bez kompromisów, gdy są one nowe, oraz do zachowania parametrów na doskonałym poziomie aż do ostatniego kilometra, po osiągnięciu maksymalnego poziomu zużycia. 

115454201 m
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny