TYRE LOAD RATING AND TYRE SPEED RATING

Zrozumienie indeksu nośności opony oraz indeksu prędkości opony

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Czym jest indeks nośności opony oraz indeks prędkości opony? Czy należy zwracać na nie uwagę podczas wymiany opon? Znajdź odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Czym są indeksy opon?

Oznaczenia literowe i liczbowe na bocznej ścianie przekazują szereg informacji na temat opony. Część oznaczeń to indeks nośności opony oraz indeks prędkości opony, które mają postać odpowiednio liczby i litery.

Indeksy opon są podane np. w instrukcji obsługi samochodu lub na naklejce na drzwiach po stronie kierowcy.  Te wartości określają parametry opon zalecanych przez producenta Twojego pojazdu.

Indeksy opon są podane na naklejce we wnęce drzwi kierowcy

Co oznaczają indeksy opon? Czy musisz zachować zgodność z nimi przy wymianie opon? Omówimy to w tym artykule.

Indeks nośności opony

Czym jest indeks nośności opony?

Indeks nośności opony to kod liczbowy odpowiadający maksymalnemu obciążeniu w kg jakie może przyjąć pojedyncza opona.  Indeks nośności i powiązane z nim maksymalne nośności opon są podane w standardowej tabeli.

Aby poznać maksymalną nośność opony lub indeks nośności opony zalecany przez producenta pojazdu:

1 - Określ indeks nośności opony

Odczytaj go z bocznej ściany opony – ma postać ciągu liczb i liter:

indeks nośności opony znajduje się z boku opony

Indeksy są podane także na naklejce we wnęce drzwi kierowcy lub w instrukcji obsługi samochodu.

Oznaczenia liczbowe i literowe mogą różnić się w zależności od opony. Określają one rozmiar opony, indeks nośności i prędkości.

Przyjrzyjmy się teraz znaczeniu oznaczenia:

Szerokość

Wysokość

średnica opony

Indeks nośności opony

Indeks prędkości opony

205

55

R17

91

V

Należy zauważyć, że opony o tych samych wymiarach mogą mieć różne indeks prędkości i nośności. Dlatego tak ważne jest zrozumienie znaczenia wymiarów, indeksu prędkości opony i indeksu nośności opony przed wymianą opon.

W pokazanym przykładzie indeks nośności opony to 91.

2 – Tabela indeksów nośności opon

Po zanotowaniu nośności opony możesz znaleźć maksymalne obciążenie pojedynczej opony, do którego się odnosi, korzystając z poniższej tabeli:

W pokazanym przykładzie widzimy, że indeks nośności opony 91 odpowiada maksymalnej nośności opony wynoszącej 615 kg.

Co oznacza oznaczenie „XL” na oponach?

Na niektórych oponach znajdują się litery „XL”.

Jest to skrót od angielskiego „Extra Load”, co oznacza podwyższony indeks nośności.
Oznacza to, że taka opona jest wzmocniona w celu przyjęcia większych obciążeń niż standardowa opona w tym samym rozmiarze. Opony tego typu są zwykle stosowane w cięższych pojazdach, np. w samochodach typu SUV.

Czy mogę wymienić oponę na oponę o wyższym indeksie nośności?

Jak już wspomnieliśmy opony o tym samym rozmiarze mogą różnić się indeksami nośności. Przy wymianie zużytych opon zaleca się montaż opon z indeksem nośności (i indeksem prędkości) określonym przez producenta pojazdu; dotyczy to także wymiarów opon.

Pamiętajmy, że jeśli opona może unieść więcej, to da radę unieść też mniej: można zamontować w swoim samochodzie opony z wyższym indeksem nośności niż określony przez producenta. Nie oznacza to jednak, że umożliwi to przyjęcie większego obciążenia niż dopuszczalna nośność określona przez producenta z uwagi na dopuszczalny nacisk na oś pojazdu, co jest wartością niezależną od nośności opony.

A co z rozmiarem? Czy można zmienić rozmiar opony?
Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule poświęconym zmianie opony na oponę w innym rozmiarze.

Indeks prędkości opony

Czym jest indeks prędkości opony?

Indeks prędkości opony określa maksymalną prędkość, przy której opona jest zdolna przenosić maksymalne dopuszczalne obciążenie określone dla tej opony.

Na boku opony (lub na naklejce we wnęce drzwi od strony kierowcy albo w instrukcji obsługi): indeks prędkości jest określony literą obok indeksu nośności.

Indeks prędkości opony znajduje się na boku opony

W pokazanym przykładzie indeks prędkości opony to V.

Tabela indeksów prędkości opon

Aby poznać znaczenie indeksu prędkości, skorzystaj z tabeli indeksów prędkości zamieszczonej poniżej:

Przykładowo w przypadku opony z indeksem prędkości V prędkość maksymalna z jaką może jechać wynosi 240 km/h (149 mph).

Czy mogę wymienić oponę na egzemplarz o wyższym indeksie prędkości?

Wymiana zużytych opon na nowe to doskonała okazja na założenie opon o wyższym indeksie prędkości niż ten w dotychczasowych oponach. Należy pamiętać, aby nie montować opon o niższym indeksie prędkości niż dotychczas, chyba że montujesz opony o parametrach dostosowanych do warunków zimowych, jak np. opony zimowe lub całoroczne.

Wybór niższego indeksu prędkości w przypadku opon zimowych

W przypadku stosowania opon o parametrach dostosowanych do warunków zimowych (z oznakowaniem 3PMSF: zimowych lub całorocznych), indeks prędkości może być niższy niż indeks prędkości opon letnich, które stosujesz lub indeks opon oryginalnie zamontowanych w samochodzie.

Dlaczego? Opony o parametrach dostosowanych do warunków zimowych są zbudowane w inny sposób: są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach pogodowych po zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Z tej przyczyny mają inny indeks prędkości.

Ogólnie rzecz biorąc w zimie jeździ się z niższymi prędkościami niż latem po suchej nawierzchni.  Na terytorium Wielkiej Brytanii indeks prędkości opon o parametrach dostosowanych do warunków zimowych pozostaje wyższy od krajowego ograniczenia prędkości na drogach.  Niezależnie od sytuacji kierowca musi dostosować prędkość jazdy tak, aby nie przekraczać maksymalnej prędkości określonej dla opony.

W przypadku opon zimowych możesz wybrać produkt z niższym indeksem prędkości

Uproszczone indeksy prędkości i nośności opon w ofercie MICHELIN CrossClimate

W obliczu coraz bardziej złożonej i zróżnicowanej oferty opon firma Michelin podjęła decyzję o uproszczeniach w gamie opon całorocznych CrossClimate. W ramach tej oferty stosujemy jeden indeks nośności i prędkości dla każdego z rozmiarów opon. W ten sposób spełniamy wszystkie standardowe wymogi dotyczące nośności i prędkości opon oraz indeksów prędkości dla danego rozmiaru.

Gama CrossClimate to opony o bardzo dobrych właściwościach zarówno na zimę jak i na lato.

Opony MICHELIN z gamy CrossClimate to jeden indeks nośności i prędkości dla każdego z rozmiarów
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny