background image

Jak wybrać pomiędzy oponami letnimi, zimowymi i całorocznymi?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Zastanawiasz się jakich opon potrzebujesz? Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się jak być bezpiecznym na drodze niezależnie od pogody i dobrać opony do pory roku.

Różnice pomiędzy oponami letnimi, całorocznymi i zimowymi 

Czym są opony letnie?

Opony letnie są przeznaczone do użytku podczas ciepłych miesięcy, gdy temperatury dochodzą momentami lub przez dłuższe okresy do 40°C, albo do użytku przez cały rok w regionach, w których nie występuje zimowa pogoda. Mają płytszą rzeźbę bieżnika i są wykonane ze sztywnej, lepkiej mieszanki o dużej przyczepności zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. Opony letnie są zaprojektowane z myślą o optymalnych osiągach w temperaturach powyżej 7°C. Zapewniają maksymalną precyzję kierowania i największą stabilność w zakrętach oraz podczas hamowania.

Opony zimowe i opony letnie mają różne wzory bieżnika

Czym są opony zimowe?

Opony zimowe stanowią przeciwieństwo opon letnich – są przeznaczone do bezpiecznej jazdy w temperaturach poniżej 7°C oraz w trudnych warunkach drogowych, takich jak lód i śnieg. W porównaniu z oponami letnimi, opony zimowe mają charakterystyczną rzeźbę bieżnika z głębszymi i liczniejszymi rowkami w celu poprawy przyczepności na śniegu i na lodzie. Są wykonane z bardziej giętkiego materiału, dzięki czemu pozostają na tyle miękkie, aby zachować przyczepność na drodze nawet w ujemnych temperaturach. 

Czym są opony całoroczne?

Opony całoroczne lub inaczej opony wielosezonowe łączą technologie znane z opon letnich lub zimowych i mogą być stosowane przez cały rok. Ich wzór bieżnika ma więcej rowków niż opony letnie dzięki czemu mają lepszą przyczepność na zaśnieżonych drogach, a przy tym dobrze adaptują się do wyższych temperatur. Jest to najlepsza opcja dla mieszkańców okolic o łagodnych latach, łagodnych zimach i sporadycznych opadach śniegu. Opony całoroczne zapewniają mobilność i bezpieczeństwo w zakresie temperatur od -10°C do +30°C.

Różnica między oponami letnimi a zimowymi

Mimo ich podobieństw stosowanie opon zimowych latem jest niezalecane, ponieważ bieżnik o większej miękkości zużywałby się szybciej na rozgrzanym asfalcie. Spowoduje to ograniczenie możliwości optymalnego kierowania, wydłużenie drogi hamowania pojazdu, a także zwiększone zużycie paliwa.

Tak samo nie zaleca się korzystania z opon letnich zimą, ponieważ nie są one przeznaczone do wytrzymywania niskich temperatur. Bez głębszego bieżnika i dodatkowych rowków charakterystycznych dla opon zimowych, opony letnie mogą mieć problem z przyczepnością na oblodzonych lub ośnieżonych drogach. Jazda po śniegu na letnich oponach może powodować zwiększenie drogi hamowania nawet dwukrotnie w porównaniu z certyfikowanymi oponami zimowymi. Mieszanka bieżnika letnich opon w naturalny sposób twardnieje w ujemnych temperaturach, zwiększając ryzyko poślizgu lub utraty przyczepności na drodze w warunkach zimowych.

Sztywność mieszanki bieżnika może dodatkowo doprowadzić do uszkodzenia opony, ponieważ guma może zacząć pękać i kruszyć się z powodu braku wymaganej elastyczności.

Relative performance of MICHELIN’s summer, winter and all-season tires

 

MICHELIN CROSSCLIMATE+
Vs. MICHELIN Primacy 4 & MICHELIN Alpin 6
slide1
MICHELIN CROSSCLIMATE+
Vs. MICHELIN Pilot Sport 4 & MICHELIN Pilot Alpin 5
slide2

Opony letnie MICHELIN Primacy 4 i Pilot Sport 4 zapewniają najlepsze osiągi na suchych i mokrych drogach w wysokich temperaturach otoczenia. Ponadto cechują się wysoką trwałością, oczekiwaną od produktów marki MICHELIN.

Opony MICHELIN CrossClimate+ to opony całoroczne, które zapewniają bardzo dobre osiągi zarówno latem jak i zimą, podczas jazdy po śniegu. Ich wytrzymałość dorównuje oponom letnim, co czyni je jednym z liderów swojej kategorii.

MICHELIN Alpin 6MICHELIN Pilot Alpin 5 to opony zimowe, które zapewniają bardzo dobre parametry jazdy w warunkach niekorzystnej zimowej pogody, w tym jazdy po śniegu i lodzie.

Kiedy zmienić opony zimowe na opony letnie

W zależności od warunków pogodowych w Twojej okolicy za ogólną zasadę przyjmuje się zmianę opon letnich na zimowe w momencie, gdy temperatura powietrza spadnie na stałe poniżej 7°C. W razie krótkiego spadku temperatury należy wstrzymać się i odczekać na ustabilizowanie się temperatury na niskim poziomie. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku zmiany opon na letnie: zmień opony, gdy temperatury wzrosną na stałe do poziomu powyżej 7°C.

W przypadku opon całorocznych kwestię odpowiedniego momentu na zmianę opon masz z głowy. Opony tego typu zapewniają spokój przez cały rok.

Ile będzie kosztować założenie opon odpowiednich do pory roku na moim samochodzie?

Rodzinny sedan, kombi, samochód elektryczny, auto sportowe, samochód z napędem 4x4 czy SUV – wybór odpowiednich opon to podstawa. Cena zależy od wielkości samochodu i rodzaju opon. Na przykład opona letnia MICHELIN Primacy 4 jest dostępna w 104 rozmiarach (od 15 do 20 cali). Ceny można znaleźć online lub uzyskać od lokalnego sprzedawcy.

W przeciwieństwie do opon letnich, opony całoroczne zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy zimą, o czym świadczy ich wyższa cena. Możesz jednak założyć w swoim samochodzie opony całoroczne, co jest rozwiązaniem tańszym niż zakup osobnych kompletów opon letnich i opon zimowych. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które łączą technologie opon letnich i opon zimowych w celu uzyskania doskonałych osiągów i wysokiego poziomu bezpieczeństwa w każdych warunkach pogodowych. Są to opony hybrydowe z natury, dzięki czemu stanowią ekonomiczne rozwiązanie w dłuższej perspektywie.  Szukaj cen online lub odszukaj adres lokalnego sprzedawcy.

MICHELIN Garage: Pomaga dobrać odpowiednie opony dla Ciebie i twojego samochodu

Winter tires vs All-season tires : which tires should you buy? | Michelin Garage

Nasze opony całoroczne, letnie i zimowe

moto icon season all white tyres
Season
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny