Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych
Zapewne niektórzy z nas zastanawiali się, czy nie można jeździć na oponach zimowych przez cały rok. Sprawdźmy zatem, czy to dobry pomysł. Z artykułu dowiesz się, jakie przepisy regulują stosowanie opon zimowych. Bedzie również o komforcie, jaki zapewniają te opony na drodze, technologiach podnoszących ich bezpieczeństwo i oszczędnościach, na jakie możemy liczyć z oponami zimowymi. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o jeździe na oponach zimowych latem i przez cały rok.
Dlaczego warto wybrać opony zimowe?
Opony zimowe, zwane również oponami śniegowymi, posiadają bieżnik z szerokimi i głębokimi rowkami. Specjalnie zaprojektowane mieszanki gumowe zachowują elastyczność w niskiej temperaturze, zapewniając znakomitą przyczepność na zmarzniętym podłożu we wszystkich warunkach pogodowych.
Kiedy można używać opon zimowych ?
Michelin zdecydowanie zaleca zmianę opon letnich na zimowe (zwane również śniegowymi), gdy temperatura zacznie spadać poniżej 7°C.
Dlaczego?
Ponieważ w warunkach zimowych poniżej 7°C droga hamowania opony zimowej na dowolnym podłożu (droga sucha, mokra, zaśnieżona, pokryta gołoledzią) jest krótsza od drogi hamowania opony letniej, a jej przyczepność większa.
Czy opony zimowe zużywają się szybciej i są bardziej podatne na uszkodzenia od opon letnich?
Jest to dość powszechne, choć błędne przekonanie. W użytkowaniu w warunkach zimowych, opony zimowe większości marek nie zużywają się szybciej od opon letnich używanych w okresie letnim.
Dzięki zaawansowanym technologiom trwałość opon zimowych wysokich osiągów Michelin jest zbliżona do trwałości opon letnich Michelin.
Czy przepisy zabraniają jazdy na oponach zimowych latem?
W Polsce przepisy nie zabraniają jazdy na oponach zimowych w okresie letnim. Brak również przepisów, które nakładałyby obowiązek montażu opon zimowych na sezon zimowy. Kierowca ma zatem całkowitą swobodę w doborze opon, ale powinien je dobierać odpowiednio do pory roku, mając zawsze w pierwszej kolejności na uwadze bezpieczeństwo na drodze i komfort jazdy.
3 powody, dla których nie zaleca się jeżdżenia na oponach zimowych latem
1 - Większe bezpieczeństwo
Natomiast w temperaturze poniżej 7°C i warunkach zimowych, wyższych osiągów możemy oczekiwać od opon zimowych z certyfikatem dopuszczającym je do użytkowania na śniegu (oznaczenie M+S and/or 3PMSF*) Na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD w 2013 r. na oponach w rozmiarze 205/55 R16 H.
2 - Oszczędność paliwa
Opór toczenia opony zimowej jest większy od oporu toczenia opony letniej w tym samym rozmiarze.
Zatem jeżdżąc latem na oponach zimowych, będziemy zużywać więcej paliwa i generować więcej CO2.
3 - Komfort
Przejście z opon zimowych na ogumienie dostosowane do wyższej temperatury i warunków drogowych latem przyniesie mocno odczuwalną poprawę komfortu jazdy. Opony letnie gwarantują lepszą przyczepność w temperaturze powyżej 30°C, dzięki czemu możemy cały czas cieszyć się spokojną i bezpieczną jazdą.
Jak najlepiej zabezpieczyć opony zimowe w lecie ?
Opony zimowe należy wymienić na opony letnie, gdy temperatura na zewnątrz zacznie przekraczać 7°C. Po demontażu kół z oponami zimowymi lub samych opon należy sprawdzić, w jakim są stanie. Opony ze spękaną gumą nie będą zapewniać właściwych osiągów, nawet jeśli nie osiągnęły jeszcze maksymalnego poziomu zużycia. Warto również systematycznie sprawdzać zbieżność kół i geometrię układu jezdnego pojazdu.
Pneumatici screpolati rischiano di perdere la loro efficacia, anche se il limite di usura non è stato raggiunto. Ricordati anche di controllare regolarmente l'allineamento delle gomme.
Puoi trovare un Rivenditore MICHELIN vicino a te con il nostro "Trova Rivenditori"
Korzyści z opon całorocznych
MICHELIN CrossClimate to gama opon całorocznych z certyfikatem zimowym 3PMSF* będąca innowacyjną alternatywą w stosunku opon letnich i zimowych.
Z całoroczną oponą MICHELIN CrossClimate możemy cieszyć się bezpieczeństwem latem i zimą i zapomnieć o sezonowej zmianie opon. Opony te będą zatem najlepszą opcją dla kierowców, którzy mieszkają w obszarach z umiarkowanym klimatem, gdzie oprócz sporadycznych okresów ze spadkiem temperatury poniżej zera reszta roku jest na ogół łagodna.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Artykuły, które mogą Cię zainteresować