VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Czy mogę jeździć na oponach zimowych latem?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Zapewne niektórzy z nas zastanawiali się, czy nie można jeździć na oponach zimowych przez cały rok. Sprawdźmy zatem, czy to dobry pomysł. Z artykułu dowiesz się, jakie przepisy regulują stosowanie opon zimowych. Bedzie również o komforcie, jaki zapewniają te opony na drodze, technologiach podnoszących ich bezpieczeństwo i oszczędnościach, na jakie możemy liczyć z oponami zimowymi. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o jeździe na oponach zimowych latem i przez cały rok.

Dlaczego warto wybrać opony zimowe?

Opony zimowe, zwane również oponami śniegowymi, posiadają bieżnik z szerokimi i głębokimi rowkami. Specjalnie zaprojektowane mieszanki gumowe zachowują elastyczność w niskiej temperaturze, zapewniając znakomitą przyczepność na zmarzniętym podłożu we wszystkich warunkach pogodowych.

Kiedy można używać opon zimowych ?

Michelin zdecydowanie zaleca zmianę opon letnich na zimowe (zwane również śniegowymi), gdy temperatura zacznie spadać poniżej 7°C.

Dlaczego?

Ponieważ w warunkach zimowych poniżej 7°C droga hamowania opony zimowej na dowolnym podłożu (droga sucha, mokra, zaśnieżona, pokryta gołoledzią) jest krótsza od drogi hamowania opony letniej, a jej przyczepność większa.

4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1

Czy opony zimowe zużywają się szybciej i są bardziej podatne na uszkodzenia od opon letnich?

Jest to dość powszechne, choć błędne przekonanie. W użytkowaniu w warunkach zimowych, opony zimowe większości marek nie zużywają się szybciej od opon letnich używanych w okresie letnim.

Dzięki zaawansowanym technologiom trwałość opon zimowych wysokich osiągów Michelin jest zbliżona do trwałości opon letnich Michelin.

winter tyre

Czy przepisy zabraniają jazdy na oponach zimowych latem?

W Polsce przepisy nie zabraniają jazdy na oponach zimowych w okresie letnim. Brak również przepisów, które nakładałyby obowiązek montażu opon zimowych na sezon zimowy. Kierowca ma zatem całkowitą swobodę w doborze opon, ale powinien je dobierać odpowiednio do pory roku, mając zawsze w pierwszej kolejności na uwadze bezpieczeństwo na drodze i komfort jazdy.

3 powody, dla których nie zaleca się jeżdżenia na oponach zimowych latem

1 - Większe bezpieczeństwo

Natomiast w temperaturze poniżej 7°C i warunkach zimowych, wyższych osiągów możemy oczekiwać od opon zimowych z certyfikatem dopuszczającym je do użytkowania na śniegu (oznaczenie

M+S and/or 3PMSF*) Na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD w 2013 r. na oponach w rozmiarze 205/55 R16 H.

braking on snow_ENG

2 - Oszczędność paliwa

Opór toczenia opony zimowej jest większy od oporu toczenia opony letniej w tym samym rozmiarze.
Zatem jeżdżąc latem na oponach zimowych, będziemy zużywać więcej paliwa i generować więcej CO2.

3 - Komfort

Przejście z opon zimowych na ogumienie dostosowane do wyższej temperatury i warunków drogowych latem przyniesie mocno odczuwalną poprawę komfortu jazdy. Opony letnie gwarantują lepszą przyczepność w temperaturze powyżej 30°C, dzięki czemu możemy cały czas cieszyć się spokojną i bezpieczną jazdą.

storing tyres

Jak najlepiej zabezpieczyć opony zimowe w lecie ?
 

Opony zimowe należy wymienić na opony letnie, gdy temperatura na zewnątrz zacznie przekraczać 7°C. Po demontażu kół z oponami zimowymi lub samych opon należy sprawdzić, w jakim są stanie. Opony ze spękaną gumą nie będą zapewniać właściwych osiągów, nawet jeśli nie osiągnęły jeszcze maksymalnego poziomu zużycia. Warto również systematycznie sprawdzać zbieżność kół i geometrię układu jezdnego pojazdu.

Pneumatici screpolati rischiano di perdere la loro efficacia, anche se il limite di usura non è stato raggiunto. Ricordati anche di controllare regolarmente l'allineamento delle gomme. 

Puoi trovare un Rivenditore MICHELIN vicino a te con il nostro "Trova Rivenditori"

Korzyści z opon całorocznych

MICHELIN CrossClimate to gama opon całorocznych z certyfikatem zimowym 3PMSF* będąca innowacyjną alternatywą w stosunku opon letnich i zimowych.

Z całoroczną oponą MICHELIN CrossClimate możemy cieszyć się bezpieczeństwem latem i zimą i zapomnieć o sezonowej zmianie opon. Opony te będą zatem najlepszą opcją dla kierowców, którzy mieszkają w obszarach z umiarkowanym klimatem, gdzie oprócz sporadycznych okresów ze spadkiem temperatury poniżej zera reszta roku jest na ogół łagodna.

crossclimate
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny