VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Jakie jest właściwe ciśnienie w oponach zimowych?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Utrzymanie opon w dobrym stanie i właściwe ciśnienie powietrza w oponachsą niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drodze.

Dowiedz się, jakie powinno być właściwe ciśnienie w oponach zimowych.

Kiedy i jak sprawdzać ciśnienie w oponach ?

Jak wiadomo ciśnienie w napompowanych oponach będzie sukcesywnie spadać. Obowiązkiem każdego kierowcy jest zatem utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach niezależnie od ich typu czy warunków użytkowania (letnie, zimowe, całoroczne). Ciśnienie najlepiej sprawdzać co miesiąc, ponieważ będziemy w stanie odpowiednio szybko wykryć ewentualne przebicie i naprawić oponę.

Ciśnienie powietrza w oponach należy sprawdzać także przed dłuższą podróżą oraz przed jazdą z dużym obciążeniem. Pamiętajmy, że ciśnienie w oponach mierzymy zawsze w "zimnych" oponach, czyli przed uruchomieniem pojazdu lub po przejechaniu nie więcej niż 3 kilometrów.

Auto Edito voiture edito article topic8 pression pneus hiver max Tips and Advice

Dostosuj ciśnienie w oponach do warunków zimowych

Temperatura otoczenia ma bezpośredni wpływ na ciśnienie powietrza w oponach: im niższa temperatura, tym niższe ciśnienie w oponach.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach co miesiąc, aby móc szybko skorygować jego wartość.

Opony zimowe: Pamiętaj, aby ciśnienie regulować w odpowiednich warunkach!

Zanim napompujemy nasze zimówki, sprawdzamy temperaturę otoczenia.

Jeśli pompujemy opony w garażu, w którym panuje dodatnia temperatura (np. 18°C), a temperatura na zewnątrz jest ujemna (np. -2°C, zatem różnica temperatur wynosi 20°C), to do ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu dodajemy 0,2 bara.

Dzięki temu po wyjeździe z garażu będziemy mieć pewność, że ciśnienie w naszych zimowych oponach jest prawidłowe. Pompując opony, trzymamy się wartości ciśnienia zalecanej przez producenta pojazdu. 

michelin pression calul
Auto Background equipements speciaux Tips and Advice

Najważniejsze informacje o jeździe w warunkach zimowych

Ciśnienie w oponach należy dostosować do ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu. Wartość ciśnienia można znaleźć w:

  • pojeździe (na naklejce przy drzwiach samochodu lub na wewnętrznej stronie klapy wlewu paliwa)
  • instrukcji obsługi pojazdu
  • zaleceniach producenta lub fachowej literaturze


Zaniżone lub zawyżone ciśnienie powietrza w oponach może mieć negatywny wpływ na zachowanie pojazdu i powodować nierównomierne zużywanie się ogumienia. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach zapobiega przedwczesnemu zużyciu opon

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny