store tyres

PRZECHOWYWANIE OPON - JAK PRZECHOWYWAĆ OPONY

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Chcesz przechowywać opony?

Eksperci Michelin chętnie udzielą ci kilku wskazówek dotyczących przechowywania opon, tak aby były bezpieczne i gotowe do jazdy w sezonie.

Kiedy pomyśleć o przechowywaniu opon?

Guma opon nieużywanych przez dłuższy czas (co najmniej miesiąc) i pozostawionych na zewnątrz może wyschnąć i spękać.

Dlatego zaleca się przechowywanie opon w chłodnym, suchym i czystym pomieszczeniu.

Przechowywanie opon zimowych

W temperaturze powyżej 7°C guma opon zimowych mięknie. W rezultacie opona zużywa się szybciej, spadają również jej osiągi. Dlatego po zimie zaleca się zmianę opon na letnie i przechowywanie opon zimowych w odpowiednich warunkach.

Przechowywanie opon letnich

W temperaturze poniżej 7°C guma opon letnich twardnieje, co powoduje utratę ich właściwości jezdnych. Wtedy konieczny jest montaż opon zimowych i przechowywanie opon letnich.

inspect tyres

Zanim opony trafią do przechowalni:

 • Przed zdjęciem opon warto zapisać ich pozycję w pojeździe. Dzięki temu przy montażu będzie można je zamontować tak, aby wyrównać ich zużycie.
   
 • Sprawdź opony pod kątem uszkodzeń lub nierównomiernego zużycia.
   
 • Umyj felgi i opony wodą i dokładnie wysusz, aby zapobiec korozji.
   
 • Oczyść rowki bieżnika i usuń zakleszczone kamienie.

Gdzie przechowywać opony?

 • Opony należy przechowywać w pomieszczeniu czystym, suchym, przewiewnym ze sprawną wentylacją, w którym panuje umiarkowana temperatura, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i czynników atmosferycznych.
   
 • Miejsce przechowywania opon nie może być narażone na oddziaływanie substancji chemicznych, rozpuszczalników oraz produktów ropopochodnych, które mogą zmienić strukturę gumy.
   
 • Opony należy przechowywać z dala od przedmiotów, które mogłyby przebić gumę (szpikulce, gwoździe, ostre krawędzie itp.).
   
 • Miejsce przechowywania powinno być z dala od źródeł otwartego ognia, rozżarzonych elementów, przedmiotów powodujących iskrzenie czy wyładowania elektryczne (transformatory, silniki elektryczne, sprzęt spawalniczy itp.) oraz urządzeń wytwarzających ozon.
   
 • Na oponach nie wolno kłaść ciężkich przedmiotów, które mogłyby spowodować ich odkształcenie.
   
 • Jeśli opony będą przechowywane na zewnątrz (zalecane tylko przez krótki czas), nie wolno ich kłaść bezpośrednio na ziemi, a materiał, którym będą przykryte powinien mieć otwory zapobiegające gromadzeniu się wilgoci.
   
 • Podłoże, na którym opony będą przechowywane musi być czyste, bez plam oleju, paliwa i innych substancji oddziałujących niszcząco na kauczuk.
   
 • Aby chronić opony z białymi bokami lub z wypukłymi białymi napisami przed zabrudzeniem gumą, opony należy przechowywać białymi bokami lub napisami do siebie.
   
 • Jeżeli opony pozostają na kołach nieużywanego pojazdu przez dłuższy czas, należy je odciążyć, na przykład unosząc pojazd. Można również odkręcić całe koła z oponami. Jeżeli pojazd z ogumionymi kołami nie będzie używany przez dłuższy czas, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia opon.
bibendum

Jeśli mamy taką możliwość, to opony zimowe można ułożyć w stos na palecie. Sprawdzić, czy opony nie są nadmiernie obciążone.

Wysokość stosu nie powinna przekraczać 120 cm.

store tyres

Jak przechowywać całe koła z oponami?

Koła z oponami najlepiej przechowywać w pionie, na przykład wieszając na ścianie. Możne je również ułożyć na płasko w dwa stosy po dwie opony.

store tyres with rims 2

Jak przechowywać same opony?

Opon niezamontowanych na felgach nie należy układać w stosy ani wieszać. Najlepiej przechowywać je na stojąco.

store tyres without rims

Przechowalnia opon letnich i zimowych w pobliżu

Jeśli nie mamy w garażu miejsca na przechowywanie opon w odpowiednich warunkach, można oddać opony do przechowalni. Taką usługę ma w ofercie większość sprzedawców opon.

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki sprzedawców i znajdź najbliższą przechowalnię:

map search desktop
Znajdź najbliższy punkt sprzedaży
Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Samochód osobowy
Zlokalizuj mnie
Szukaj

Czytaj inne powiązane artykuły

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny