Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych
Chcesz przechowywać opony?
Eksperci Michelin chętnie udzielą ci kilku wskazówek dotyczących przechowywania opon, tak aby były bezpieczne i gotowe do jazdy w sezonie.
Kiedy pomyśleć o przechowywaniu opon?
Guma opon nieużywanych przez dłuższy czas (co najmniej miesiąc) i pozostawionych na zewnątrz może wyschnąć i spękać.
Dlatego zaleca się przechowywanie opon w chłodnym, suchym i czystym pomieszczeniu.
Przechowywanie opon zimowych
W temperaturze powyżej 7°C guma opon zimowych mięknie. W rezultacie opona zużywa się szybciej, spadają również jej osiągi. Dlatego po zimie zaleca się zmianę opon na letnie i przechowywanie opon zimowych w odpowiednich warunkach.
Przechowywanie opon letnich
W temperaturze poniżej 7°C guma opon letnich twardnieje, co powoduje utratę ich właściwości jezdnych. Wtedy konieczny jest montaż opon zimowych i przechowywanie opon letnich.
Zanim opony trafią do przechowalni:
- Przed zdjęciem opon warto zapisać ich pozycję w pojeździe. Dzięki temu przy montażu będzie można je zamontować tak, aby wyrównać ich zużycie.
- Sprawdź opony pod kątem uszkodzeń lub nierównomiernego zużycia.
- Umyj felgi i opony wodą i dokładnie wysusz, aby zapobiec korozji.
- Oczyść rowki bieżnika i usuń zakleszczone kamienie.
Gdzie przechowywać opony?
- Opony należy przechowywać w pomieszczeniu czystym, suchym, przewiewnym ze sprawną wentylacją, w którym panuje umiarkowana temperatura, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i czynników atmosferycznych.
- Miejsce przechowywania opon nie może być narażone na oddziaływanie substancji chemicznych, rozpuszczalników oraz produktów ropopochodnych, które mogą zmienić strukturę gumy.
- Opony należy przechowywać z dala od przedmiotów, które mogłyby przebić gumę (szpikulce, gwoździe, ostre krawędzie itp.).
- Miejsce przechowywania powinno być z dala od źródeł otwartego ognia, rozżarzonych elementów, przedmiotów powodujących iskrzenie czy wyładowania elektryczne (transformatory, silniki elektryczne, sprzęt spawalniczy itp.) oraz urządzeń wytwarzających ozon.
- Na oponach nie wolno kłaść ciężkich przedmiotów, które mogłyby spowodować ich odkształcenie.
- Jeśli opony będą przechowywane na zewnątrz (zalecane tylko przez krótki czas), nie wolno ich kłaść bezpośrednio na ziemi, a materiał, którym będą przykryte powinien mieć otwory zapobiegające gromadzeniu się wilgoci.
- Podłoże, na którym opony będą przechowywane musi być czyste, bez plam oleju, paliwa i innych substancji oddziałujących niszcząco na kauczuk.
- Aby chronić opony z białymi bokami lub z wypukłymi białymi napisami przed zabrudzeniem gumą, opony należy przechowywać białymi bokami lub napisami do siebie.
- Jeżeli opony pozostają na kołach nieużywanego pojazdu przez dłuższy czas, należy je odciążyć, na przykład unosząc pojazd. Można również odkręcić całe koła z oponami. Jeżeli pojazd z ogumionymi kołami nie będzie używany przez dłuższy czas, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia opon.
Jeśli mamy taką możliwość, to opony zimowe można ułożyć w stos na palecie. Sprawdzić, czy opony nie są nadmiernie obciążone.
Wysokość stosu nie powinna przekraczać 120 cm.
Jak przechowywać całe koła z oponami?
Koła z oponami najlepiej przechowywać w pionie, na przykład wieszając na ścianie. Możne je również ułożyć na płasko w dwa stosy po dwie opony.
Jak przechowywać same opony?
Opon niezamontowanych na felgach nie należy układać w stosy ani wieszać. Najlepiej przechowywać je na stojąco.
Przechowalnia opon letnich i zimowych w pobliżu
Jeśli nie mamy w garażu miejsca na przechowywanie opon w odpowiednich warunkach, można oddać opony do przechowalni. Taką usługę ma w ofercie większość sprzedawców opon.
Skorzystaj z naszej wyszukiwarki sprzedawców i znajdź najbliższą przechowalnię: