Getting ready for a road trip

PRZYGOTUJ SIĘ DO PODRÓŻY SAMOCHODEM (LISTA KONTROLNA)

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Zbliżają się wakacje, więc pewnie i ty wybierasz się w podróż? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek w formie listy kontrolnej, dzięki której będziesz mógł spokojnie wyjechać i uniknąć przykrych niespodzianek w trasie.

Sprawdź opony przed podróżą samochodem

Te cztery gumowe obręcze muszą w końcu utrzymać wagę twojego samochodu, bagażu, ciebie i twoich pasażerów przez wiele kilometrów pokonywanych czasem z dużą prędkością. Dlatego przed dłuższą podróżą koniecznie sprawdź następujące rzeczy:

Sprawdź opony przed podróżą samochodem

W zależności od pory roku i warunków pogodowych na trasie i u celu podróży, upewnij się, że masz właściwe opony w pojeździe.

Jadąc zimą, sprawdź, czy twoje opony całoroczne lub zimowe posiadają na boku symbol 3PMSF.

2 - Zużycie opon

Sprawdź stopień zużycia bieżników opon. Zanim wyruszysz w dalszą podróż, sprawdź, czy zużycie opon nie jest nierównomierne lub zbyt duże. To jeden z elementów, który zapewni bezpieczeństwo tobie i twoim pasażerom. Możesz podjechać do serwisu opon, w którym specjalista powie ci, czy wszystkie twoje ogumienie jest w odpowiednim stanie.

3 - Ciśnienie w oponach

Sprawdź ciśnienie w oponach (wszystkich czterech i w kole zapasowym), aby mieć pewność optymalnego bezpieczeństwa, zadbać o trwałość opon i uniknąć nadmiernego zużycia paliwa. Pamiętaj, że ciśnienie zalecane dla obciążonego pojazdu może być inne od standardowego.

Sprawdź samochód przed podróżą

Oprócz opon, kontroli wymaga również sam pojazd (zwłaszcza przed dłuższą podróżą). Zalecamy sprawdzenie:

 • Poziomu oleju
 • Płynu hamulcowego
 • Klocków hamulcowych
 • Płynu do chłodnicy
 • Płynu do spryskiwaczy
 • Działania wycieraczek
 • Działania świateł
   

Jeśli nie wiesz jak lub nie masz ochoty zajmować się tym sam, oddaj samochód do specjalisty, który się tym zajmie.

W dłuższą trasę należy zabrać ze sobą zapasowe płyny (olej, płyn do spryskiwaczy, płyn do chłodnicy).

126038724

Sprawdź samochód przed podróżą

Sprawdź, czy posiadasz w samochodzie:

 • Trójkąt ostrzegawczy*
 • Kamizelkę odblaskową*
 • Podnośnik i klucz do zmiany koła w przypadku przebicia
 • Gaśnicę
   

* Wyposażenie wymagane przepisami. W niektórych krajach kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa dla każdego pasażera. Sprawdź lokalne przepisy.

Przydatne wyposażenie dodatkowe:

 • Koc
 • Apteczka pierwszej pomocy
 • Latarka
 • Rękawice robocze
   

A na zimę:

 • Skrobaczka do lodu
 • Łańcuchy śniegowe

Przygotuj się do podróży

Aby mieć pewność, że twoja podróż będzie przebiegać bez problemów, sprawdź zawczasu warunki drogowe na trasie. Jeśli to początek wakacji, sprawdź, czy nie czeka cię stanie w korkach. Dysponując tymi informacjami będziesz mógł wybrać najlepszą możliwą trasę.

Prepare your journey

Pogoda jest kolejną ważną rzeczą do sprawdzenia. Spodziewane są opady deszczu, śniegu, grad? A może czeka cię podróż w pełnym słońcu? Koniecznie sprawdź pogodę przed podróżą.

Bagaż

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień wyjazdu. Zaraz zasiądziesz za kierownicą i wyruszysz w podróż. Zanim jednak nadejdzie ta chwila, musisz jeszcze spakować się i zanieść bagaż do auta.

Ilość i jakość bagażu może mieć znaczenie w zależności od odległości i długości pobytu w miejscu docelowym.

Michelin zaleca równomierne rozłożenie bagażu na całym pojeździe i w miarę możliwości nie umieszczanie na tylnej półeczce niczego, co mogłoby zasłaniać widok przez tylną szybę. W razie nagłego hamowania uchroni to także pasażerów przed ewentualnymi obrażeniami spowodowanymi niekontrolowanym przemieszczaniem się leżących tam przedmiotów.

Jeśli masz dużo bagażu, być może powinieneś skorzystać z bagażnika montowanego na dachu pojazdu lub przyczepy. Bagażnik rowerowy montuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującymi przepisami.

Ustaw nawigację GPS z trasą podróży

Jeśli korzystasz z nawigacji GPS, trasę do miejsca docelowego wyszukaj przed rozpoczęciem jazdy. Jeśli korzystasz z nawigacji GPS w telefonie, sprawdź czy jest on właściwie i pewnie zamontowany w uchwycie i nie przeszkadza w prowadzeniu pojazdu.

Pasażerowie

Dwa istotne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa pasażerów:

Pasażerowie z przodu i z tyłu muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa* i nie mogą ograniczać widoczności kierowcy

Dzieci należy przewozić w fotelikach dziecięcych dostosowanych do ich wagi lub wzrostu*. Przed podróżą zapoznaj się z przepisami dotyczącymi przewożenia dzieci w fotelikach.

* Wymagane przepisami.

Kierowca

Zalecamy, abyś skorzystał z naszych porad w trosce o bezpieczeństwo swoje i pasażerów.

 • Przed podróżą bądź wypoczęty. Wyjazd najlepiej zaplanować w godzinach porannych po odpowiedniej ilości snu. Należy unikać wyjazdu po całym dniu pracy.
 • Nie spożywaj alkoholu przed i podczas kierowania pojazdem*.
 • Co dwie godziny zatrzymaj się na krótki postój.
   

* Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest czynem karalnym.

Czy chcesz oddać pojazd do sprawdzenia przez specjalistę?

map search desktop

Znajdź najbliższy punkt sprzedaży

Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Samochód osobowy
Zlokalizuj mnie
Szukaj
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny