microsoftteams image 4

Jak i kiedy mierzyć ciśnienie w oponach?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Ponieważ powietrze w sposób naturalny po trochu uchodzi z opon, ważne jest regularne mierzenie ciśnienia w oponach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty przyczepności i wydłużenia drogi hamowania. Może to także spowodować uszkodzenie opon, skrócenie ich trwałości i zwiększenie zużycia paliwa.

Zobaczmy, jak uniknąć tych zagrożeń.

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach swojego samochodu?

Na stacji paliw

Najłatwiejszym sposobem, aby to zrobić, jest wybranie się na stację paliw, która dysponuje stanowiskiem z kompresorem.

microsoftteams image 7

Najłatwiejszym sposobem, aby to zrobić, jest wybranie się na stację paliw, która dysponuje stanowiskiem z kompresorem.
Po ustaleniu ciśnienia zalecanego przez producenta wkładamy dyszę kompresora do zaworu.

Sprawdzamy, czy wskazanie ciśnienia w oponach pokrywa się z zaleceniem.

Jeśli nie, naciskamy przycisk i nie puszczamy go, dopóki nie zostanie osiągnięte prawidłowe ciśnienie.

W domu także można zmierzyć i skorygować ciśnienie w oponach. Potrzebny jest do tego przenośny kompresor, który można kupić w sklepie. 

picture1

Akcesoria samochodowe takie jak przenośny kompresor MICHELIN są dostępne na stronie Michelin Lifestyle Ltd wraz z szeroką gamą innych markowych produktów.

Najlepiej jest wykonywać każdy pomiar za pomocą tego samego kompresora, aby różnica w kalibracji między dwoma urządzeniami nie wpływała na poziom ciśnienia w oponach.

Sprawdź ciśnienie swoich opon w serwisach Euromaster.

 

Kiedy powinno się sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach?

Zawsze należy mierzyć ciśnienie w oponach, gdy opony długo nie były używane lub są używane bardzo mało.

Dlaczego? Ponieważ podczas jazdy opony się nagrzewają, co powoduje wzrost ciśnienia w nich. Jeśli zmierzymy ciśnienie w oponach po jeździe przez dłuższy czas, odniesiemy wrażenie, że opony są nadmiernie napompowane, i możemy (niesłusznie) chcieć spuścić z niej powietrze, aby to skorygować.

Pomiar ciśnienia w oponach należy przeprowadzać, gdy samochód przejechał mniej niż 2 km. Pozwoli to uzyskać prawdziwy obraz ciśnienia w oponach. W razie potrzeby oponę można dopompować, jeśli ciśnienie w niej jest niskie.

Co z kołem zapasowym?

Podczas procesu pomiaru ciśnienia w oponach często zapomina się o oponie zapasowej. Jeśli jednak samochód jest w nią wyposażony, należy mieć pewność, że można na niej polegać w przypadku przebicia jednej z opon. Oponę zapasową także należy regularnie kontrolować, nawet jeśli na co dzień się z niej nie korzysta. Pamiętajmy zatem, aby mierzyć ciśnienie także w niej.

Jak często powinno się sprawdzać ciśnienie w oponach?

Niewielka utrata ciśnienia powietrza jest zjawiskiem normalnym niezależnie od wieku i stopnia zużycia opon. W miarę, jak opona się toczy, uchodzi z niej trochę powietrza. Dlatego zalecamy przeprowadzanie pomiaru ciśnienia w oponach raz w miesiącu, aby uniknąć opisanych powyżej zagrożeń.

Przyczyny utraty ciśnienia

Dlaczego jedne opony tracą ciśnienie szybciej niż inne?

Istnieją różne przyczyny:

  •  Jeśli zawór opony jest nieco porowaty, powietrze może uchodzić z opony szybciej niż normalnie.
  •  Gdy felga jest stara i zardzewiała, może także powodować uszkodzenie opony i utratę ciśnienia.
  •  Jeśli samochód jest długo parkowany w tym samym miejscu, powietrze będzie uchodziło szybciej z tych opon, które są wystawione na działanie słońca.
  •  Przebicie, na przykład gwoździem, może skutkować powolną i stałą utratą ciśnienia.

 

Jeśli w trakcie comiesięcznej kontroli zostanie zaobserwowana wyraźna różnica pomiaru ciśnienia między jedną oponą a innymi, może to być oznaka usterki. W takim przypadku należy zlecić kontrolę w specjalistycznym zakładzie.

Mniejsze różnice ciśnienia między oponami są typowym objawem. Należy wyrobić sobie nawyk mierzenia ciśnienia w oponach co miesiąc, aby uniknąć niedopompowania i przyspieszonego zużycia opon.

If your vehicle is always parked in the same place, tyres exposed to the sun lose air faster.
map search desktop

Znajdź najbliższy punkt sprzedaży

Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Samochód osobowy
  • Samochód osobowy
  • Motocykl
Zlokalizuj mnie
Szukaj
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny