4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 1 nosignature 16 slash 9

Czy samochody elektryczne potrzebują specjalnych opon? 

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o oponach do samochodów elektrycznych, czym różnią się od tych zakładanych w zwykłych samochodach i jak dobrze dobrane opony wpływają na zasięg, zużycie energii i ogólną przyjemność z jazdy.

Dlaczego opony do samochodów elektrycznych muszą być inne niż standardowe? 

Samochody elektryczne są dociążone przez akumulatory, zatem ich opony muszą być w stanie przenosić większy ciężar. Energia zmagazynowana w akumulatorze jest w samochodzie elektrycznym zamieniana natychmiastowo na moment obrotowy w silniku elektrycznym (bez hałasu w kabinie samochodu!). Oznacza to, że w samochodzie elektrycznym, gdy tylko naciśnie się pedał przyspieszenia, otrzymuje się od razu 100% mocy samochodu. Rozkład ciężaru zmienia się zatem znacznie gwałtowniej i z o wiele większą intensywnością niż w samochodzie z silnikiem spalinowym. Wpływa to także na zużycie opon.

W firmie Michelin opony do samochodów elektrycznych są zatem projektowane inaczej, głównie pod względem struktury opon i ich materiałów.

Drugim czynnikiem, który sprawia, że opony do samochodów elektrycznych muszą różnić się od standardowych, jest hałas. Przecież samochód elektryczny jest cichy, prawda? Brak hałasu wytwarzanego przez silnik spalinowy powoduje, że odgłos toczenia się opon po nawierzchni drogi jest w samochodzie elektrycznym znacznie bardziej słyszalny. Dlatego producenci musieli stworzyć opony, które są znacznie cichsze. Pozwala to zmniejszyć postrzegany hałas w kabinie. Oto przykład: jeśli w orkiestrze gra równocześnie bęben i flet, bardziej słyszymy bęben. Gdyby jednak bęben przestał grać, dźwięk fletu stanie się wyraźniejszy. To samo dzieje się, gdy przesiadamy się do samochodu elektrycznego: silnik spalinowy, który wydawał większość hałasu, znikł i lepiej słychać odgłos toczenia się opon.

Dlatego opony MICHELIN Pilot Sport EV (Electric Vehicle) wyposażone są w nowatorską technologię Michelin Acoustic, która obniża postrzegany poziom hałasu o 20%. (1)

Trzecim czynnikiem właściwym dla samochodów elektrycznych jest zasięg akumulatora i ryzyko awarii, zwłaszcza na długich trasach. Opory toczenia sprawiają, że opony przyczyniają się do zużycia energii, a zatem zmniejszenia zasięgu akumulatora. Opony MICHELIN e.PRIMACY mają motywować do przejścia na elektromobilność. Ich opór toczenia na rynku wymiany opon premium podnosi sprawność energetyczną samochodu elektrycznego, co przekłada się na wzrost zasięgu szacowany na 7% lub około 30 km w przypadku samochodu o zasięgu 400 km w porównaniu z innymi oponami tej kategorii (2)(3)

Jak opony do samochodów elektrycznych poprawiają zasięg akumulatora?  

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Założenie w samochodzie opon do samochodów elektrycznych gwarantuje optymalny zasięg akumulatora.

Jak opony poprawiają zasięg? Jak wiadomo, do wprawienia obiektu w ruch niezbędne jest nadanie mu energii. A między otrzymywaną przez niego energią a energią, którą oddaje w formie przemieszczenia, występuje zawsze różnica z powodu tarcia obiektu o podłoże. Jest ona nazywana oporem toczenia.

Jednym z celów producentów opon jest zmniejszanie tej straty energii w celu optymalizacji sprawności energetycznej i obniżenia niepotrzebnego zużycia energii. A w przypadku samochodów elektrycznych im bardziej zoptymalizowane jest zużycie energii, tym większy zasięg ma samochód do dyspozycji!

Wybierając opony, można odczytać ich parametry na etykietach, aby uzyskać jak najniższy opór toczenia i, korzystając z ich właściwości, jechać dłużej bez konieczności ładowania

Czy samochody elektryczne powodują większe zużycie opon?

Największą różnicą między samochodami elektrycznymi a zwykłymi jest dynamiczny rozkład obciążenia i moment hamowania powiązany z tego rodzaju napędem. Stanowi to wyzwanie dla producentów, ponieważ masa i moment obrotowy wymagają opon o większej sztywności wzdłużnej (sztywności skrętnej) w celu utrzymania poczucia panowania na odpowiednim poziomie, dużej przyczepności umożliwiającej przyspieszanie, a także dobrej odporności na zużycie.

Istotnym czynnikiem w przypadku sportowych samochodów elektrycznych jest masa akumulatora. Jeśli mamy mocny silnik elektryczny, musi on mieć duży akumulator, a to oznacza, że będzie on bardzo ciężki. Średnia masa akumulatora do sportowego samochodu elektrycznego wynosi 400 kg.

Producenci samochodów oferują obecnie samochody elektryczne dwóch rodzajów:

  •  Zwykłe samochody doposażone w napęd elektryczny
  •  Zupełnie nowa platforma

 

Doposażone zwykłe samochody nie różnią się zazwyczaj rozmiarem opon od ich odpowiedników z silnikiem spalinowym. Mogą one jednak zużywać się szybciej niż w samochodzie z silnikiem spalinowym.

W zupełnie nowej platformie kwestie masy i momentu obrotowego uwzględniane są od początku, korygowany jest rozmiar opon i zazwyczaj jest on znacznie większy niż w analogicznych samochodach z silnikiem spalinowym. Zużycie będzie podobne jak w samochodzie z silnikiem spalinowym.

Dlaczego istnieją różne opcje opon do samochodów elektrycznych? 

Istotne jest posiadanie odpowiednich opon do danego samochodu elektrycznego, zależnie od jego typu. Opona musi spełniać różne wymagania. Kierowca samochodu sportowego lubi ostre przyspieszenie, świetne przenoszenie momentu obrotowego i wysoką precyzję kierowania. Kierowca limuzyny jest raczej zainteresowany bezpieczeństwem i komfortem jazdy.

Firma Michelin utworzyła dwie gamy specjalnych opon do samochodów elektrycznych:  MICHELIN Pilot Sport EV i MICHELIN e.PRIMACY. Każda z tych gam odznacza się innymi parametrami, które spełniają różne wymagania.

Jak przedłużyć trwałość opon do samochodów elektrycznych?

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in use nosignature 16 slash 9

Podobnie jak w przypadku innych opon istnieją dwa sposoby ochrony opon do samochodów elektrycznych, czyli optymalizacji ich trwałości: konserwacja i styl jazdy.

Konserwacja opon do samochodów elektrycznych polega na monitorowaniu ciśnienia, geometrii i zużycia. Opony tego typu mają tendencję do zużycia na wewnętrznej krawędzi koła samochodu elektrycznego i to należy regularnie kontrolować. Ciśnienie także powinno być dostosowane do przenoszonego obciążenia. Ale jak ustalić idealne ciśnienie w oponach? To proste! Producent umieszcza na samochodzie naklejkę z zalecanym ciśnieniem w oponach poszczególnych rozmiarów. Istnieją także zalecenia zależnie od stopnia obciążenia samochodu.

Eko-jazda to wyrażenie, które często słyszymy w dzisiejszych czasach, i to nie bez powodu. Mający na celu zmniejszenie zużycia energii odpowiedzialny styl jazdy nie tylko maksymalizuje zasięg samochodu elektrycznego, ale także optymalizuje jakość i działanie opon.

Podsumowując, styl jazdy jest szczególnie ważny. Należy przyspieszać z umiarem i stosować łagodne hamowanie odzyskowe (rekuperacyjne). Ostrożnie pokonywać zakręty. To najlepszy sposób na wydłużenie zasięgu akumulatora oraz zwiększenie trwałości opon do samochodów elektrycznych.

Warto zatem podkreślić, że chociaż założenie w samochodzie elektrycznym opon, które przeznaczone są specjalnie do niego, zawsze będzie dobrym pomysłem, to opony nieprzeznaczone konkretnie do samochodów elektrycznych również dobrze się w nich sprawdzają! Jesteśmy też pewni, że każdy znajdzie odpowiednie opony pasujące do swojego samochodu i stylu jazdy, zasięgając rady u swojego wulkanizatora i korzystając z narzędzia doboru opon firmy Michelin.

UWAGI PRAWNE

(1) Pomiar hałasu w kabinie przeprowadzony w 2016 r. w samochodzie KIA Cadenza z oponami rozmiaru 245/45 R19. Poziom hałasu mierzono w zakresie „170–230 Hz”. Wyniki mogą zależeć od pojazdu, serii i rozmiaru opon oraz prędkości i stanu nawierzchni.

 

(2) - Kategoria opon, do których należy MICHELIN e.PRIMACY jest zdefiniowana jako opony letnie klasy premium marek CONTINENTAL, GOODYEAR, BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP; nieprzeznaczone do montażu jako oryginalne wyposażenie (tj. opony, które nie muszą spełniać określonych wymogów producentów samochodów), ale dostępne do zakupu detalicznego.

Zwiększony zasięg samochodu elektrycznego na akumulatorze i redukcja emisji CO2 — Współczynnik oporu toczenia nowej opony MICHELIN e·Primacy jest niższy średnio o 2 kg/t od opon konkurentów, co odpowiada oszczędności do 0,21 l paliwa na 100 km i obniżeniu emisji CO2 o 5 g/km dla VW Golfa 7 1.5 TSI lub zwiększeniu zasięgu VW e.Golfa o 7%.

 

(3) - Wewnętrzne badanie oporu toczenia przeprowadzone w 10/2020, na rozmiarze 255/45 R19, jako porównanie MICHELIN Pilot Sport EV (6,7 kg/t) i MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). W przypadku samochodu elektrycznego o masie 2151 kg i zasięgu 540 km, ta różnica, wynosząca 2,1 kg/t, przekłada się na wzrost zasięgu o ponad 60 km, czyli ponad 10% pierwotnego zasięgu.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny