marked tyre

Opony ze specjalnym oznakowaniem opracowane przez MICHELIN

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

W Michelin wierzymy, że bliska współpraca z producentami samochodów ma kluczowe znaczenie dla opracowania opon o wysokich parametrach. Nasi inżynierowie wykorzystują swoje doświadczenie w celu doboru najlepszych technologii i materiałów tak, aby zagwarantować doskonałe osiągi i komfort jazdy dla każdego modelu auta dla którego tworzymy opony, a także naprawdę wyjątkowe wrażenia z jazdy!

Dlaczego Michelin opracowuje opony ze specjalnym oznakowaniem?

Każdy model samochodu cechuje się swoimi indywidualnymi parametrami. Ciężar, moc i umieszczenie silnika – to wszystko przekłada się na na dobór opon, dlatego producenci samochodów potrzebują opon, które uwzględnią każdy z tych parametrów. Specjaliści z firmy Michelin ściśle współpracują z przedstawicielami marek, takich jak Mercedes-AMG, Porsche, Tesla czy BMW w zakresie opracowywania opon zdolnych spełnić wymogi poszczególnych modeli. Po precyzyjnych testach i po procesie dopracowywania szczegółów, każda opona jest specjalnie oznakowana  dla producenta samochodów i montowana na modelu, dla którego została opracowana.

marked tyre

Np. oznakowanie „M01” na oponie to informacja o tym, że ta opona została zaprojektowana dla marki Mercedes-AMG.

Oznakowanie opony wyposażenia oryginalnego, oznakowane opony, zatwierdzone opony, opony o zatwierdzonym typie, opony homologowane... Co oznaczają te pojęcia?

Czym są opony OE (z ang. original equipment – opony na wyposażenie oryginalne)?

Opony OE to opony montowane na samochodzie podczas produkcji. 

Czy oznakowane opony są na pewno zatwierdzone przez  producentów samochodów?

Specjalnie oznakowane opony to t oefekt szczególnych wymogów wyrażanych przez indywidualnych producentów samochodów. Obecność specjalnego oznakowania to informacja o tym, że poświęcono szczególną uwagę dostosowaniu opon do konkretnego modelu pojazdu tak, by zapewnić odpowiednie dla nich osiągi. Na przykład: opony MICHELIN z literą „N” są zaprojektowane specjalnie dla samochodów Porsche, opony z literą „K” zaprojektowano dla Ferrari, a opony z literą „T” – dla Tesli.

Opony specjalnie oznakowane zaprojektowane do różnych modeli samochodów to owoc badań przeprowadzanych wspólnie przez inżynierów MICHELIN i ich kolegów po stronie konkretnego producenta samochodów. Na przykład opony ze znakiem „N” są zatwierdzone przez Porsche. Opony specjalnie oznakowane są zatwierdzone przez danego producenta

Czy jest różnica między oponą zatwierdzoną przez producenta samochodów a oponą z homologacją?

Wszystkie opony muszą spełniać wymogi prawne kraju lub regionu, w którym są sprzedawane. Nie jest to równoznaczne z zatwierdzeniem przez producenta samochodów, które nie jest procesem obowiązkowym.

TABELA OZNACZEŃ OE

tableau maj2024 1
tableau maj2024 2

Wszystko, co musisz wiedzieć o oznakowanych oponach…

Specjalnie oznakowane opony MICHELIN są projektowane przez inżynierów Michelin w ścisłej współpracy z producentami samochodów. Oznakowane opony zawierają „DNA” poszczególnych marek i modeli w ramach charakterystyki osiągów oraz wymogów podawanych przez poszczególnych producentów. Zamontowanie opon zatwierdzonych przez producenta zapewnia optymalne wrażenia z jazdy, od doskonałego prowadzenia i komfortowi jazdy po obniżenie poziomu hałasu, a także większy poziom satysfakcji z jazdy.

Oznakowane opony to potwierdzenie zgodności ze wszystkimi wymogami producenta samochodów. Należy wiedzieć, że wszystkie opony OE są zatwierdzone do użytku przez producentów, którzy je montują. Podczas ich wymiany ważne jest utrzymanie tych samych parametrów opony, co zatwierdzone przez producenta samochodów. 

Producenci samochodów wybierają opony MICHELIN

Opony MICHELIN biją rekordy 

Opony stanowią jedyny punkt kontaktu pomiędzy samochodem, a drogą, przez co odgrywają kluczową rolę przy okazji ustanawiania rekordu.

We wrześniu 2019 r. Bugatti Chiron na oponach MICHELIN Pilot Sport Cup 2 R ustanowił nowy rekord prędkości 490,484 km/h. Opony okazały się doskonałym uzupełnieniem parametrów samochodu.

bugatti

Opony MICHELIN mają swój udział w licznych rekordach czasowych ustanowionych na pętli Nordschleife o długości 20,832 km należącej do niemieckiego toru Nürburgring:
W sierpniu 2020 r. Porsche Panamera na specjalnie opracowanych dla tego modelu oponach MICHELIN Pilot Sport Cup 2 ND0 pokonało okrążenie w rekordowym czasie 7 min 29,81 s!

porsche

W listopadzie 2020 r. najmocniejszy samochód niemieckiego producenta Mercedes-AMG GT Black Series na oponach MICHELIN Pilot Sport Cup 2 R MO1A ustanowił nowy rekord toru wynoszący6 min 48,047 s!

mercedes black series

Opony jutra 

Dzięki partnerstwu z General Motors opracowano Uptis, czyli innowacyjną, ekologiczną oponę wyprodukowaną z materiałów odnawialnych na bazie składników naturalnych. Jest to opona odporna na przebicia charakteryzujące się zerowym zapotrzebowaniem w zakresie utrzymania.

microsoftteams image 14

Gdzie kupić opony oznakowane przez producenta?

Opony zatwierdzone przez producenta samochodów do użytku z danym modelem można kupić w specjalnych sklepach internetowych i stacjonarnych.

banner dealer locator

Znajdź najbliższy punkt sprzedaży

Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Samochód osobowy
  • Samochód osobowy
  • Motorbike
Zlokalizuj mnie
Szukaj

Potrzebujesz pomocy lub masz pytania dotyczące opon zatwierdzonych do użytku z Twoim modelem samochodu?

Porozmawiaj z ekspertem MICHELIN. Wszyscy nasi eksperci to doskonale wykwalifikowane osoby do udzielania pomocy w zakresie Twoich potrzeb, profilu kierowcy i parametrów samochodu. 

Contact MICHELIN Tyres Expert | MICHELIN Tyres

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny