tyre wear indicator

Jak korzystać ze wskaźnika zużycia opony?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Posiadanie odpowiednich opon zamontowanych w samochodzie jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy po drogach.

Co więcej, upewnienie się, że te opony są w dobrym stanie, jest istotną częścią regularnej konserwacji samochodu, która zapewnia bezpieczną jazdę.Podczas oceny stanu opon należy wziąć pod uwagę wiele czynników, od oznak zużycia po stan boku opony, to jednym z najważniejszych z nich jest głębokość bieżnika.

LISTA KONTROLNA: GŁÓWNE OZNAKI ZUŻYCIA BIEŻNIKA
  • Bieżnik poniżej minimalnej wymaganej prawem głębokości bieżnika (1,6 mm dla samochodów)
  • Widoczne rozdarcia, pęknięcia lub nacięcia na boku opony
  • Plamy lub przebarwienia na oponie
  • Wybrzuszenia lub zdeformowane części boku, zużycie opony na zewnątrz
  • Odsłonięty lub uszkodzony drut
  • Oddzielony bieżnik lub oddzielone pozostałe elementy opony

Czym jest wskaźnik zużycia opon?

Wskaźniki zużycia bieżnika opony to oznaczenia rozmieszczone równomiernie na obwodzie bieżnika, które umożliwiają określanie głębokości bieżnika w miarę zużycia.Na oponach MICHELIN przeznaczonych do samochodów osobowych wytłoczony jest wizerunek Ludzika Michelin, aby ułatwić sprawdzenie, gdzie znajdują się wskaźniki głębokości bieżnika.W ten sposób możesz szybko określić, czy bieżnik nie jest już zbyt zużyty podczas sprawdzania opon.

tyre wear indicator 1

Na najnowszych oponach MICHELIN można znaleźć również inne rodzaje innowacyjnych wskaźników zużycia bieżnika, takie jak Wear2Check.

Gdy stopień zużycia opony osiągnie poziom wskaźnika zużycia opony , to bieżnik znajduje się w dopuszczalnym limicie zużycia wynoszącym 1,6 mm i oponę należy wymienić. 

tyre wear indicator 2

Jak mogę sprawdzić głębokość bieżnika opony za pomocą wskaźnika zużycia opony?

Aby zapewnić sobie łatwy dostęp do opon, zaparkuj na płaskiej powierzchni na szerokiej, otwartej przestrzeni o ograniczonym natężeniu ruchu, np. w domu lub na parkingu. Wyłącz silnik i upewnij się, że hamulec ręczny jest zaciągnięty.

Zlokalizuj wskaźniki zużycia bieżnika opony, aby dowiedzieć, czy osiągnięto dopuszczalną przepisami głębokość bieżnika.W razie potrzeby użyj miernika głębokości bieżnika, aby dokładnie sprawdzić jego aktualną głębokość.Jest to proste narzędzie przeznaczone do pomiaru głębokości bieżnika opon samochodowych.Sprawdzaj głębokość w wielu miejscach na całej oponie pod kątem nierównomiernego zużycia.

tire wear indicator 3

Przy okazji tej kontroli przyjrzyj się wszystkim oponom pod kątem oznak zużycia wymienionych na powyższej liście kontrolnej, ponieważ zużycie opon może przybierać różne formy, w tym wzdłuż środka i w odosobnionych miejscach.

Należy również regularnie zlecać kontrolę opon przez profesjonalistę, który może wykryć oznaki uszkodzeń i zużycia wewnątrz i na zewnątrz opon.[LINK to Dealer Locator]

Przeczytaj także nasz artykuł o tym, jak sprawdzić bieżnik opon.

Kiedy należy wymieniać opony?

Chociaż może wydawać się dobrym pomysłem, aby wymieniać opony zaraz po tym, gdy zaczynają się zużywać i przed osiągnięciem wymaganej przepisami głębokości bieżnika, to jest to kosztowne, niepotrzebne i może mieć negatywny wpływ na środowisko. Michelin nieustannie wprowadza innowacje w tej kwestii, aby zaoferować opony, które mogą być bezpiecznie używane tak długo, jak to możliwe, aż do osiągnięcia głębokości bieżnika dopuszczanej przepisami. Koncepcja MICHELIN Performance Made to Last  zakłada połączenie imponującej trwałości z wysokim poziomem osiągów, od pierwszego do ostatniego kilometra.

Jednak po osiągnięciu głębokości bieżnika 1,6 mm, ważne jest, aby wymienić opony jak najszybciej, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na drogach, a także zachować zgodność z przepisami.Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swoich opon lub obawiasz się, że zużywają się zbyt szybko, postaraj się o jak najszybsze sprawdzenie ich przez profesjonalistę.

Knowing when to replace your tires | Michelin Garage

Jakie są zagrożenia związane z jazdą na oponach z małą głębokością bieżnika?

Chociaż zużywanie się bieżnika opony i zmniejszanie się jego głębokości z czasem jest normalne, to regularne sprawdzanie głębokości oznacza, że możesz zapobiec wszelkim potencjalnym problemom, szczególnie jeśli odkryjesz, że opony zużywają się nieregularnie lub zbyt szybko.

Jeśli głębokość bieżnika na Twoich oponach jest zbyt mała, może to utrudnić przyczepność do drogi i potencjalnie narazić Ciebie i innych kierowców na ryzyko. Jest to szczególnie problematyczne podczas deszczowej pogody, kiedy potrzebna jest jak największą przyczepność na drodze, aby zachować kontrolę nad pojazdem i zminimalizować ryzyko aquaplaningu.

Jazda na łysych oponach, tj. przy głębokością bieżnika poniżej minimum 1,6 mm, utrudnia jazdę, ponieważ samochód ma mniejszą przyczepność do drogi. Ponadto jest to niezgodne z przepisami i grozi mandatem.

Czy są jakieś wspólne przyczyny wczesnego zużycia bieżnika opony?

Należy pamiętać, że różne przyczyny powodują różne rodzaje zużycia bieżnika.Oto wyczerpujący przegląd najczęstszych przyczyn i różnych rodzajów wczesnego zużycia bieżnika opon:

• Niedopompowane opony:  powodują nierównomierne zużycie opon na zewnętrznych krawędziach opon
• Zbyt wysokie ciśnienie w oponie:  powoduje wczesne zużycie bieżnika na środku opony
• Niewłaściwe ustawienie kąta pochylenia koła:  powoduje zużywanie się opon po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie barku opony

W takim przypadku udaj się do pobliskiego warsztatu, aby zasięgnąć profesjonalnej porady.

Moto Tło dealer locator Opony

Znajdź najbliższy punkt sprzedaży

Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Samochód osobowy
  • Samochód osobowy
  • Motocykl
Zlokalizuj mnie
Szukaj

Co mogę zrobić, aby zapobiec zużywaniu bieżnika opony i przedłużyć trwałość moich opon?

Jako kierowca masz naprawdę dużą kontrolę nad tym, jak szybko zużywają się Twoje opony. Dlatego podczas jazdy ważne jest, aby pamiętać o kilku istotnych czynnikach, aby opony służyły jak najdłużej.

Jednym z kluczowych elementów jest zadbanie o odpowiednie ciśnienie dostosowane do obciążenia samochodu i nie przekraczanie maksymalnej ładowności zalecanej przez producenta, ponieważ może to spowodować niepotrzebne nadmierne ciśnienie na oponach. Informacje te są zawsze podane na klapce wlewu paliwa, na etykiecie we wnęce drzwi kierowcy, w instrukcji obsługi samochodu lub w instrukcji producenta samochodu.

Podczas jazdy należy unikać nagłego hamowania lub zbyt gwałtownego przyspieszania, a także unikać szybkiego przejeżdżania przez przeszkody, takie jak wyboje, progi zwalniające i krawężniki, które mogą mieć wpływ na opony. Na koniec należy regularnie sprawdzać stan swojego samochodu, upewniając się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe, a geometria kół jest prawidłowa.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny