4w 358 tire michelin pilot alpin five suv en us landscape

Najczęściej zadawane pytania

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych
Zalecenia MICHELIN dotyczące opon zimowych - Wszystko, co dobrze o nich wiedzieć

Kiedy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu. Ciśnienie sprawdzamy także każdorazowo przed dłuższą podróżą lub przy dużym obciążeniu pojazdu. Aby pomiar był dokładny, ciśnienie należy mierzyć w "zimnych" oponach lub po przejechaniu nie więcej niż 3 kilometrów. 

Jak dbać o opony zimowe latem?

Opony zimowe należy wymienić na opony letnie, gdy temperatura na zewnątrz zacznie przekraczać 7°C. Po demontażu kół z oponami zimowymi lub samych opon należy sprawdzić, w jakim są stanie. Opony ze spękaną gumą nie będą zapewniać właściwych osiągów, nawet jeśli nie osiągnęły jeszcze maksymalnego poziomu zużycia. Warto również systematycznie sprawdzać zbieżność kół i geometrię układu jezdnego.

Gdzie przechowywać opony zimowe?

Aby zdemontowane opony zimowe nadawały się do dalszego użytku, należy je przechowywać w odpowiednich warunkach.

Opony powinny być przechowywane:
 

  • W pomieszczeniu przewiewnym, suchym i o umiarkowanej temperaturze, w miejscu chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz wilgoci.
  • Z dala od wszelkich substancji chemicznych, rozpuszczalników oraz innych produktów węglowodorowych (ropopochodnych), które mogłyby zmienić strukturę gumy.
  • Z dala od przedmiotów, które mogłyby uszkodzić oponę (np. ostro zakończone elementy metalowe, drewniane).
  • Z dala od otwartego ognia, rozżarzonych elementów, przedmiotów powodujących iskrzenie czy wyładowania elektryczne (m.in. transformatory, silniki elektryczne, sprzęt spawalniczy).
  • Z dala od urządzeń wytwarzających ozon (m.in. silniki elektryczne, transformatory, sprzęt spawalniczy).
  • W miejscu, gdzie opony nie będą narażone na zgniecenie.

Jak przechowywać opony zimowe?

Jeśli mamy dużo miejsca w garażu, to opony zimowe możemy przechowywać ułożone w stosy, najlepiej na paletach, w miejscu, w którym nie będą narażone na zgniecenie. Wysokość stosu nie może przekraczać 1,2 m.

Jeśli jednak nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, to pamiętajmy, że większość sprzedawców ogumienia ma również w ofercie usługę przechowywania opon. Zachęcamy do kontaktu z lokalnym punktem sprzedaży opon.

Całe koła z oponami zimowymi przechowujemy napompowane w pozycji pionowej lub ułożone płasko obok siebie.

Pamiętajmy również o możliwości powierzenia przechowywania i konserwacji naszych opon zimowych specjalistom od ogumienia, na przykład sprzedawcom opon.

Jak przechowywać opony zamontowane na felgach?

Jest to dość powszechne, choć błędne przekonanie. W użytkowaniu w warunkach zimowych, opony zimowe większości marek nie zużywają się szybciej od opon letnich używanych w okresie letnim.

Dzięki zaawansowanym technologiom trwałość opon zimowych wysokich osiągów Michelin jest zbliżona do trwałości opon letnich Michelin

Jak często sprawdzać stan i zużycie opon zimowych?

Niezależnie od typu opon, zaleca się regularne sprawdzanie stanu ogumienia, na przykład podczas czynności konserwacyjnych na pojeździe.

Jak często wymieniać opony zimowe?

Na oponach zimowych, podobnie jak na oponach letnich i całorocznych, można jeździć do zużycia bieżnika do maksymalnego dopuszczalnego poziomu oznaczonego wskaźnikiem zużycia. W Polsce dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm.

Wcześniejsza zmiana opon ma znaczący wpływ na środowisko.

Michelin projektuje trwałe opony, które zapewniają wysokie osiągi przez cały okres eksploatacji. Opony należy wymienić dopiero po zużyciu bieżnika do dopuszczalnego poziomu 1,6 mm.

Jako środek ostrożności, nawet jeżeli opony wydają się być w dobrym stanie, a zużycie bieżnika nie osiągnęło limitu określanego przepisami, Michelin zaleca wymianę opon po 10 latach od daty produkcji.

Czy mogę zamontować w aucie opony zimowe z indeksem prędkości niższym od indeksu zalecanego przez producenta?

Tak, z tym że w samochodzie wyposażonym w opony zimowe (z oznaczeniem M+S i 3PMSF) z indeksem prędkości niższym od maksymalnej prędkości pojazdu, należy umieścić w miejscu widocznym dla kierowcy karteczkę z informacją o ograniczeniu prędkości.

Przykładowo, w samochodzie rozwijającym maksymalną prędkość 205 km/h montuje się zazwyczaj opony z indeksem prędkości H. Jeśli jednak montujemy w aucie opony zimowe z oznaczeniem M+S lub 3PMSF z indeksem prędkości T, to wtedy umieszczamy w polu widzenia kierowcy karteczkę z informacją, że maksymalna prędkość samochodu na tych oponach wynosi 190 km/h.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach zimowych należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu. Ciśnienie należy też sprawdzić każdorazowo przed dłuższą podróżą lub przy dużym obciążeniu pojazdu. Aby pomiar był dokładny, ciśnienie w oponach zimowych należy mierzyć na "zimnych" oponach lub po przejechaniu nie więcej niż 3 kilometrów.

Jak najlepiej zabezpieczyć opony zimowe w lecie?

Opony zimowe należy wymienić na opony letnie, gdy temperatura na zewnątrz zacznie przekraczać 7°C. Po demontażu kół z oponami zimowymi lub samych opon należy sprawdzić, w jakim są stanie. Opony ze spękaną gumą nie będą zapewniać właściwych osiągów, nawet jeśli nie osiągnęły jeszcze maksymalnego poziomu zużycia. Warto również systematycznie sprawdzać zbieżność kół i geometrię układu jezdnego pojazdu.

Czy stosowanie opon z kolcami jest dozwolone?

Stosowanie opon z kolcami jest regulowane lokalnym prawem poszczególnych krajów, dlatego dobrze jest się z nim zapoznać przed podróżą .

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny