4w 358 tire michelin pilot alpin five suv en us landscape 2

2 czy 4 opony zimowe, czyli ilu opon zimowych potrzebuję w pojeździe?

Wielu kierowców zastanawia się, ilu opon zimowych potrzebuje. Montować 2 czy może 4 opony zimowe?
Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, w każdym przypadku zaleca się montowanie 4 opon zimowych w samochodzie.
Zatem zapamiętajmy: zawsze wyposażamy samochód w komplet 4 opon zimowych!

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych
4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1 1

Bezpieczeństwo zimą jest nadrzędnym priorytetem!

Jeśli już zdecydowaliśmy się wyposażyć samochód w opony zimowe, pamiętajmy, że należy zamontować komplet tych samych opon zimowych na wszystkich 4 kołach niezależnie od typu pojazdu (napęd na przód, tył lub 4 koła). Dlaczego? Ponieważ montaż różnych opon na obu osiach spowoduje zakłócenie równowagi pojazdu, a tym samym utratę jego stabilności.

front only

Czy montaż opon zimowych tylko na przedniej osi samochodu jest niebezpieczny?

Zastanawiasz się, czy wyposażyć samochód w 2, czy 4 opony zimowe? Trzeba pamiętać, że montaż opon zimowych wyłącznie na przedniej osi może być niebezpieczny.
Podczas poruszania się po śniegu lub lodzie istnieje ryzyko, że tył pojazdu będzie mieć tendencję do zarzucania lub znoszenia. Zjawisko będzie przybierać na sile szczególnie podczas przyspieszania. Znoszenie albo zarzucanie może być szczególnie ciężkie do opanowania dla kierowców nieposiadających dużego doświadczenia w jeździe w warunkach zimowych.
Montaż 2 opon zimowych tylko na przedniej osi samochodu z napędem na tylne koła nie poprawi jego mobilności.

Rear only

Czy montaż opon zimowych tylko na tylnej osi samochodu jest niebezpieczne?

Montaż opon zimowych wyłącznie na tylnej osi może również być niebezpieczny. Podobnie jak w przypadku montażu opon zimowych na przedniej osi, montaż opon zimowych na tylnej osi spowoduje niewłaściwe zachowanie pojazdu. Brak równowagi między przodem a tyłem pojazdu może powodować problemy ze sterownością i hamowaniem.
W przypadku pojazdów z napędem na tył, montaż 2 opon zimowych tylko na tylnej osi samochodu nie poprawi jego mobilności.

Najważniejsze informacje o jeździe w warunkach zimowych

  • Zanim ruszymy w drogę po zimowej nawierzchni, sprawdźmy informacje o warunkach pogodowych i drogowych. Dzięki temu podejmiemy właściwe decyzje i być może unikniemy niebezpiecznych sytuacji.
  • W temperaturze poniżej 7°C opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania.
  • Należy zawsze montować komplet 4 opon zimowych (zamiast 2) niezależnie od typu pojazdu.
braking on snow_ENG

(2) Average difference in the braking distance of a winter tyre compared to a summer tyre. Braking distance on a snowy surface from 31 to 0 mph. TÜV SÜD 2013 tests, using 205/55 R16, conducted between -4°C and -6°C.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny