VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Jakie opony zimowe wybrać dla bezpiecznej jazdy?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Potrzebujesz opon na zimę, ale nie masz pojęcia, którą spośród wszystkich dostępnych opon wybrać? Niezależnie od tego, czy potrzebujesz opon zimowych, czy całorocznych, Michelin pomoże Ci w podjęciu decyzji!

Wskazówki, jak wybrać odpowiednie pony zimowe

Zima za pasem i być może już się zastanawiasz, które  opony zimowe wybrać. Przy tak wielkim wyborze modeli i gam opon, należy pamiętać o kilku dość istotnych rzeczach:

  • W przeciwieństwie do oznaczenia M+S, oznaczenie 3PMSF, na boku opony informuje, że opona spełnia normy UE i pomyślnie przeszła znormalizowaną procedurę testową, dzięki czemu gwarantuje bezpieczną jazdę w zimowych warunkach drogowych.
  • Opony muszą zapewniać osiągi we wszystkich warunkach zimowych i w temperaturze poniżej 7°C. Przed zakupem warto kierować się naszymi wskazówkami, aby dowiedzieć się, które opony są najlepiej dopasowane do typu, marki i modelu pojazdu, stylu prowadzenia oraz jaki rozmiar opony wybrać.
Auto Background pn002567 max Tips and Advice

Wskazówka nr 1:
Dobór opon zimowych rozpocznij od ustalenia warunków pogodowych w miejscu, gdzie poruszasz się najczęściej oraz określenia stylu jazdy

Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie panują długie i ciężkie zimy, MICHELIN zaleca stosowanie opon zimowych.

Gama MICHELIN ALPIN (np. opony MICHELIN Pilot Alpin 5, MICHELIN Pilot Alpin 5 SUV czy MICHELIN Alpin 6) zapewnia bezpieczeństwo, komfort i precyzję kierowania pojazdem nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach zimowych.

Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie warunki pogodowe są różne w zależności od pory roku, a opady śniegu sporadyczne, najlepszym wyborem będą całoroczne opony MICHELIN CrossClimate. Gama MICHELIN CROSSCLIMATE oferuje zrównoważone osiągi, dzięki czemu opony sprawdzą się równie dobrze  latem i zimą, mają wysokie osiągi na śniegu.

Jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie zimą panują naprawdę ekstremalne warunki drogowe, MICHELIN zaleca stosowanie specjalnych, nordyckich opon zimowych, takich gam jak MICHELIN X-ice lub MICHELIN X-ice North 4 z kolcami lub bez.

Chcesz dowiedzieć się więcej, czym różnią się opony zimowe od opon całorocznych? Czytaj dalej: Które opony wybrać: zimowe czy całoroczne?

Auto Background cjzjzkjb708490pnqeke1lt6a winterhighwayimagejpg 0 0 720 430 max Tips and Advice

Wskazówka nr 2:
sprawdź wymiary opon

Aby znaleźć odpowiednie opony zimowe lub całoroczne do swojego pojazdu, musisz wziąć pod uwagę wymiary opon.

Jak znaleźć rozmiar opony?

Twoje wymiary opon zawierają kilka różnych informacji :

  • szerokość,
  • wzrost,
  • średnica,
  • indeks obciążenia,
  • Ocena prędkości
Spójrz na bok opony, aby odnaleźć jej rozmiar
Auto Background cjzk0hvav08dh0pnqdyzbi9lr dimensionpneu max Tips and Advice
Auto Background dim poid Tips and Advice
Auto Background dim vitesse Tips and Advice

Oto jak zrozumieć te elementy:

Aby dobrać opony zimowe lub całoroczne pasujące do pojazdu, należy uwzględnić ich rozmiar.

Gdzie znajdę rozmiar moich opon? W "rozmiarze opony" znajdziemy następujące dane: jej szerokość, wysokość, średnicę oraz indeksy nośności i prędkości.

Rozmiar opony jest podany na jej boku, a kolejne elementy całego zapisu oznaczają:

225: szerokość opony (w mm)

45: profil opony, czyli wyrażony procentowo stosunek jej wysokości do szerokości. Na naszym przykładzie liczba 45 oznacza, że wysokość opony stanowi 45% jej szerokości.

R lub ZR: konstrukcja radialna.

17: średnica wewnętrzna (osadzenia) opony w calach (1 cal = 2,54 cm). Średnica osadzenia opony jest także średnicą felgi, na którą będzie pasować.

96: określenie maksymalnego obciążenia opony.

V: symbol oznaczający maksymalną prędkość, z jaką można poruszać się na oponie. Na naszym przykładzie V = 240 km/h.

Rozmiar opon zimowych lub całorocznych musi być taki sam, jak rozmiar opon letnich, natomiast indeks nośności musi być taki sam lub wyższy. Jeśli decydujesz się na zakup całych kół z oponami, to możesz trochę zaoszczędzić, wybierając mniejszy rozmiar. Należy wtedy sprawdzić w dokumentacji samochodu, jakie rozmiary są dopuszczalne. Można też wybrać oponę z niższym indeksem prędkości, która jest tańsza i lepiej przystosowana do warunków zimowych

Teraz, gdy już wiesz, jak odczytywać rozmiar opon, skorzystaj z naszej wyszukiwarki opon i zapoznaj się z gamą całorocznych opon MICHELIN.

Czy mogę wybrać oponę zimową z indeksem prędkości niższym niż zalecany przez producenta?

Tak, jeśli pojazd jest wyposażony w opony zimowe (oznaczone M+S i 3PMSF), które mają indeks prędkości niższy niż prędkość maksymalna samochodu, ich montaż będzie dozwolony zgodnie z prawem, pod warunkiem, że wyraźnie widoczna naklejka z informacją o maksymalnej prędkości danych opon jest umieszczona w polu widzenia kierowcy.

Na przykład: w samochodzie o maksymalnej prędkości 205 km/h zwykle należy zakładać opony z indeksem prędkości H. Jeśli zamontowane są opony zimowe (oznaczone M+S i 3PMSF) z indeksem prędkości T, należy nakleić naklejkę z informacją, że maksymalna prędkość wynosi 190 km/h.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny