VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Które opony są lepsze: zimowe czy całoroczne?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

W Michelin wiemy, że dobór właściwych opon może nastręczać pewnych trudności, dlatego też postanowiliśmy Ci pomóc. Wraz z nadejściem zimy warunki na drodze zaczynają się zmieniać. Twoje opony letnie mogą nie zapewniać już właściwych osiągów. Jak rozwiązać problem? Opony zimowe czy całoroczne. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie opony.

Auto Edito pneu voiture hiver michelin pilot alpin winter Tips and Advice

Opony zimowe: Jaki mamy wybór?

 

W Europie oferujemy dwa różne typy opon zimowych

  • Opony zimowe Alpin Michelin są przeznaczone na zmarznięte, mokre lub zaśnieżone drogi Europy Zachodniej. 
  • Nordyckie opony zimowe Michelin, dostępne w wersji z kolcami lub bez, są z kolei przeznaczone na drogi Skandynawii i północnej Rosji, gdzie ekstremalne warunki pogodowe nie są niczym wyjątkowym. Opony nordyckie są zaprojektowane tak, aby zapewniać osiągi do -40°C oraz na drogach oblodzonych. 

 

W Polsce dużą popularnością cieszą się opony zimowe Alpin, podczas gdy gamy nordyckie są kupowane przez kierowców zamieszkujących w obszarach górskich.

Opony zimowe MICHELIN Alpin: plusy i minusy

Opony zimowe Alpin są projektowane tak, aby zapewniać optymalne osiągi w temperaturze od +7°C do -20°C.

Opony spisują się najlepiej na mokrej, zimnej i zaśnieżonej nawierzchni, ale poradzą sobie również na drodze oblodzonej. Jeśli dość często jeździsz w zimowych warunkach, to opona Alpin będzie dla Ciebie idealna.

Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice
braking on wet road_ENG

(1) Średnia różnica w długości drogi hamowania samochodu na oponach zimowych i letnich. Droga hamowania na mokrej nawierzchni od 50 km/h do 0 km/h. Na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD w 2013 r. na oponach w rozmiarze 205/55 R 16 w temperaturze od 4°C do 6°C.

braking on snow_ENG

(2) Średnia różnica w długości drogi hamowania samochodu na oponach zimowych i letnich. Droga hamowania na zaśnieżonej nawierzchni od 50 km/h do 0 km/h. Na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD w 2013 r. na oponach w rozmiarze 205/55 R 16 w temperaturze od -4°C do -6°C.

Auto Edito cc 0 32 500 440 max Tips and Advice

Opony całoroczne

Opony całoroczne, to tak naprawdę opony hybrydowe, które zapewniają osiągi w zakresie temperatur od -10°C do + 30°C. W czym zatem tkwi ich sekret? Łącząc w sobie cechy opon letnich i zimowych, opony całoroczne zapewniają bezpieczeństwo o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych. W temperaturze powyżej 7ºC osiągi opon całorocznych przewyższają osiągi opony zimowych zarówno na nawierzchni suchej i mokrej i są od nich znacznie cichsze. Ich kolejną zaletą jest to, że nie trzeba ich wymieniać wraz ze zmianą pory roku, co jest konieczne w przypadku opon letnich i zimowych. Przynoszą zatem oszczędność czasu i energii.

Mimo iż opony całoroczne gwarantują bezpieczeństwo i mobilność na śniegu, to nie są tak skuteczne jak opony zimowe, które wciąż są najlepszą opcją w trudnych warunkach drogowych zimą.

 

Jaki jest koszt wyposażenia samochodu w opony zimowe lub całoroczne?

Wyposażenie pojazdu w opony zimowe to dość poważna sprawa. Dobór właściwej opony zależy od wielkości pojazdu czy stylu prowadzenia. Inne są opony do małych samochodów, aut rodzinnych i dużych limuzyn, a inne do samochodów sportowych czy pojazdów terenowych. Ceny opon są różne w zależności od rodzaju pojazdu. Opona MICHELIN Alpin 6 jest dostępna w 58 rozmiarach. W gamie opon Alpin zastosowana jest technologia Evergrip, która zapewnia bezpieczeństwo na podłożu mokrym i zaśnieżonym, a także doskonałą trwałość.

Gama opon całorocznych MICHELIN CrossClimate+ składa się z 50 rozmiarów. Te niezwykle trwałe i uniwersalne opony łączą w sobie technologię opon letnich i zimowych, oferując wysokie osiągi i bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych. Takie hybrydowe połączenie czyni z opon całorocznych opłacalny wybór w dłuższej perspektywie. Można kupić komplet opon całorocznych, który będzie kosztował mniej niż opony letnie i zimowe.

Porównanie osiągów opon letnich, zimowych i całorocznych MICHELIN

Auto Picto comparaison perf pneus max Tips and Advice

Uwaga: Gwiazdki ilustrują orientacyjny poziom osiągów 3 porównywanych rodzajów opon.
 

Opony letnie MICHELIN Primacy 4 i Pilot Sport 4 zapewniają wysokie osiągi na suchej i mokrej nawierzchni w wyższych, letnich temperaturach. Mają doskonałą trwałość, charakterystyczną dla produktów marki MICHELIN.
MICHELIN CrossClimate+ to opona całoroczna o dobrych osiągach latem i zimą, a także na śniegu. Ich trwałość jest porównywalna z trwałością opon letnich, dzięki czemu są liderem w swojej kategorii.
Opony zimowe MICHELIN Alpin 6 i MICHELIN Pilot Alpin 5 zapewniają najlepsze osiągi w niesprzyjających warunkach zimowych, na śniegu i drodze oblodzonej.

Auto Picto Bibendum - Reflexion Tips and Advice

Opony zimowe czy całoroczne: Wskazówki, jak wybrać najbardziej dopasowaną do potrzeb oponę

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakich warunkach zimowych najczęściej jeździmy.

Jeśli poruszamy się zazwyczaj po drogach zaśnieżonych w bardzo niskiej temperaturze, mieszkamy lub często podróżujemy do miejsc trudno dostępnych zimą (np. strome zbocza, drogi o niskiej klasie odśnieżania), wtedy najlepszą opcją będą właśnie opony zimowe.

Jeśli jednak po ośnieżonych drogach poruszamy się sporadycznie (z uwagi na niewielką ilość opadów śniegu lub ograniczoną liczbę wyjazdów w góry), to najlepszym wyborem będą opony całoroczne. Przejście na opony całoroczne zaoszczędzi nam czasu i energii wkładanej dotychczas w wymianę opon dwa razy w roku.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny