r2a4 tyre tread depth and legal limit

Głębokość bieżnika opony i minimalny bieżnik opony

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Opona jest zaprojektowana tak, aby spełniała wymagania eksploatacyjne. Jednak powyżej pewnego stopnia zużycia oponę należy wymienić. Jaka rolę pełni bieżnik? Do jakiego poziomu zużycia opona pozostaje skuteczna? A jaka jest minimalna głębokość bieżnika wymuszająca wymianę opon? Znajdź odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Osiągi opony

Podstawowa funkcja opony polega na utrzymaniu masy pojazdu oraz umożliwieniu pojazdowi przyspieszania, hamowania i skręcania. Ale poza tymi funkcjami, oponę wybiera się ze względu na oczekiwane osiągi, które zależą od sposobu jej użytkowania.

To sposób, w jaki opona została zaprojektowana, sprawia, że w pewnych warunkach sprawdzi się ona lepiej niż w innych. W zapewnieniu konkretnych osiągów, decydującą rolę odgrywa bieżnik.

Rowki wzoru na powierzchni bieżnika mają zasadnicze znaczenie dla osiągów. W zależności od wzoru będą one bardziej skuteczne w określonych warunkach, na śniegu, na suchej lub mokrej nawierzchni.

Wpływ na osiągi opony ma również głębokość bieżnika. Na przykład: podczas jazdy po mokrych drogach ważne jest odprowadzanie wody. Sprawia to, że opona utrzymuje kontakt z podłożem i opóźnia efekt aquaplaningu przy większych prędkościach.

tyre tread water

Jaka jest głębokość bieżnika w nowej oponie?

Będzie to zależeć od opon i producenta, ale ważne jest, aby wiedzieć, że wzór bieżnika powinien być wystarczająco gruby, aby zapewnić długą trwałość opony. 

Jeśli jednak bieżnik jest zbyt głęboki, spowoduje zużycie zbyt dużej ilości energii podczas jazdy, a co za tym idzie paliwa, ze względu na ciepło wydzielane przez gumę podczas w wyniku jej zniekształcenia. 
Dlatego głębokość bieżnika opony jest projektowana przez producenta w taki sposób, aby zapewnić najlepszą równowagę pomiędzy trwałością opony a związanym z nią zużyciem paliwa. 

Jaki jest minimalny bieżnik opony?

Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Oznacza to, że po osiągnięciu tego limitu konieczna jest wymiana opon, aby uniknąć ryzyka i złamania przepisów. 
Oznacza to również, że jeśli ten próg nie został osiągnięty, jest za wcześnie na wymianę opon. W tym punkcie wyjaśniono, jak sprawdzić, czy osiągnięto poziom zużycia. 

W firmie Michelin projektujemy opony, których osiągi są trwałe. Oznacza to, że nasze opony są w stanie zapewnić doskonałe osiągi aż do ostatniego kilometra, kiedy zostanie osiągnięty próg zużycia. Istnieją dwa główne powody, dla których firma Michelin optymalizuje trwałość swoich opon: rzadsza ich wymiana pozwala zaoszczędzić pieniądze i jest bardziej przyjazna dla środowiska. Dlatego firma Michelin projektuje opony, które oferują osiągi, aż do osiągnięcia minimalnej głębokości bieżnika. 

Kontrola bieżnika opony

Do sprawdzania minimalnego stanu bieżnika opony profesjonaliści używają specjalnie zaprojektowanego narzędzia, nazywanego miernikiem głębokości bieżnika. Jeśli nie posiadasz takiego przyrządu, możesz łatwo sprawdzić poziom zużycia opony dzięki wskaźnikom zużycia, które na oponach MICHELIN są oznaczone  wizerunkiem Ludzika Michelin.  

Kiedy poziom zużycia bieżnika dotrze do wskaźników zużycia (które określają minimalny poziom zużycia), nadszedł czas na wymianę opon.

Małe wybrzuszenia na oponach MICHELIN pomagają zlokalizować wskaźniki zużycia na bieżniku.
Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny