VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Europejskie regulacje dotyczące opon zimowych

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Oznaczenia opon zimowych

Sprawdź, czy Twój samochód jest dobrze wyposażony

Auto Background 3pmsf Tyre Tips and Advice

M + S (Mud and Snow):

Oznaczenie przyznawane oponie przez jej producenta będące wyłącznie jego deklaracją, że opona zapewnia osiągi w warunkach zimowych.

Auto Background 3pmsf Tyre Tips and Advice

3 PMSF (3-Peak Mountain Snow Flake):

Oznaczenie opon zaprojektowanych do jazdy w warunkach zimowych i po śniegu. Zimowe osiągi opon potwierdzone testami (1).

(1) Test skuteczności w warunkach zimowych zgodnie z metodą badawczą opisaną w regulaminie nr 117 EKG ONZ.

Auto Edito guide ue regulations max Tips and Advice

Co o oponach zimowych mówią europejskie przepisy?

Europejskie przepisy dotyczące opon zimowych mówią, że na oponach powinien znajdować się: "napis M+S lub M.S lub M&S w przypadku opon śniegowych”.

Oznaczenie M+S oponie jest wyłącznie deklaracją jej producenta i nie wymaga przeprowadzania niezależnych testów. Oznakowanie nie stanowi zatem żadnej obiektywnej gwarancji osiągów opony.

Z drugiej strony oznaczenie 3PMSF znajdziemy na oponach zimowych, które przeszły wymagane przepisami badanie gwarantujące właściwy poziom osiągów w warunkach zimowych.

W Europie przepisy dotyczące stosowania opon zimowych (z oznaczeniem M+S i/lub 3 PMSF*) różnią się w poszczególnych krajach. W zależności od kraju opony zimowe mogą być wymagane przez określoną część roku lub w pewnych warunkach pogodowych lub drogowych. Ponadto, w niektórych krajach przepisy regulują także minimalną głębokość bieżnika opon w okresie zimowym.

Przepisy w poszczególnych krajach europejskich.

przepisy w krajach.

Auto Picto Bibendum - Reflexion Tips and Advice

Czy wiesz, że...

W Europie dopuszcza się również możliwość montażu opon zimowych (z oznaczeniem M+S i/lub 3PMSF) z indeksem prędkości niższym od indeksu opon z oryginalnego wyposażenia. Należy wtedy dostosować prędkość jazdy do niższego indeksu.

Wewnątrz pojazdu, w miejscu widocznym dla kierowcy należy przykleić karteczkę z przypomnieniem o niższej prędkości maksymalnej.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Opony zimowe nie są wymagane prawem w Polsce. Opony zimowe zapewniają jednak w okresie zimowym większe bezpieczeństwo jazdy. Aby wiedzieć, kiedy zmienić opony i cieszyć się bezstresową jazdą, wystarczy zapamiętać jedną prostą zasadę: "Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C, zmień opony na zimowe!" Inną metodą pomocną w zapamiętaniu jest po prostu założenie opon zimowych w okolicach Wszystkich Świętych i zdjęcie ich przed Wielkanocą.

W temperaturze poniżej 7°C opony letnie nie zapewniają oczekiwanych osiągów. Od października do kwietnia najlepszym rozwiązaniem jest używanie opon z certyfikatem zimowym (opon śniegowych lub całorocznych). Są to opony zaprojektowane do użytku przy niższej temperaturze, dzięki czemu zapewniają lepszą kontrolę nad pojazdem na drogach mokrych i zaśnieżonych. Opony zimowe skracają także drogę hamowania i zapewniają właściwą przyczepność podczas jazdy.

4w 461 tire michelin crossclimate 2 en product in context 2 nosignature landscape 1

A co z oponami z kolcami?

W niektórych krajach europejskich stosowanie opon z kolcami jest dozwolone przez pewną część roku. Są też kraje (np. Niemcy), w których stosowanie opon z kolcami jest zabronione.

fiche 10 visuel pneu cloute

Kraje, w których stosowanie opon zimowych regulują przepisy

W niektórych krajach europejskich stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe. Są też kraje, gdzie nie ma takiego wymogu. Mając na uwadze różnice w przepisach dotyczących opon zimowych w poszczególnych krajach, postanowiliśmy sporządzić krótki przegląd tych przepisów u naszych najbliższych europejskich sąsiadów.

Kraj po kraju

Francja

Opony zimowe i łańcuchy śniegowe nie są wymagane. Poszczególne prefektury mogą jednak wydać dekret nakładający obowiązek montażu wyposażenia zimowego (opon zimowych lub łańcuchów śniegowych) w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Niemcy

W Niemczech opony zimowe są wymagane na drogach zaśnieżonych lub oblodzonych. Opony zimowe są zwykle obowiązkowe od października do kwietnia, ale planując wizytę w danym regionie kraju, zalecamy zapoznać się przepisami tam obowiązującymi.

W 2018 r. przepisy zaostrzono, wprowadzając do nich definicję "opon o charakterystyce zimowej". Oprócz oznaczenia M+S opony te muszą mieć teraz także oznaczenie 3PMSF.

Zaostrzenie przepisów zakłada okres przejściowy na wymianę opon: opony wyprodukowane przed 1 stycznia 2018 r. będą legalne do 30 września 2024 r. (link do Czy wiesz, że... Ustalanie daty produkcji opony...)

Obowiązek stosowania łańcuchów śniegowych na niektórych odcinkach jest sygnalizowany znakiem drogowym. Niestosowanie się do obowiązku jest karane wysokim mandatem.

Italy

We Włoszech stosowanie opon zimowych i łańcuchów jest regulowane przez gminy, prowincje, regiony lub zarządców autostrad. Okres, w którym pojazd musi być wyposażony w takie ogumienie lub łańcuchy trwa od 15 listopada do 15 kwietnia.

W niektórych rejonach o konieczności montażu łańcuchów informują znaki drogowe. Łańcuchy są wtedy rozwiązaniem alternatywnym do opon zimowych.

Belgia

Przez cały rok można jeździć na oponach z oznaczeniem M+S i 3PMSF z indeksem prędkości niższym od prędkości maksymalnej pojazdu. W takim przypadku kierowca musi umieścić w kabinie w dobrze widocznym miejscu kartkę z informacją o maksymalnym indeksie prędkości opon.

Na oponach z oznaczeniem M+S, ale bez oznaczenia 3PMSF i z indeksem prędkości niższym od prędkości maksymalnej pojazdu można jeździć wyłącznie w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Kierowca musi wtedy umieścić w kabinie w dobrze widocznym miejscu kartkę z informacją o maksymalnym indeksie prędkości opon.

Na oponach z oznaczeniem M+S, z towarzyszącym mu oznaczeniem 3PMSF lub bez niego, z indeksem prędkości równym lub wyższym od maksymalnej prędkości pojazdu można jeździć przez cały rok.

Szwajcaria

W Szwajcarii nie ma wymogu stosowania opon zimowych. Mimo to w okresie od października do kwietnia zdecydowanie zaleca się ich montaż w pojeździe. Jeżeli jednak w wypadku uczestniczyć będzie pojazd niewyposażony w opony zimowe, jego ubezpieczyciel może odmówić pokrycia szkód, a nawet pozwać jego kierowcę za zaniedbanie.

Obowiązek stosowania łańcuchów śniegowych na niektórych odcinkach jest sygnalizowany znakiem drogowym.

how to read a tyres markings_ENG

Czy wiesz, że...

Data produkcji opony jest zawarta w znajdującym się na jej boku kodzie DOT (Department of Transportation).

europe maps combined

INFORMACJE PRAWNE

* Artykuł 3.1.5 dyrektywy Rady 92/23/EWG oraz regulamin nr 30 EKG ONZ

** „Opona śniegowa” oznacza oponę, której rzeźba bieżnika i budowa są zaprojektowane przede wszystkim w celu zapewnienia lepszej charakterystyki pracy w warunkach występowania błota oraz świeżego lub topniejącego śniegu niż w przypadku opony zwykłej (drogowej). Bieżnik opon śniegowych zazwyczaj posiada liczne rowki i nacięcia i/lub duże klocki bieżnika, między którymi są większe odstępy niż między klockami w bieżnikach zwykłych opon drogowych.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny