Reinforced tyres

KIEDY UŻYWAĆ OPON WZMOCNIONYCH?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Czym są opony wzmocnione i kiedy należy je stosować? Czy musisz je mieć na kołach? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Czym są opony wzmocnione?

Nazwa może nieco wprowadzać w błąd, ponieważ można pomyśleć, że opony wzmocnione są odporne na naprężenia i przebicia na nierównym i kamienistym podłożu. Ale sprawa wygląda inaczej.

Opony wzmocnione nie są przeznaczone do jazdy terenowej. Są to opony zaprojektowane do jazdy cięższym pojazdem do równym podłożu. Dlatego takie opony mają większy indeks nośności. Większą masę pojazdu można skompensować w oponach na kilka sposobów. Jednym z nich jest zwiększenie rozmiaru opony, dzięki czemu będzie w niej więcej powietrza, które będzie utrzymywać ciężar pojazdu. Innym sposobem jest zwiększenie ciśnienia w oponie.

 • Opony wzmocnione zostały zaprojektowane właśnie pod kątem tego drugiego rozwiązania.
 • Dawniej opony wzmocnione nosiły na boku napis REINF (od ang. reinforced, czyli wzmocnione). Dziś oznaczamy je symbolem XL (EXtra Load, czyli większa nośność). Dla odróżnienia, opony standardowe posiadają oznaczenie SL (Standard Load, czyli standardowa nośność).
   

Opony XL mają wyższy indeks nośności (umieszczony jako symbol na boku opony) od opon SL, czyli mogą utrzymać pojazd o większej masie.

Do jakiego typu pojazdów przeznaczone są opony wzmocnione?

Opony wzmocnione są przeznaczone do cięższych SUV-ów.

Reinforced tyres are designed for vehicles with a high mass

Przykładowe modele:

 • BMW X2 M35i (4x4): opony wzmocnione XL, rozmiar 225/45 R 19 96H
 • MERCEDES 1.3 L 109 (MPV): opony wzmocnione XL, rozmiar 225/40 R 19 93H
 • RENAULT Koleos II1.8 dCi 150 (4x4): opony wzmocnione XL, rozmiar 225/55 R 19 103V
 • SEAT Tarraco 1.9 TSI 190 (4x4): opony wzmocnione XL, rozmiar 235/45 R 20 100V
 • VOLVO XC 60 2.0 T6 320 (4x4): opony wzmocnione XL, rozmiar 255/45 R 20 105H
   

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, opony XL nie są przeznaczone do montażu w samochodach dostawczych przewożących często ciężkie ładunki. Opony do samochodów dostawczych są oznaczone literą C umieszczoną na boku opony obok rozmiaru.

Czym różnią się opony z oznaczeniem XL i HL?

 

Opony HL (Heavy Load) to nowszy standard, wprowadzony w 2021 roku. Powstał w odpowiedzi na zgłaszane przez producentów samochodów zapotrzebowanie na opony o większej nośności od opon XL.

Dlaczego? Dlatego, że na rynku pojawiły się nowe typy pojazdów takie jak pojazdy elektryczne i hybrydowe.

139330342 l

Akumulatory samochodów elektrycznych to dodatkowy ciężar, z którym opony nowego typu muszą sobie poradzić bez konieczności zwiększania ich rozmiaru. Dlatego branża motoryzacyjna przyjęła nowy standard HL i takie właśnie oznaczenie znajdziemy na boku opony przed rozmiarem.

Na przykład: HL 225/45 17 XL 124V

Standard HL nie jest jednak zarezerwowany wyłącznie dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Niektóre samochody sportowe i o dużej masie są również wyposażone w opony HL, np. Mercedes AMG C Class Sport czy podobne pojazdy tej klasy.

Czy mogę zamontować opony wzmocnione w swoim aucie?

Jeśli pojazd nie wymaga opon XL, to nie ma sensu ich zakładać.

Opony wzmocnione są cięższe i sztywniejsze od opon standardowych, co odbija się na komforcie jazdy. Mają także większy opór toczenia, a zatem zużywają więcej paliwa.

Z drugiej strony, jeśli z uwagi na większą masę nasz pojazd wymaga opon wzmocnionych, to nie zaleca się wtedy opon standardowych. Przy takim samym ciśnieniu powietrza jak w oponie XL standardowe opony uległyby znacznej deformacji i nie zapewniały właściwych osiągów na drodze. Szybciej by się też zużywały.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny