r1a2 header

Jak wybrać najlepsze opony samochodowe?

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Jakich opon potrzebuję? Jak wybrać najlepsze opony samochodowe? Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania, to ten artykuł pomoże Ci określić najważniejsze kryteria w celu dokonania właściwego wyboru.

Mogłoby się wydawać, że rozmiar opony jest jedynym ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zakupie opon. Z poniższego artykułu dowiesz się, że należy też uwzględnić swój styl jazdy i warunki klimatyczne. Aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, wspomnimy też o europejskim systemie etykietowania opon oraz dostarczymy narzędzia wspomagającego podjęcie decyzji.

Stosuj się do wymiarów oznaczonych przez producenta

To pierwsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru opon samochodowych.

Nie istnieje „standardowy” rozmiar opon, dlatego należy najpierw określić rozmiar opon przeznaczony do Twojego samochodu a następnie dokonać wyboru na podstawie kryteriów zamieszczonych poniżej.

Spójrz na bok opony, aby odnaleźć jej rozmiar

Gdzie znaleźć rozmiar opon do mojego samochodu?

Spójrz na bok dowolnej opony na swoim samochodzie i zapisz cyfry i litery znajdujące się na niej.
Te informacje pomogą Ci dobrać opony pasujące do Twojego auta.
Przykład pełnej informacji na temat rozmiaru opony: 255/55 R17 72H

Rozmiary opon są podane także po stronie drzwi kierowcy lub drzwi pasażera:

Rozmiary opon są też podane w instrukcji obsługi samochodu (powinna być w schowku). Instrukcje zwykle zawierają wszystkie informacje dotyczące rozmiarów i parametrów opon do Twojego samochodu, a także zalecane wartości ciśnień.

Rozmiar opony na naklejce po stronie drzwi kierowcy

Co oznaczają te wszystkie litery i liczby?

Szerokość opony (Przykład: 255)
Szerokość opony w milimetrach mierzona jestod najszerszego punktu na zewnętrznym boku opony do najszerszego punktu na wewnętrznym boku opony.

Profil opony(Przykład: 55)
Profil opony to stosunek procentowy wysokości boku opony do szerokości opony. Im niższa jest wartość tego stosunku, tym mniejsza wysokość boku opony, co z kolei oznacza lepsze pokonywanie zakrętów, ale niższy komfort.

Rodzaj budowy(Przykład: R)
Określa rodzaj budowy wewnętrznej opony. Możliwe rodzaje budowy to: R (radialne) – większość opon na rynku, D (diagonalne) lub B (z opasaniem).

Rozmiar felgi :(Przykład: 17)
Wartość jest podana w calach; określa średnicę felgi, na którą pasuje opona zgodnie z projektem.

Indeks nośności(Przykład: 72)
Określa to ciężar jaki może przyjąć opona przy maksymalnym poziomie bezpiecznego ciśnienia. Liczby odnoszą się do tabeli zawierającej wartości obciążenia, które może przenosić opona.
Na przykład 72 = 355 kg.

Parametry dotyczące swoich opon można uzyskać w tabeli indeksów nośności:

Tabela indeksów prędkości : (Przykład: H)

Indeks prędkości określa maksymalną bezpieczną prędkość, z którą opona może przenosić obciążenie w określonych warunkach. Zakres indeksów prędkości obejmuje od A (najniższy) do Y (najwyższy), z jednym wyjątkiem: H mieści się pomiędzy U i V.

Na przykład H = 210 km/h.

Aby określić maksymalną dopuszczalną prędkość opony, należy skorzystać z tabeli indeksów prędkości. Przekraczanie prędkości dopuszczalnej kodeksem drogowym nie jest zalecane ani aprobowane.

hl marking

Opony o dużej nośności (opony HL) 

Opony HL są wystarczająco mocne, aby przenosić ciężar samochodów elektrycznych i hybrydowych. Umożliwiają one zakładanie opon w tym samym rozmiarze, ale o większej nośności. Po czym rozpoznać opony HL? Po prefiksie HL przed rozmiarem opony. Więcej informacji

Czym są opony OE?

Skrót „OE” pochodzi od angielskiego Original Equipment, czyli oryginalne wyposażenie. Odnosi się do opon zatwierdzonych przez producenta samochodów do standardowego montażu na samochodzie.
Niektórzy producenci samochodów, jak np. Audi, BMW, Mercedes i inni montują na swoich samochodach opony zaprojektowane specjalnie dla ich marek. Opony tego typu mają specjalne oznakowanie OE na boku. W takich przypadkach MICHELIN zaleca wymianę takich opon na opony z oznakowaniem OE odpowiedniego producenta.

Tabela oznaczeń OE według marki samochodu:

Producenci samochodów
Oznaczenie oryginalnego wyposażenia
marked tyre

Wybór opon samochodowych odpowiednio do sposobu i warunków użytkowania

Po określeniu wymiarów należy wziąć pod uwagę trzy inne kryteria:

● warunki klimatyczne, w których odbywa się jazda,
● styl jazdy,
● typ pojazdu (z silnikiem elektrycznym lub spalinowym).
 

Warunki klimatyczne:

Pośród innych kryteriów do rozważenia podczas doboru opon są warunki pogodowe.

Jak dobrać opony samochodowe do warunków klimatycznych?

● Wybierz dwa komplety opon (letnie i zimowe) w przypadku poruszania się w górskim regionie, gdzie występują surowe warunki zimowe (śnieg, lód, zima) przez wiele miesięcy w roku i temperatury poniżej 7°. Jeśli warunki w zimie są surowsze, przeczytaj nasz artykuł „Jak wybrać opony zimowe?”

34963888 m

 

● Wybierz opony wielosezonowe, jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie zimy są łagodniejsze, a śnieg pada rzadko.
● Wybierz opony letnie na cały rok, jeśli jeździsz na południu Europy, gdzie zimy są łagodne (temperatury powyżej 7°C, bez śniegu).

Twój styl jazdy:

Aby zapewnić sobie komfortowe wrażenia z jazdy, należy poszukać opon dopasowanych do Twojego stylu jazdy.

comfortable ride

Jeśli poszukujesz cichej i komfortowej jazdy:

Poszukaj opon, w których opisie pojawiają się wzmianki o komforcie, komforcie jazdy lub niskim poziomie hałasu. Jako ogólną zasadę można przyjąć, że opony Touring o niższych indeksach prędkości (z literami S, T lub H na boku) są zoptymalizowane pod kątem komfortu, a nie prędkości. Zdecydowanie odradzamy montowanie opon o niższym indeksie prędkości niż wartość zalecana przez producenta pojazdu. Radzimy także unikać agresywnej rzeźby bieżnika; może wyglądają fajnie, ale generują dużo hałasu.
Nasza opona Primacy 4+ byłaby dobrym wyborem.

A jeśli chcesz poczuć każdy zakręt:

Poszukaj opon, których opis zawiera informacje o doskonałych właściwościach jezdnych lub o precyzji kierowania. Opony tego typu są często określane jako produkty high-performance i opony o wyższych indeksach prędkości, co oznacza, że zostały zoptymalizowane pod kątem lepszej kontroli oraz sztywniejszej i bardziej precyzyjnej jazdy.
Do takiego stylu jazdy dobrze nadają się nasze opony Pilot Sport 5.

feeling curves

Typ pojazdu (elektryczny lub spalinowy):

Na rynek trafia coraz więcej samochodów elektrycznych. Obecnie są dostępne opony zaprojektowane specjalne do charakterystycznych parametrów pojazdów tego typu. Na przykład opony charakteryzujące się niskim oporem toczenia mają zaletę w postaci maksymalnego wydłużenia zasięgu na akumulatorach. Ten opis pasuje do naszych opon E-Primacy i Pilot Sport EV.

Mimo że opona na E-Primacy nie została zaprojektowana wyłącznie do stosowania w samochodach elektrycznych, to szczególnie dobrze nadaje się do nich właśnie z powodu niskich oporów toczenia. Opony Pilot Sport EV są lepszym wyborem w przypadku „usportowionych” samochodów elektrycznych, jak np. Porsche Taycan, Tesla Model Y itp.

GRUPA OPON

DO JAKICH POJAZDÓW?

ZALECANE DO

MICHELIN Primacy ⁴ ⁺

VW Golf 8, BMW Serie2, Renault Scenic, Peugeot 3008, DS3 CrossBack

silniki spalinowe

MICHELIN e·Primacy

VW Golf 8/e.Golf, Peugeot 3008/3008 Hybrid, Renault Zoe, DS5 Hybrib

silniki spalinowe/elektryczne

MICHELIN Pilot Sport
MICHELIN Pilot Sport
⁴ ˢᵘᵛ

AUDI A4, MERCEDES C, BMW X3-X5 AMG GLE

silniki spalinowe

MICHELIN Pilot Sport EV

TESLA Model Y, AMG EQS, VOLVO XC 40BEV

elektryczne

MICHELIN Pilot Sport ⁴ ˢ

BMM M3, PORSCHE 911(II), AMG CLS53

silniki spalinowe/elektryczne

MICHELIN CrossClimate²
MICHELIN CrossClimate
² ˢᵘᵛ

VW Golf 8, Peugeot 3008, Renault Kadjar, Volvo XC40, Audi Q3

silniki spalinowe/elektryczne

Wybór opon samochodowych na podstawie europejskiej etykiety opony

Nowa wersja unijnej etykiety opony, wskazującej efektywność paliwową opony od A do E

Aby wybrać najlepsze opony do swojego samochodu, możesz skorzystać z systemu etykiet opracowanego przez władze europejskie, co umożliwia zwrócenie uwagi na określone parametry opon, w szczególności na przyczepność na mokrej nawierzchni i wydajność energetyczną, o indeksach od A do E.

Przeczytaj artykuł dotyczący europejskiego systemu etykietowania opon

Narzędzie wspomagające wybór najlepszych opon do Twojego samochodu

Jest to narzędzie pomocne podczas doboru odpowiednich spośród dostępnych modeli opon z głównych ofert MICHELIN, zgodnie z kryteriami sezonowości wymienionymi powyżej. 

screen help consumer choose

Jest to narzędzie pomocne podczas doboru odpowiednich spośród dostępnych modeli opon z głównych ofert MICHELIN, zgodnie z kryteriami sezonowości wymienionymi powyżej. 

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny