Best tyres for suv

NAJLEPSZE OPONY DO SUV-ÓW

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Jeżeli należysz do coraz liczniejszej społeczności posiadaczy SUV-ów, być może zastanawiasz się, jakie są najlepsze opony do twojego SUV-a. W tym artykule wyjaśnimy, czym różnią się SUV-y od pojazdów z napędem 4x4 i pomożemy ci znaleźć najbardziej odpowiednie opony do warunków, w jakich używasz swojego SUV-a.

Różnica między SUV-em a pojazdem 4x4

Pojazd z napędem 4x4 jest w załóżeniu pojazdem terenowym. Dzięki napędowi na cztery koła taki pojazd może swobodnie poruszać się po trudnym terenie, gdzie samochody osobowe nie dawałyby rady. Pojazdy 4x4 zobaczymy zatem we wszelkiego typu zmaganiach rajdowych. Pojazdy rajdowe są wyposażone w opony specjalnie zaprojektowane do jazdy po nierównym podłożu i w trudnym terenie.

SUV-y są pojazdami generalnie przeznaczonymi do jazdy po drogach utwardzonych. Większość SUV-ów, podobnie jak tradycyjne samochody osobowe, ma napęd na dwa koła, choć oczywiście zdarzają się wyjątki, o których za chwilę.

Terminy „pojazd 4x4” i SUV są często używane zamiennie. W pojazdach z napędem 4x4 można montować opony terenowe lub terenowo-drogowe, natomiast SUV-y o wiele częściej są wyposażane w opony drogowe.

W tym artykule skupimy się na oponach do SUV-ów.

Jak wybierać opony do SUV-ów?

Michelin ma w swojej ofercie gamę opon do SUV-ów. Aby dowiedzieć się, które opony Michelin do SUV-ów będą najlepsze dla twojego auta, musisz odpowiedzieć na jedno proste pytanie:

Czy tam, gdzie poruszasz się najczęściej samochodem dość często i regularnie pada śnieg i panują niskie temperatury?

Alternating winter and summer SUV tyres

Niezależnie od odpowiedzi wskażemy ci odpowiednie opony.

1 - Jeśli odpowiedziałeś TAK

Zalecamy korzystanie z zimowych i letnich opon do SUV-ów:

Opony do SUV-ów na zimę

Wybieraj opony do SUV-ów z oznaczeniem 3PMSF, czyli opony zaprojektowane do jazdy w ciężkich warunkach zimowych. Tu najlepszym wyborem będą opony MICHELIN Pilot Alpin 5 SUV lub MICHELIN Alpin 6. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym panują naprawde surowe zimy, wybierz MICHELIN X Ice Snow SUV lub MICHELIN X Ice North SUV (opony z kolcami).

(Więcej informacji w artykule na temat opon zimowych do SUV-ów).

Opony do SUV-ów na lato

Gdy tylko zacznie się ocieplać, możesz zmienić opony zimowe na letnie. MICHELIN Primacy 4+ to idealna opona do SUV-ów, jeśli zależy ci na bezpieczeństwie i dobrym hamowaniu na mokrej nawierzchni. Jeśli poszukujesz jednak bardziej sportowych wrażeń z jazdy i dobrej przyczepności, sprawdź MICHELIN Pilot Sport 4 SUV.

2 - Jeśli odpowiedziałeś NIE

Jeśli mieszkasz w regionie, w którym niskie temperatury i niewielkie opady śniegu występują sporadycznie, to pomyśl o całorocznych oponach do SUV-ów, na których możesz jeździć przez cały rok.

Całoroczne opony do SUV-ów

W zależności od rozmiaru opon możesz wybierać między oponami całorocznymi gam MICHELIN CrossClimate 2 i MICHELIN CrossClimate 2 SUV.

Opony do SUV-ów w tych gamach posiadają certyfikat zimowy 3PMSF, co oznacza, że przeszły pomyślnie testy osiągów na zimnym i zaśnieżonym podłożu w temperaturze poniżej 7°C. Wszystkie te opony zapewniają także znakomite osiągi na suchej i mokrej nawierzchni latem, dzięki czemu są one idealnym, całorocznym rozwiązaniem do twojego SUV-a. (Więcej informacji w artykule na temat opon całorocznych do SUV-ów).

All-season SUV tyres

Opony do SUV-ów 4x4

W niektórych SUV-ach napęd na cztery koła jest oferowany jako opcja, która jak się okazuje ma stosunkowo niewielu zwolenników. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej powszechne w dużych SUV-ach i SUV-ach klasy premium.

W związku z tym może się okazać, że SUV-y z bardzo terenowym wyglądem nie będą wyposażone w blokadę mechanizmu różnicowego lub tzw. krótką, terenową skrzynię biegów. Mimo dużego prześwitu pod podwoziem i wyglądu pojazdów 4x4, wiele z tych pojazdów będzie dysponować napędem na dwa koła i oferować bardziej drogową charakterystykę.

Jeśli twój SUV ma napęd na cztery koła, możesz kierować się tymi samymi kryteriami wyboru, ale Michelin zdecydowanie zaleca wyposażenie auta w komplet czterech identycznych opon pod względem marki, modelu, rozmiaru i głębokości bieżnika.

Czy w swoim SUV-ie 4x4 muszę wymieniać wszystkie 4 opony?

Dla zachowania optymalnych osiągów SUV-ów 4x4, Michelin zdecydowanie zaleca wymianę wszystkich czterech opon.

W SUV-ach z napędem na dwa koła nie trzeba wymieniać czterech opon. Zaleca się jednak wymianę obu opon na jednej osi.

Jak w kilka sekund wybrać oponę do SUV-a

Poniższy diagram ułatwi ci wybór najodpowiedniejszych opon do twojego SUV-a:

A tool to help you choose your SUV tyres

Teraz, gdy już wiesz, jakie opony wybrać do swojego SUV-a, skorzystaj z wyszukiwarki poniżej.

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny