shutterstock 1972202852

Co to są opony o dużej nośności? 

Porady i wskazówki: opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych

Dowiedz się, czym są opony o dużej nośności, dlaczego firma MICHELIN nad nimi pracuje, a także poznaj kluczową technologię wykorzystywaną do ich projektowania, która pozwala zapewnić najbezpieczniejsze i wydajne osiągi. 

Co to są opony o dużej nośności? 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat teraźniejszość — i przyszłość — technologii samochodowej zmieniła się nie do poznania, głównie dzięki wprowadzeniu pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Ich często ograniczony zasięg wymaga od wszystkich kierowców upewnienia się, że po drodze znajdują się stacje ładowania. Takie regularne przystanki na ładowanie mogą znacznie wydłużyć podróż Rozwiązaniem jest większy i cięższy akumulator, który może pomieścić więcej energii, co pozwali cieszyć się znacznie większym zasięgiem bez konieczności kolejnego ładowania. Jednak zainstalowanie większych akumulatorów oznacza nieunikniony wzrost całkowitej masy samochodu. 

adobestock 225779830

Ponieważ masa samochodu jest podtrzymywana przez cztery opony, musimy wtedy albo zwiększyć rozmiar opon, albo użyć opon, które bezpiecznie wytrzymają większy ciężar. Niemniej jednak konstrukcja pojazdów (zwłaszcza pojazdów sportowych) sprawia często, że nie ma w nich miejsca na dodanie większych opon, a istniejące na rynku opony Extra Load (XL lub EL) nie są w stanie wytrzymać większego obciążenia, mimo iż są mocniejsze i bardziej wytrzymałe niż opony standardowe. Z tego powodu stowarzyszenie producentów opon ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation) określiło nowy standard opon, który może przenosić większe obciążenia niż istniejące opony XL. Są one obecnie znane jako standardowe opony o dużej nośności (HL).

Opony HL — do jakich typów pojazdów?

Opony o dużej nośności to opony przeznaczone do stosowania w cięższych pojazdach, takich jak pojazdy elektryczne, hybrydowe i SUV-y. Opony HL, które pomimo tego, że mają taki sam rozmiar i są pompowane do takiej samej wartości ciśnienia, oferują większą ładowność wymaganą przez pojazdy hybrydowe i pojazdy elektryczne z większymi akumulatorami.

Jak rozpoznać opony HL?

Opony HL można łatwo rozpoznać na podstawie prefiksu „HL” na ścianie bocznej przed informacjami o rozmiarze.

marquage pneu hl 2

Dlaczego firma Michelin pracuje nad oponami HL? 

Zapotrzebowanie na technologie adaptacyjne i nowe projekty opon jest najwyraźniej widoczne wraz z rozwojem i upowszechnieniem się pojazdów hybrydowych i pojazdów elektrycznych.  Ważne jest, aby konsumenci mogli kupować opony zaprojektowane z myślą o konkretnych potrzebach tych pojazdów — zwykle obejmuje to większy ładunek ze względu na akumulatory, a także zapewnienie hamowania odzyskowego, niższy opór toczenia przy jednoczesnym zapewnieniu, że hałas jest maksymalnie zmniejszony, aby podróż mogła odbywać się w bardziej cichym otoczeniu.

Wreszcie, firma Michelin opracowała te standardowe opony, aby były zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa ruchu drogowego i aby gwarantowały możliwość montażu we wszystkich samochodach, które ich potrzebują.

W jaki sposób technologia firmy Michelin wspiera opony HL? 

Technologia wykorzystana do stworzenia tych opon jest zaawansowana i odpowiada najnowszym osiągnięciom w wykorzystywanym w nowoczesnych oponach. Polega ona na wykorzystaniu eksperckiej wiedzy firmy Michelin w celu zwiększenia nośności szkieletu przy jednoczesnym zachowaniu oporu toczenia i komfortu dzięki połączeniu składu mieszanki, profilu formy i rodzaju wzmocnienia. Oznacza to dostosowanie sztywności mieszanki bieżnika w celu podtrzymania większego obciążenia przy jednoczesnym zachowaniu odporności na zużycie i prowadzenia, a także wzmocnieniu szkieletu opony w strefie maksymalnych naprężeń poprzez zastosowanie bardziej wytrzymałych warstw i twardszych mieszanek. Wreszcie, profil zostaje zoptymalizowany i dostosowany do pochłaniania dodatkowego ugięcia opony, wynikającego ze wzrostu masy, bez kompromisu dla komfortu kierowcy i pasażerów.  

Czy potrzebuję opony HL w moim pojeździe  elektrycznym?

To zależy. W przypadku auta o zwiększonej masie lub większej ładowności istnieją dwie możliwości. Są to:

- Zwiększenie rozmiaru opon, o ile jest to możliwe
- Alternatywnie, użycie opony w tym samym rozmiarze, ale o większej nośności (HL)

Pamiętaj jednak, że jeśli jeździsz dużym, mocnym pojazdem hybrydowym lub pojazdem elektrycznym, będziesz prawdopodobnie potrzebować opon HL. Pamiętaj, że w przypadku pojazdów, w których stosowane są opony HL, w razie potrzeby konieczna jest wymiana je na nowe opony HL. 

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny