liv img mich primacy4plusdry 20210922 v06 newbackplate

Recykling opon samochodowych

Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z Twoimi starymi oponami po wymianie na nowe? Poniżej przedstawiamy realia recyklingu opon samochodowych oraz działania Michelin mające na celu promowanie recyklingu opon, przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszenia negatywnego wpływu własnych produktów na środowisko.

Czy opony samochodowe nadają się do recyklingu?

Bez względu na to, czy codziennie dojeżdżasz do pracy, czy regularnie ruszasz na bliższe i dalsze weekendowe wycieczki, opony samochodowe w końcu zaczną wykazywać oznaki zużycia. Gdy głębokość bieżnika w oponach osiągnie 1,6 mm, ważne jest, aby je wymienić, zapewniając tym samym maksymalne bezpieczeństwo na drodze, a także zachowując zgodność z przepisami.

Czasami może być konieczna ich wcześniejsza wymiana z powodu uszkodzenia czy przebicia... Utylizacja opon samochodowych prowadzi do tego, że co roku na całym świecie wymienia się i potencjalnie wyrzuca około 30 milionów ton opon [1]!
 
A gdybyśmy powiedzieli Ci, że opony samochodowe można poddać recyklingowi? Przemysł opon samochodowych jest w rzeczywistości jednym z najbardziej zaawansowanych sektorów w zakresie zarządzania produktami wycofanymi z eksploatacji. Obecnie zbiera się około 88% [2] opon wycofanych z eksploatacji, z których większość jest odzyskiwana, co jest dość imponujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że tylko 14% opakowań z tworzyw sztucznych [2] jest przetwarzanych w drodze recyklingu. 

Michelin podejmuje działania na każdym etapie cyklu życia swoich produktów, jeszcze przed fazą recyklingu opon, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko.

Ocena cyklu życia produktu

Z czego wykonane są opony samochodowe? 

Opony samochodowe, choć wydają się proste, w rzeczywistości są wykonane z połączenia ponad 200 różnych materiałów. Obejmują one kauczuk naturalny i syntetyczny, amorficzny węgiel i krzemionkę, wypełniacze wzmacniające, wzmocnienia stalowe i tekstylne oraz substancje chemiczne.

Jaka jest budowa opony samochodowej?

Większość opon samochodowych zbudowana jest z różnych warstw, co wpływa na złożoność procesu recyklingu opon. Producenci tacy jak Michelin poszukują nowych, innowacyjnych metod i technologii, które ułatwią ponowne wykorzystanie wszystkich elementów. Poszczególne warstwy opon samochodowych zazwyczaj łączą w sobie syntetyczny kauczuk, włókna tekstylne i metalowe, etc...

microsoftteams image 10

Jak przebiega proces recyklingu opon samochodowych?

Proces recyklingu opon gumowych często rozpoczyna się w punkcie sprzedaży, w momencie wizyty w celu wymiany starych, zużytych opon. 
Opony można również oddać do zakładu recyklingu opon lub do centrów recyklingu odpadów domowych. Może jednak istnieć ograniczenie co do ilości, jaką można oddać, a także może być pobierana opłata.

Michelin aktywnie przyczynia się do rozwoju branży recyklingu opon, angażując się w systemy zbiórki opon w wielu krajach na całym świecie.

Grupa Michelin inwestuje w recykling opon i rozwija innowacyjne, przełomowe technologie we współpracy ze swoimi partnerami, aby przekształcić zużyte opony lub odpady w odnawialne surowce.

Enviro: technologia pirolizy stosowana do odzyskiwania materiałów takich jak amorficzny węgiel, oleje i gazy.
Lehigh Technologies: technologia pozwalająca na recykling wycofanych z eksploatacji wyrobów kauczukowych do postaci zmikronizowanych produktów kauczukowych.
• Michelin koordynuje lub bierze udział w programach badawczych, takich jak BlackCycle, którego celem jest opracowanie kompletnego łańcucha wartości od zużytych opon do surowców wtórnych (z udziałem 7 partnerów przemysłowych, 5 organizacji badawczych i technologicznych oraz klastra innowacyjnego obejmującego 5 krajów).

End-of-life recycling solution

Recykling opon w pobliżu 

Skontaktuj się z lokalnymi władzami, aby uzyskać więcej informacji na temat recyklingu opon w Twojej okolicy. Niektóre kraje opracowały internetowe bazy danych, w których można znaleźć najbliższe centrum recyklingu oferujące utylizację opon samochodowych. 

Potrzebujesz nowych opon? Znajdź sprzedawcę opon MICHELIN w twojej okolicy:

banner dealer locator

Znajdź najbliższy punkt sprzedaży

Szukaj według
Adres, miasto lub kod pocztowy
Car
  • Car
  • Motorbike
Zlokalizuj mnie
Szukaj

Dlaczego recykling opon samochodowych jest ważny? 

Utylizacja opon samochodowych poprzez recykling lub recykling opon samochodowych to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki możemy wspólnie przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne cyklu życia opony, od momentu produkcji do zakończenia jej eksploatacji.

Michelin stosuje zasady eko-projektowania, aby ograniczyć wpływ opon na środowisko naturalne na każdym etapie ich cyklu życia, od pozyskiwania surowców i produkcji po etapy użytkowania i recyklingu.

W ramach działań w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem Michelin, wraz ze swoimi udziałowcami i partnerami branżowymi, podejmuje działania promujące recykling opon, jednocześnie nieustannie dążąc do zmniejszenia negatywnego wpływu swoich produktów na środowisko. Celem jest produkcja opon w 100% z materiałów zrównoważonych do 2050 roku, przy jednoczesnej poprawie wydajności energetycznej opon o 10% w roku 2030 r. w porównaniu z 2020.
 
Ograniczanie wpływu na środowisko nie kończy się na tym – Michelin optymalizuje również logistykę transportu, projektuje opony, które zmniejszają zużycie paliwa i energii, tak jak opona MICHELIN e.PRIMACY, oraz współpracuje z innymi producentami w celu opracowania nowatorskich procesów recyklingu, które pozwolą na przekształcanie odpadów w surowce.


To podejście do gospodarki cyrkularnej charakteryzuje się podejściem 4R firmy Michelin: Redukcja (Reduce), Reutylizacja (Reuse), Recykling (Recycle) i Renowacja (Renew).

Podejście 4R firmy Michelin

Poprzez podnoszenie świadomości i pomoc w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko opon wycofanych z eksploatacji, Michelin dąży do rozwoju sektora recyklingu opon na całym świecie. Np. w Chile, Michelin buduje swój pierwszy zakład recyklingu opon typu "earthmover", w którym oferowane będzie kompleksowe rozwiązanie end-to-end, tj. zbiórka starych opon i ponowne wykorzystanie odzyskanych surowców. 
 
Dowiedz się więcej na temat strategii Grupy dotyczącej zrównoważonego rozwoju i mobilności, której celem jest uczynienie Michelin jedną z najbardziej innowacyjnych, świadomych i osiągających najlepsze wyniki firm na świecie w zakresie wszystkich obszarów odpowiedzialności – ekonomicznej, środowiskowej, społecznej i socjalnej – na stronie michelin.com.

ŹRÓDŁA:

[1] Źródło: Badanie Deloitte – TIP 2019 – 45 krajów
[2] “Global ELT Management – A global state of knowledge on regulation, management
systems, impacts of recovery and technologies”, WBCSD & Tyre Industry Project

Używasz nieobsługiwanej przeglądarki internetowej.
Używasz przeglądarki internetowej, która nie jest obsługiwana przez tę witrynę. Oznacza to, że niektóre funkcje mogą nie działać zgodnie z przeznaczeniem. Może to powodować dziwne zachowania podczas przeglądania. Użyj lub uaktualnij / zainstaluj jedną z następujących przeglądarek, aby korzystać ze wszystkich możliwości z tej witryny